Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na świecie
19.03.2013 22:13

Pomoc dla Egiptu. Potrzeba im prawie 5 mld dolarów

Oczekuje się również, że w najbliższych dniach do Kairu przybędzie misja techniczna MFW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyvancity/CC/Flickr)

Rząd Egiptu spodziewa się, że do końca czerwca podpisze porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i otrzyma od niego pierwszą transzę kredytu, opiewającego na 4,8 mld dolarów - oświadczył minister planowania Aszraf el-Arabi.

Oczekuje się również, że w najbliższych dniach do Kairu przybędzie misja techniczna MFW, by sfinalizować rozmowy w sprawie porozumienia - dodał Arabi, wypowiadając się dla internetowego wydania dziennika _ Al-Ahram _. Jak zaznaczył, prowadzone wcześniej w tym tygodniu dyskusje z wyższym przedstawicielem Funduszu nie dotyczyły ewentualnej pożyczki doraźnej.

W dwa lata po obaleniu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka Egipt zmaga się z głębokim kryzysem gospodarczym i finansowym, a rezerwy dewizowe kraju wynoszą obecnie zaledwie nieco ponad jedną trzecią ich kwoty sprzed rewolucji.

Egipski rząd od dłuższego czasu stara się o uzyskanie od MFW kredytu 4,8 mld dolarów dla ustabilizowania bilansu płatniczego, ale pomoc taka jest zwykle związana z koniecznością wprowadzenia surowych przedsięwzięć oszczędnościowych, mogących wywołać niepokoje społeczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipt czeka na pieniądze. Bez nich padnie? Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma przekazać rządowi w Kairze 4,8 mld dolarów, ale kredyt uzależnia od spełnienia szeregu warunków, których do tej pory Egipt nie spełnił.
Miliard euro dla Portugalii. Rusza pomoc Portugalia jest jednym z trzech państw strefy euro, którym zdecydowała się pomóc tzw. trojka.
Chcą dostać pięć miliardów dolarów od MFW Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego ds. Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej Masood Ahmed przyjedzie do Kairu, by omówić warunki udzielenia pożyczki Egiptowi.
Tagi: kryzys na świecie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz