Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc społeczna
18.08.2014 07:15

Pomoc społeczna. Mieszkania chronione to alternatywa dla domów pomocy

To jedna z lepszych i tańszych form pomocy społecznej - twierdzi zastępca burmistrza Strzelec Opolskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartek Chochołowski)

Mieszkania chronione to coraz popularniejsza alternatywa dla domów pomocy społecznej (DPS) - twierdzą gminy, gdzie mieszkań chronionych jest najwięcej. Takie lokale zapewniają opiekę, ale i większą samodzielność mieszkańcom. Są tańsze w utrzymaniu dla samorządów niż miejsca w DPS.

Mieszkanie chronione to - jak wynika z definicji ministerstwa pracy i polityki społecznej - forma pomocy społecznej przygotowująca osoby przebywające w nich _ pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub zastępująca pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę; mieszkanie chronione zapewnia warunki samodzielnego funkcjonowania w środowisku, w integracji ze społecznością lokalną _.

Z danych Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia opolskiego urzędu wojewódzkiego wynika, że na Opolszczyźnie funkcjonuje 78 mieszkań chronionych. Najwięcej jest ich w Kędzierzynie-Koźlu - 47 oraz w Strzelcach Opolskich - 24, gdzie na mieszkania chronione w ostatnich latach przerobione zostały przekazane gminom dawne hotele robotnicze. Po jednym lub dwa mieszkania chronione mają też miasto Opole, gminy Krapkowice i Byczyna oraz powiaty brzeski i krapkowicki. Według danych służb wojewody opolskiego w 2013 roku z mieszkań chronionych skorzystały w woj. opolskim 93 osoby.

Zdaniem zastępcy burmistrza Strzelec Opolskich ds. społecznych i promocji gminy Marii Feliniak funkcjonujące w jej gminie od maja 2012 roku mieszkania chronione to jedna z _ lepszych i tańszych form pomocy społecznej _. Feliniak podała, że urządzone w formie kawalerek z łazienką i aneksem kuchennym mieszkania wyposażone są w system powiadamiania np. w razie zasłabnięcia. - _ Gwarantują więc pomoc w razie potrzeby, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie dają poczucie samodzielności i intymności osobom samotnym czy starszym, bo w domach pomocy społecznej zwykle kwateruje się mieszkańców w dwu czy trzyosobowych pokojach _ - dodała Feliniak.

Zaznaczyła w rozmowie, że mieszkania chronione to również rozwiązanie tańsze dla gminy. Wyjaśniła, że koszty utrzymania jednej osoby w DPS to ok. 3 tys. zł miesięcznie. Kierowani do DPS ludzie płacą 70 proc. swojej emerytury. _ Resztę, jeśli taka osoba nie ma rodziny, dopłaca gmina _ - dodała Feliniak i podała, że średnia taka dopłata do mieszkańca ze strony gminy wynosi ok. 2 tys. zł miesięcznie. Podała, że dopłaty roczne do ok. 60 osób w DPS-ach kosztują gminę Strzece Opolskie milion zł. _ Tymczasem pełny koszt funkcjonowania w mieszkaniu chronionym to 960 złotych miesięcznie _ - podkreśliła wiceburmistrz.

Dlatego władze Strzelec Opolskich rozważają przygotowanie kolejnych mieszkań chronionych. _ Tym bardziej, że zainteresowanie tą formą pomocy jest duże. Wszystkie istniejące u nas mieszkania są zajęte _ - zaznaczyła.

Remont hotelu na istniejące dotychczas 24 mieszkania kosztował Strzelce Opolskie ok. 2 mln zł, z czego 500 tys. zł stanowiła dotacja Banku Gospodarska Krajowego. _ Musieliśmy wyłożyć 1,5 mln złotych, ale przeliczyliśmy, że gdybyśmy do mieszkających dziś w tych mieszkaniach 24 osób musieli dopłacać po dwa tys. złotych w DPS przez rok, to dałoby to kwotę 576 tys. złotych rocznie. To znaczy, że inwestycja zwraca się w trzy lata _ - wyliczyła Feliniak.

Gmina Kędzierzyn-Koźle w 47 istniejących od 2010 roku mieszkaniach chronionych ma 52 miejsca. Jak wyjaśniła dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Ceglarek 5 z proponowanych mieszkań przystosowana jest np. dla małżeństw czy dla osoby z dzieckiem. Ceglarek zapewniła, że ich lokatorzy - a na koniec czerwca było ich 43 - mają zapewnioną opiekę pielęgniarską, zamontowany system przywoławczy oraz np. pomoc pracownika socjalnego. W mieszkaniach nie ma barier architektonicznych; organizowane są też działania integrujące mieszkańców. _ Na początku była trudność z ich zasiedleniem. Teraz wręcz czeka się na miejsce _ - dodała Ceglarek.

Szefowa kędzierzyńskiego MOPS także zwróciła uwagę na to, iż mieszkania chronione są rozwiązaniem tańszym niż DPS. Podała, że roczny koszt ich utrzymania to 400 tys. zł, tymczasem do miejsc w DPS-ach Kędzierzyn-Koźle dopłaca rocznie ponad 1,8 mln zł.

Z danych opolskiego urzędu wojewódzkiego wynika, że w regionie funkcjonuje 29 domów pomocy społecznej. Miejsc w DPS-ach jest 3083, a mieszkańców 3046.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w zasiłkach socjalnych. Projekt Jedną z kluczowych zmian, które zaproponowano w projekcie, jest likwidacja kryterium dochodowego, które dziś uprawnia do zasiłków, i wprowadzenie pojęcia minimalny dochód socjalny.
"Bild": Niemcy zwiększą kontrolę zasiłków Redakcja powołuje się na poufny raport niemieckiego rządu, w którym jest mowa o przypadkach nieuzasadnionego pobierania świadczeń
Tu zniosą pomoc społeczną dla imigrantów Decyzja rządu odnosi się również do członków rodzin przyjezdnych.
Tagi: pomoc społeczna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz