Notowania

Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica

Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica, koalicja utworzona przez: Partię Demokratyczną, SdPl oraz Zielonych 2004.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

* Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała Koalicyjny Komitet Wyborczy Porozumienie dla Przyszłości - CentroLewica. *

Koalicja skupia trzy ugrupowania - PD, SDPL, Zielonych 2004.

Lista Kandydatów Porozumienia dla Przyszłości Centrolewicy:

Okręg nr 1 pomorskie

1. Szwed Dariusz - ekonomista; przewodniczący Zielonych 2004; współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim i Europejskiej Partii Zielonych; ekspert w zakresie zielonej gospodarki, zrównoważonego rozwoju i sektora pozarządowego; współorganizator kampanii w obronie Doliny Rospudy, uczestnik ruchu antywojennego i alterglobalista

2. Kasprzyk Paweł - dr nauk humanistycznych; nauczyciel akademicki w Akademii Pomorskiej w Słupsku i Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi; poseł na Sejm RP II kadencji; radny Sejmiku Województwa Pomorskiego dwóch kadencji (1999-2007), członek Komisji Budżetu i Finansów oraz Ochrony Środowiska; dwukrotnie uhonorowany tytułem ,,Człowiek otwartego serca"; w 1998 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

3. Dwojacki Piotr - specjalista ds. zarządzania; wykładowca akademicki; organizator Fundacji Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni; kierownik programu badawczego ,,2x20. Gospodarka Wolnej Polski"; specjalista z dziedziny paliw i energii; wykładowca międzynarodowych programów MBA - Master of Business Administration (wspólnie z uczelniami z Europy Zachodniej); wykładał strategie i zarządzanie w sytuacjach kryzysowych; autor około 100 artykułów naukowych i publicystycznych

4. Masny Magdalena - polonistka i specjalistka ds. PR; pracowała w Telewizji Polskiej, prowadziła z Wojciechem Pijanowskim _ Koło Fortuny _; prowadziła program informacyjny w gdyńskiej telewizji kablowej Tele - Top, a później w gdańskim oddziale TVP wieczorną Panoramę

5. Ścibisz Paweł - technik obsługi ruchu turystycznego; pośrednik w obrocie nieruchomościami; radny Malborka dwóch kadencji; przewodniczący protestu społecznego przeciwko wprowadzeniu opłaty adiacenckiej w Malborku; obecnie prowadzi pensjonat

6. Bałon Ewa - ekonomistka; radna; sołtys Sulmina; zaangażowana w rozwiązywanie problemów społecznych

7. Kapuściński Adam - specjalista z zakresu prawa administracyjnego; wiceprezes Zarządu Gdyńskiego Towarzystwa Hippicznego

8. Sobczak Stanisław - magister inżynier, okrętowiec (konstruktor, rzeczoznawca), żeglarz: jachtowy sternik morski, dwukrotny Mistrz Polski; prowadzi przedsiębiorstwo w branży sprzętu pływającego działające m.in. na rynku francuskim i niemieckim; przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnicach I kadencji, członek Sejmiku Wojewódzkiego II kadencji; przewodniczący i honorowy przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Szpitala dla Regionu Chojnic

9. Łoś Krzysztof - mieszkaniec Słupska; politolog wyspecjalizowany w integracji europejskiej w ramach akcji im. Jeana Monneta na Uniwersytecie Szczecińskim; inspektor i doradca detaliczny w Banku Pocztowym S.A.; członek Socjaldemokracji Polskiej oraz Pomorskiego Stowarzyszenia ,,Nasze Środowisko"; lokalny działacz na rzecz Odbudowy Wsi Pomorskiej; w latach 2002-2005 sołtys Bruskowa Wielkiego (gm. Słupsk)

10. Zarzycki Michał - gdańszczanin; absolwent SGH; prowadzi samodzielną działalność gospodarczą i jest reporterem obywatelskim; w 1997 roku założył w Warszawie jedną z pierwszych w Polsce firm PR, a następnie wielokrotnie występował w mediach jako ekspert ds. marketingu; pracował m.in. dla linii lotniczych i mediów publicznych; od 2004 roku związany z SDPL; jego główną pasją jest Gdańsk, któremu chciałby także dedykować swoją działalność publiczną

