Na skróty
Money.plGospodarkaWiadomości gospodarczeW Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału
2014-03-25 09:36

W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału

W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału
[fot: EAST NEWS]

W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku z rosyjskiego rynku wypłynęło około 70 miliardów dolarów, co świadczy o ucieczce kapitału z tego rynku. Odpływ funduszy jest spowodowany agresywną polityką rosyjskich władz - podaje dzisiaj w Financial Times.

Dziennik powołuje się m.in. na wypowiedź wiceministra ds. rozwoju gospodarczego Rosji Andrieja Klepacza, który przyznał wczoraj, że według szacunków w pierwszym kwartale 2014 roku z rynku wypłynie od 65 do 70 miliardów dolarów. Wpływ na taki stan rzeczy ma obawa inwestorów przed skutkami zachodnich sankcji gospodarczych i niepewną sytuacją międzynarodową - pisze FT.

Dziennik przypomina, że podane przez Klepacza liczby są większe od zeszłorocznych, ponieważ w 2013 roku rosyjski rynek stracił 63 miliardy dolarów. Natomiast doradcy Kremla szacowali, że w bieżącym roku kwota ta wyniesie około 50 miliardów.

Mimo niepokojących danych płynących z gospodarki Klepacz uważa, że do tej pory nałożone przez Zachód sankcje nie uderzyły bezpośrednio w rosyjski rynek, jednak stopniowo pogarszające się stosunki międzynarodowe zaczynają ciążyć na gospodarce.

- Odpływ kapitału był już znaczny przed tym (nałożeniem sankcji), ale wzrost napięcia i ochłodzenie relacji jeszcze tę sytuację pogarsza - podkreślał Klepacz.

Giełda na żywo

Wyniki spółek biją oczekiwania, ale ich kursy szaleją

Wstępne wskaźniki PMI dla Europy oraz wyniki finansowe amerykańskich...

Giełda na żywo

Huśtawka nastrojów na Wall Street

Uwaga inwestorów koncentrowała się na wynikach kwartalnych amerykańskich spółek.

Podsumowując FT przypomina za Klepaczem, że również współczynniki wzrostu gospodarczego mogą być niepokojące dla władz w Moskwie. Wzrost gospodarczy w lutym wyniósł 0,3 procent, natomiast w styczniu osiągnął on poziom 0,1 procent. Dla porównania zeszłoroczny wzrost PKB osiągnął poziom 1,3 procent.

- Wiele firm zostawiało zyski w Rosji, aby finansować swoje ambicje do dalszego rozwoju. Jednak jak raz się je wycofa (z rynku), będzie bardzo trudno ściągnąć je z powrotem - podsumowała odpływ kapitału firma zajmująca się audytem finansowym KPMG.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi:inwestycje, finanse, gospodarka
Zobacz więcej:sytuacja w Rosji
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału

m54 / 79.186.76.* / 2014-03-25 11:26
A spieprzać mi z tą Rosją i troską o ich gospodarkę ,kapitały ,PKB i tym podobne bzdury zajmijcie się np. tym że w Polsce jest 2,5 miliona bezrobotnych z czego 90% bez prawa do zasiłku ewenement na skalę światową ,dług Rosji to 8% PKB a podskakujących europejskich unijnych bankrutów to średnio około 100 % PKB

Re: W Rosji znaczny odpływ zagranicznego kapitału

free krym 2014 / 212.14.47.* / 2014-03-25 10:26
Indeks giełdy Moskiewskiej dzisiaj to wzrost , RTS = +2,31. Cyfry nie kłamią. Kapitał ucieka szaleńczo ale z Ukrainy. Nikt i nic nie jest w stanie zatrzymać bankructwa ekonomicznego Ukrainy. Amerykanie już wczoraj wstrzymali kredyt zapowiadany dla Ukrainy 1,3 mld USD
zamiast "russian" napisałeś/aś "free" krym / 195.117.255.* / 2014-03-25 11:52
zamiast "russian" napisałeś/aś "free" krym
Krym jest teraz niepodległy?
Najpopularniejsze