Notowania

próg ostrożnościowy
09.12.2009 11:08

Porażka prywatyzacji wywinduje dług publiczny

Ryzyko, że w 2010 r. poziom długu w relacji do PKB przekroczy 55 proc. jest bardzo duże.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Dynamika PKB w IV kwartale 2009 r. będzie zbliżona do poziomu w III kwartale, zaś w 2010 r. ukształtuje się w przedziale 1,5-2,0 proc. - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

na zdjęciu minister finansów Jacek Rostowski i wiceminister Dominik Radzwiłł* *

Zdaniem wiceministra przy słabszych niż planowano wpływach z prywatyzacji ryzyko, że w 2010 r. poziom długu w relacji do PKB przekroczy 55 proc. będzie _ bardzo duże _.

_ - Bezrobocie będzie najprawdopodobniej spadać w przyszłym roku, od II, III kwartału _ - dodał.

30 listopada GUS podał, że PKB wzrósł w III kwartale 2009 roku o 1,7 proc. rdr, po wzroście o 1,1 proc. rdr w II kw.

W ocenie wiceministra finansów słabsze od planowanych wpływy z prywatyzacji w 2010 r. istotnie zwiększą ryzyko przekroczenia poziomu 55 proc. długu w relacji do PKB.

_ - Tak jak jestem spokojny o nieprzekroczenie pułapu 50 proc. [długu w relacji do PKB -red.] w 2009 r., to jeśli nasze oczekiwania dotyczące prywatyzacji nie spełniłyby się, ryzyko przekroczenia 55 proc. w 2010 r. byłoby bardzo duże _ - ocenił Radziwiłł.

Nie będzie emisji euroobligacji w tym roku

Ministerstwo Finansów rozważało emisję obligacji na rynku euro rzędu 1 mld EUR, jednak w 2009 r. nie będzie emisji papierów skarbu państwa - powiedział wiceminister. W jego ocenie w 2009 r. poziom długu publicznego nie przekroczy poziomu 50 proc. PKB.

_ - Rozważaliśmy emisję na rynku euro rzędu 1 mld, rzeczywiście jest tak, że to, co się stało w Dubaju, a przede wszystkim w Grecji, miało negatywny wpływ na rynek _ - powiedział Radziwiłł w środę w TVN CNBC.

_ - Sytuacja światowa wpływa na to, co chcemy robić. To, co potrzebowaliśmy w tym roku, na początku przyszłego, w pewnym sensie sfinansowaliśmy, nie musimy wychodzić na rynki _ - dodał.

Agencja ratingowa Fitch obniżyła we wtorek Grecji rating kredytowy z poziomu A- do BBB+, najniższej kategorii jaką obecnie posiada kraj strefy euro. Perspektywa ratingu jest negatywna.

Radziwiłł ocenił, że w 2009 r. poziom długu publicznego w relacji do PKB nie przekroczy 50 proc.

_ - Zdecydowanie nie przekroczymy poziomu 50 proc. [długu do PKB - PAP] i to jest kluczowe _ - powiedział._ - Sądzimy, że na koniec roku będzie on [deficyt budżetowy ] bliski limitu _ - dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rostowski będzie zbijał deficyt regułą wydatkową ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;bedzie;zbijal;deficyt;regula;wydatkowa,225,0,559329.html )
* [ Deficyt budżetu na poziomie ponad 88 procent ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/deficyt;budzetu;na;poziomie;ponad;88;procent,138,0,557706.html )
Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl
Tagi: próg ostrożnościowy, radziwiłł, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz