Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Popularność Viktora Orbana gwałtownie maleje

0
Podziel się:

Tylko co trzeci Węgier uważa premiera za dobrego. Poparcie dla niego spadło w ciągu ostatniego miesiąca w następstwie afer korupcyjnych i
zbliżenia Budapesztu do Moskwy.

Popularność Viktora Orbana gwałtownie maleje
(Parlament Europejski)

Jeszcze tylko co trzeci Węgier uważa Viktora Orbana za dobrego premiera. Poparcie dla niego spadło w ciągu ostatniego miesiąca w następstwie afer korupcyjnych i postępującego zbliżenia Budapesztu do Moskwy z 48 do 32 proc. To wyniki sondażu instytutu Median.

Opublikowane rezultaty sondażu wskazują także na spadek popularności partii Orbana, Fidesz, która straciła od października poparcie ok. 900 000 potencjalnych wyborców, czyli 12 proc. elektoratu.

Portal internetowy HGV.hu ocenia na podstawie najnowszych badań węgierskiej opinii publicznej, że 68 proc. ludności Węgier uważa obecny kurs polityki rządu za niewłaściwy; w październiku oceniało go krytycznie 48 proc. Węgrów.

Obecnie sondaże wykazują, że popularność premiera Orbana kształtuje się na takim samym poziomie, jak szefa skrajnie prawicowej partii narodowej Jobbik, Gabora Vony.

Orban w ramionach Putina

Węgry i Rosja podpisały we wtorek trzy umowy dotyczące budowy dwóch nowych reaktorów w jedynej na Węgrzech elektrowni atomowej w Paks. Umowy podpisane przez spółkę MVM Paks II i rosyjski Atomenergoprojekt dotyczą szczegółów budowy i utrzymania reaktorów.

Jak poinformował w komunikacie rząd Węgier umowy w sposób formalny określają parametry dotyczące projektu, budowy i zaopatrzenia dwóch reaktorów. Regulują warunki ich działania i utrzymania, a także dostarczania paliwa nuklearnego i przechowywania zużytego paliwa.

_ Państwo węgierskie zawarło korzystne porozumienie, nie przekraczając środków finansowych będących do dyspozycji w tym projekcie _ - głosi oświadczenie.

Ambasador Rosji na Węgrzech Władimir Siergiejew powiedział wtorkowemu dziennikowi _ Magyar Hirlap _, że obecna sytuacja geopolityczna nie zagraża planom rozbudowy elektrowni w Paks. Wyraził przekonanie, że stosunki węgiersko-rosyjskie nie muszą być upolitycznione. Oświadczył też, że Rosja nie wywiera żadnych nacisków w związku z planem rozbudowy elektrowni. Według niego rosyjski Rosatom złożył Budapesztowi najlepszą ofertę technologiczną wraz z najkorzystniejszymi warunkami finansowymi.

Realizacja projektu zależy od obu krajów, jest niezależna od geopolityki _ i, mam nadzieję, niezależna od biurokracji w Brukseli _ - oświadczył Siergiejew.

Umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paks Węgry zawarły z państwowym rosyjskim koncernem Rosatom na początku roku. Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.). Rozbudowa elektrowni będzie największą inwestycją na Węgrzech po 1989 roku.

Rząd Węgier mimo wcześniejszych zapowiedzi zrezygnował z przeprowadzenia przetargu na rozbudowę elektrowni. Wstępne zainteresowanie udziałem w inwestycji wyrażały między innymi francuska Areva i japońsko-amerykański Westinghouse.

Na początku listopada węgierski premier Viktor Orban powiedział, że USA wywierają _ silną presję na Węgry _, starając się odwieść Budapeszt od planu budowy gazociągu South Stream i rozbudowy elektrowni w Paks.

Elektrownia, leżąca ok. 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana w latach 80. z wykorzystaniem reaktorów typu radzieckiego. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają 40 proc. elektryczności Węgier.

Czytaj więcej w Money.pl
Orban o wypowiedzi McCaina: atakowana jest niepodległość Węgier Premier zapewnił, że nie będzie wicekrólem Węgier na zlecenie jakiegoś obcego państwa.
Węgry chcą sprowadzać gaz z Azerbejdżanu To błękitne paliwo może pomóc obniżyć ceny energii na Węgrzech do poziomu USA.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)