Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pomór świń. "Pomoc jest w interesie państwa"

Sprawa jest szczególnie dotkliwa dla producentów trzody chlewnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BartCo/iStockphoto)

Nie ma powodów do niepokoju. Mięso świń hodowanych w strefie buforowej jest zdrowe - zapewniał na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Zapowiedział, że zespół ministrów i wiceministrów będzie pracował nad ograniczeniem strat producentów mięsa.

Po wykryciu w Polsce dwóch przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową, obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią. Na tym terenie zwierzęta muszą być m.in. trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, a mięso nie może być eksportowane za granicę.

_ - Tworząc strefę buforową, działamy prewencyjnie _ - wyjaśnił Tusk. Podkreślił, że stwierdzone w Polsce dwa przypadki ASF dotyczą dzików. Dlatego - jak tłumaczył - nie ma żadnego powodu do niepokoju. Podkreślił, że do tej pory nie stwierdzono tej choroby u świń. Nie sądzimy, aby w najbliższej przyszłości zdarzył się przypadek zachorowania wśród trzody chlewnej - dodał.

Tusk przyznał jednak, że sprawa jest szczególnie dotkliwa dla producentów trzody chlewnej.

Premier poinformował, że rząd rozmawiał na temat skutków gospodarczych wystąpienia ASF w Polsce. Minister rolnictwa Stanisław Kalemba przedstawił informację o podjętych już działaniach. Mają one na celu wyeliminowanie zagrożeń i ograniczenie negatywnych skutków gospodarczych - powiedział Tusk. _ Chcielibyśmy pomóc producentom, bo jest to w interesie całego państwa _ - dodał szef rządu.

Tusk wypowiedział się też na temat ewentualnej budowy ogrodzenia, które uniemożliwiłoby przedostawanie się chorych dzików z Białorusi na stronę polską. Premier przyznał, że opinie ekspertów w sprawie takiego pomysłu są podzielone.

Szef rządu odniósł się też do propozycji wybijania dzików w Polsce. Ocenił, że jest to kontrowersyjne. _ Ale jeżeli nie będzie innego wyjścia i sytuacja będzie jednoznaczna, bezpieczeństwo hodowli świń będzie zagrożone, to się na to zdecydujemy _ - wskazał.

Premier zapowiedział, że jeszcze po południu zbierze się zespół ministrów i wiceministrów. _ Będziemy pracować nad rekomendacjami (...) na najbliższą przyszłość, by ograniczyć (...) skutki niepokoju producentów i odbiorców mięsa _ - powiedział Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: afrykański pomór świń w polsce, tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz