Na skróty
Money.plGospodarkaUnia EuropejskaWiadomościSytuacja w Szwajcarii. Zniosą pomoc społeczną dla imigrantów szukających pracy
2014-01-15 18:34

Sytuacja w Szwajcarii. Zniosą pomoc społeczną dla imigrantów szukających pracy

Sytuacja w Szwajcarii. Zniosą pomoc społeczną dla imigrantów szukających pracy
[fot: malias/CC/Flickr]

Taka pomoc nie będzie przysługiwała obywatelom krajów członkowskich UE oraz Islandii, Lichtensteinu i Norwegii, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii w poszukiwaniu pracy.


- Rada Federalna (rząd) zdecydowała, że wprowadzone zostaną ograniczenia na poziomie całego kraju: obywatele UE, którzy przyjeżdżają do Szwajcarii, aby szukać tu pracy, nie będą mieli prawa do pomocy społecznej; dotyczyć to będzie również ich rodzin
- głosi komunikat Federalnego Urzędu ds. Migracji.

Ponadto osoby pochodzące z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Lichtenstein i Norwegia) przebywające w Szwajcarii nie będą mogły zakładać tam działalności gospodarczej, jeśli były bezrobotne przez ostatnie 12 miesięcy - poinformował urząd.

W Szwajcarii rośnie liczba imigrantów pochodzących z krajów unijnych, podczas gdy napływ ludzi z innych regionów utrzymuje się od lat na tym samym poziomie. W listopadzie 2013 roku w ośmiomilionowej Szwajcarii mieszkało 1,88 mln cudzoziemców, z czego 1,25 mln to osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Giełda na żywo

GPW traci, ale nadal jest na czele

Negatywne nastroje na najważniejszych parkietach wpłynęły również na GPW....

Giełda na żywo

JSW planuje emisję euroobligacji. Dokonano wyboru

Wybrano m.in globalnych koordynatorów emisji.

Giełda na żywo

Polmed będzi współpracował z ubezpieczycielem

Spółka szacuje, że zawarcie umowy mogłoby generować dla spółki przez pierwsze...

9 lutego Szwajcarzy mają się wypowiedzieć z referendum na temat inicjatywy populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), która domaga się ograniczenia imigracji poprzez przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników.

Zostały one zniesione, gdy Szwajcaria podpisała z UE umowę o swobodnym przepływie obywateli, co miało zagwarantować Szwajcarom pierwszeństwo w dostępie do unijnego rynku pracy - przypomina AFP.

Już w 2012 roku władze w Bernie przywróciły ograniczenia liczby wydawanych zezwoleń na pobyt długoterminowy, przyznawanych obywatelom ośmiu krajów, które weszły do Unii w 2004 r.: Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Wiosną 2013 postanowiono przedłużyć te restrykcje o kolejny rok i rozszerzyć je na pozostałe państwa UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny argument do emigracji Polaków
Bodźcem do opuszczenia Polski ma być tym razem wzrost płacy minimalnej w Niemczech od nowego roku oraz otworzenie od maja 2014 rynku pracy w Szwajcarii.
Chodorkowski otrzymał szwajcarską wizę
Chodorkowski wystąpił o szwajcarską wizę wkrótce po przybyciu 20 grudnia do Berlina, dokąd przyleciał bezpośrednio z kolonii karnej, w której spędził ponad 10 lat i którą opuścił ułaskawiony przez prezydenta Władimira Putina.
Stopy procentowe w Szwajcarii na poziomie...
Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl
Najpopularniejsze