Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poprawa jakości życia w miastach celem Krajowej Polityki Miejskiej

0
Podziel się:

Elżbieta Bieńkowska powiedziała, że dyskusje nad dokumentem, adresowanym do wszystkich polskich miast, niezależnie od ich położenia czy wielkości, trwały blisko rok.

Poprawa jakości życia w miastach celem Krajowej Polityki Miejskiej
(Reporter)

Prace nad dokumentem, który ma być wskazówką m.in. dla samorządów, są już w fazie końcowej. Rząd powinien przyjąć go we wrześniu.

Projekt dokumentu Krajowa Polityka Miejska był omawiany dzisiaj w Katowicach podczas konferencji _ Miasto 2014-Zarządzanie Miastem _ z udziałem m.in. wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbiety Bieńkowskiej oraz samorządowców.

Bieńkowska powiedziała, że dyskusje nad dokumentem, adresowanym do wszystkich polskich miast, niezależnie od ich położenia czy wielkości, trwały blisko rok. Wskazała, że ma on sprawić, by miasta, w których mieszka ponad 60 proc. ludności, stały się miejscami m.in. dynamicznego rozwoju gospodarczego, tworzących się miejsc pracy oraz _ obszarami zrównoważonego rozwoju _. Kompleksowa strategia rozwoju miast ma obejmować lata do 2020 roku.

Jak podkreślała Bieńkowska, poprawa jakości życia jest jednym z najważniejszych celów, tego dokumentu; miasta powinny stać się miejscami, w których _ ludzie chcą mieszkać, nie chcą się wyprowadzać na przedmieścia _.

Strategia będzie stawiać miastom pięć celów. Mają być one konkurencyjne, silne lokalnymi zasobami ludzkimi i gospodarczymi, spójne poprzez m.in. włączenie do życia obszarów zdegradowanych), zrównoważone. Powinny być też zwarte, czyli nierozlewające się na przedmieścia. _ Rozlewanie się miast _, w tym m.in. powstawanie osiedli oddalonych od centrum, powoduje, że zwiększają się koszty transportu miejskiego.

Cele te rozbito na dziesięć głównych wątków tematycznych. Chodzi w nich m.in. o kształtowanie przestrzeni miejskiej, partycypację społeczną, transport i mobilność, niskoemisyjność i efektywność energetyczną, rewitalizację, rozwój gospodarczy, demografię oraz zarządzanie obszarami miejskimi, wysokiej jakości dostępność do usług i dóbr publicznych. - _ Mając te wątki tematyczne, praktycznie wiemy za co się zabrać, wiemy co robić. Natomiast teraz jeszcze przez te kilka miesięcy musimy doprecyzować odpowiedź na pytanie: Jak to zrobić? _ - mówiła do samorządowców.

Wicepremier apelowała też o wykorzystanie potencjału młodych ludzi, którzy chcą zmieniać przestrzeń wokół siebie. _ - Trzeba ich wykorzystywać, to są ludzie, którzy w ten sposób wchodzą w życie publiczne _ - powiedziała.

Minister podkreślała, że Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich, którzy mieszkają w miastach, ale w szczególności do samorządów i instytucji rządowych. Dla samorządów przygotowywany jest pewien pakiet rozwiązań, a instytucjom rządowym zostaną zaprezentowane bardzo konkretne plany legislacyjne.

Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju poinformowała, że do końca czerwca będą jeszcze trwały dyskusje nad dokumentem, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o jego założeniach. Dodała, że rząd powinien go przyjąć we wrześniu.

Krajowa Polityka Miejska ma wskazywać przepisy prawne, które wymagają analizy i ewentualnych zmian. Ponadto w resortach mają powstać centra wiedzy dotyczącej polityki miejskiej. Chodzi o zgromadzenie w jednym miejscu wzorów dokumentów i przykładów dobrych praktyk dotyczących realizacji polityki miejskiej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)