Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny. Jest zgoda MFW

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapalił zielone światło na wypłatę kolejnej transzy pomocy dla Bośni i Hercegowiny w wysokości 39 mln euro.

Pomoc dla Bośni i Hercegowiny. Jest zgoda MFW
(AP/Fotolink/East News)

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zapalił zielone światło na wypłatę kolejnej transzy pomocy dla Bośni i Hercegowiny w wysokości 39 mln euro. Zarząd funduszu stwierdził, że Sarajewo utrzymuje swoje finanse na ścieżce konsolidacji fiskalnej.

MFW poinformował o swojej decyzji w poniedziałek w nocy czasu polskiego. Wypłatę 39 mln euro umożliwiło zakończenie drugiego przeglądu wyników gospodarczych BiH. Łącznie z poprzednimi transzami wysokość pożyczki MFW dla tego kraju sięga obecnie 155,9 mln euro.

Reuters zauważył, że jednym z ostatnich kroków podjętych przez polityków bośniackich, który przyczynił się do pozytywnej decyzji Funduszu, było uzgodnione w zeszłym miesiącu ograniczenie przywilejów emerytalnych wojskowych.

Bez dodatkowego środków ze strony Funduszu Bośnia byłaby narażona na konieczność zwiększenia deficytu i płacenia wysokich odsetek za dodatkowe finansowanie na rykach.

_ - Postęp poczyniony przez BiH w ramach programu jest świadectwem zaangażowania władz na rzecz rozsądnej polityki w bardzo wymagającym środowisku wewnętrznym i zewnętrznym. Konsolidacja fiskalna jest na dobrej drodze. Należyte zarządzanie finansami polityk sektorowych ogranicza ryzyka _ - podkreślił cytowany w komunikacie MFW Minouche Shafik, zastępca dyrektora zarządzającego Funduszu.

Program pomocowy dla Bośni uzgodniony we wrześniu 2012 r. przewiduje wsparcie ze strony MFW w wysokości 389 mln euro. Zarówno Fundusz jak i Bank Światowy przewidują, że PKB tego kraju wzrośnie w tym roku o 0,5 proc., podczas gdy w zeszłym roku gospodarka skurczyła się o 0,7 proc.

Gubernator banku centralnego Bośni Kemal Kozaric, zwrócił uwagę w zeszłym miesiącu na rosnący portfel _ złych kredytów _ w tamtejszych bankach. Na koniec 2012 r. miał on wynosić 13,2 procent wszystkich pożyczek.

Czytaj więcej w Money.pl
Minęły 22 lata, ale pieniędzy i tak im nie pożyczą Po 22 latach przerwy Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał rząd Somalii i wznowił kontakty z tym krajem co otwiera drogę do - jak to określono - "wsparcia technicznego i doradztwa politycznego".
Kryzys dotarł do Egiptu. Potrzebują 5 mld dol. Oczekuje się również, że w najbliższych dniach do Kairu przybędzie misja techniczna MFW.
Miliard euro dla Portugalii. Rusza pomoc Portugalia jest jednym z trzech państw strefy euro, którym zdecydowała się pomóc tzw. trojka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)