Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poprawiły się nastroje konsumentów

0
Podziel się:

W kwietniu mniej obawialiśmy się bezrobocia. Dlatego wzrósł nasz apetyt na zakupy.

Poprawiły się nastroje konsumentów
(Prebranac/Dreamstime)


W kwietniu Wskaźnik Optymizmu Konsumentów wzrósł o 3,4 pkt względem marca, do poziomu 94,1 pkt - poinformował instytut Ipsos. Autorzy badania wskazują na zmniejszenie się obaw przed bezrobociem, a także na wzrost skłonności do zakupów.

_ - Można przypuszczać, że za poprawą nastrojów stoi przede wszystkim wyraźne zmniejszenie obaw konsumentów przed bezrobociem (-8 pkt proc. w stosunku do marca). Warto zauważyć również dużą poprawę dotyczącą ocen obecnej sytuacji gospodarczej kraju w porównaniu ze stanem sprzed 12 miesięcy _ - napisano w komunikacie.

_ - Wynik ten wpisuje się w długookresowy trend rosnący wskaźnika, jaki możemy zaobserwować od kwietnia ubiegłego roku. Stopniowo konsumenci odzyskują zaufanie i wiarę w siły naszej gospodarki, tak bardzo osłabione pierwszymi oznakami kryzysu gospodarczego _ - dodano.

W kwietniu skłonność do zakupów wzrosła i przekroczyła poziom równowagi 100 pkt, co, zdaniem autorów raportu, może oznaczać, że trend wzrostowy sprzedaży detalicznej będzie kontynuowany.

_ - Skłonność do zakupów wzrosła do poziomu 100,9 pkt i po raz pierwszy od grudnia 2008 wskaźnik przekroczył poziom równowagi tj. 100 pkt. Mamy zatem niewielką przewagę optymistów nad pesymistami w zakresie oceny własnej sytuacji materialnej i nastawieniu do zakupów dóbr trwałego użytku _ - napisano w komunikacie.

_ - Wyższy poziom wskaźnika w tym miesiącu jest przede wszystkim wynikiem poprawy ocen sytuacji materialnej gospodarstw domowych. Te informacje dają nadzieję na dalszą kontynuację marcowego wzrostu sprzedaży detalicznej _ - dodano.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 9-10 kwietnia oraz 19-26 kwietnia 2010 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1004 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)