Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie szpitale nad przepaścią

0
Podziel się:

Dyrektorzy: Ubezpieczenie wynikające z ustawy refundacyjnej, zrujnuje nas. Zobacz dlaczego

Polskie szpitale nad przepaścią
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))

Dodatkowe ubezpieczenie z tytułu zdarzeń medycznych może zrujnować polskie szpitale - alarmują dyrektorzy placówek. Od nowego roku każdy szpital w Polsce musi mieć wykupione ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków na rzecz pacjentów, które ma gwarantować chorym wypłatę odszkodowań za tzw. zdarzenia medyczne - nieudane operacje, czy błędy lekarzy. Fakt ten doprowadził do znacznego wzrostu cen polis ubezpieczeniowych kupowanych przez szpitale.

Ekspert Pracodawców RP Robert Mołdach zwrócił uwagę, że na rynku jest tylko jeden ubezpieczyciel PZU, który dyktuje bardzo wysokie stawki ubezpieczenia od 200 tysięcy do 800 tysięcy złotych rocznie.

_ - Koszty ubezpieczeń szpitali w skali kraju szacujemy na około 900 mln złotych. Ani placówki, ani NFZ nie przewidziały tego w budżetach - _ tłumaczy ekspert.

Dyrektor Szpitala Bonifratrów w Katowicach Maria Janusz powiedziała, że szpital musi zapłacić 280 tysięcy obowiązkowego ubezpieczenia od zdarzeń medycznych i jest to bardzo duże obciążenie dla placówki._ - Kwota jaką nam zaproponowano, jest trzykrotnie wyższa od tego co płacimy za polisę OC. Zaznaczam, że jest to kwota nie zamiast OC, ale obok niej, dodatkowa - _mówi dyrektor.

Niestety sytuacja szpitali nie poprawia się ich zadłużenie powoli, ale wciąż rośnie.

źródło: Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo zdrowia zamierza rozmawiać z PZU o obniżeniu stawek na nowe ubezpieczenia szpitali.

Od 1 stycznia obowiązuje nowe prawo o błędach lekarskich. Konieczność dodatkowego ubezpieczenia szpitali jest spowodowane zmianami w prawie, które wprowadzają wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych. Dzięki temu pacjenci poszkodowani w wyniku błędu medycznego będą mogli dochodzić roszczeń w szybszym trybie niż sądowy.

Największy polski ubezpieczyciel prognozuje, że w ciągu kilku lat wydatki szpitali na ubezpieczenia dorównają średniej w Europie Zachodniej. Ich udział może wzrosnąć do nawet 5 procent budżetu szpitali. PZU to obecnie jedyna firma, która chce ubezpieczać szpitale.

O sytuacji w służbie zdrowia czytaj w Money.pl
Tylko oni chcą ubezpieczać. Będzie drożej Największy polski ubezpieczyciel prognozuje, że w ciągu kilku lat wydatki szpitali na ubezpieczenia dorównają średniej w Europie Zachodniej.
Jak pozwać lekarza i szpital. Nie trzeba sądu Od przyszłego roku walka o odszkodowanie za błąd lekarza ma być prostsza. Nie będziemy musieli chodzić do sądu.
Co dalej z buntem aptekarzy? To już pewne Farmaceuci wydali oświadczenie w sprawie protestu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)