Okręg nr 2 kujawsko-pomorskie

1. Kierzkowski Henryk - nauczyciel wychowania fizycznego; były szef rady Kujawsko-Pomorskiej Kasy Chorych

2. Gollob Władysław Czesław - trener żużlowy, konstruktor lotniczy; absolwent szkoły okrętowej w Gdańsku; były dyrektor Klubu Polonia Bydgoszcz; interesuje się sportem, posiada czynną licencję lotnika

3. Kopaczewski Jerzy Franciszek - lekarz kardiolog; senator II, III i IV kadencji Senatu; ordynator oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku

4. Olech Jacek Andrzej - prawnik; przedsiębiorca; radny Rady Miasta Inowrocławia; były wiceprezydent; w latach 1990-1994 delegat do Sejmik Samorządowego Województwa Bydgoskiego; honorowy przewodniczący Kapituły Medalu ,,Pomocna Dłoń"; uhonorowany złotą odznaką Polskiego Związku Niewidomych; przez Gazetę Wyborczą określony mianem _ Nieprzekupny _; interesuje się literaturą prawniczą, majsterkowaniem, jazdą na rowerze

5. Kwiatkowski Stanisław - rzeczoznawca majątkowy; prowadzi własną działalność gospodarczą; wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców Wyceny Nieruchomości Oddział w Bydgoszczy oraz pełnomocnik ds. praktyk zawodowych; wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Inowrocławiu; w kadencji 1998-2002 radny Rady Miejskiej (przewodniczący Komisji Budownictwa, Ładu Przestrzennego i Gospodarki Terenami)

6. Rodziewicz Bogdan Henryk - lekarz medycyny; specjalista pediatra i patomorfolog; absolwent Akademii Medycznej w Warszawie; od 1972 roku kierownik Zakładu Patomorfologii w Szpitalu Miejskim w Grudziądzu; odznaczony odznaką za wzorową pracę w Służbie Zdrowia i srebrnym Krzyżem Zasługi

7. Borowska Joanna Małgorzata - nauczycielka; przedsiębiorca; prowadzi firmę doradczo-szkoleniową; specjalistka od nowatorskich form edukacyjnych, m.in. mnemotechnik; przewodnicząca Partii Demokratycznej w powiecie inowrocławskim; interesuje się podróżami, literaturą, filmem

8. Pałucki Łukasz Marek - psycholog społeczny; działa na rzecz praw kobiet (pomoc w organizacji Manif); współorganizator Warszawskiej Parady Równości; organizator corocznych manifestacji przed ambasadą Iranu przeciwko wykonywaniu kar śmierci; wieloletni członek Amnesty International; prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Białoruskiej

Okręg nr 3 warmińsko-mazurskie i podlaskie

1. Szamatowicz Marian Czesław - ,,ojciec" polskiego in vitro; w 1987 roku dokonał pierwszego w Polsce udanego zabiegu zapłodnienia człowieka metodą in vitro, kierownik Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; www.szamatowicz.eu

2. Lenkiewicz Piotr - olsztynianin; student europeistyki i prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; od najmłodszych lat związany z olsztyńską kulturą, przede wszystkim teatralną i filmową; przez wiele lat aktywny działacz ZHP w Olsztynie; aktywny obserwator procesu integracji europejskiej, stara się wykorzystywać zdobywaną wiedzę w pracy naukowej, poświęconej głownie zagadnieniom ustrojowym, konstytucyjnym instytucjonalnym; członek Partii Demokratycznej

*3. Rumiński Krzysztof *- nauczyciel, absolwent Politechniki Warszawskiej; w latach 1999 - 2006 radny powiatu piskiego; wicestarosta piski (1999-2002); prezes Towarzystwa Sportowego Koszykówki _ Roś _ Pisz; od 1999 roku przewodniczący Powiatowego Szkolnego Związku Sportowego w Piszu; od 2009 roku prezes klubu Sportowego Mazur

4. Hass Zbigniew Marek - reżyser, aktor, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania; w latach 1990-2003 dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie; założyciel i wieloletni dyrektor Policealnego Studium Aktorskiego w Olsztynie, dwukrotny sekretarz Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów; członek Zielonych 2004

5. Tobolska Katarzyna - absolwentka Wydziału Psychologii Stosunków Międzykulturowych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pomagisterskiego Studium Socjoterapii i Pomocy Psychologicznej na Wydziale Metod i Szkoleń Psychospołecznych Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie; pracuje jako psycholożka w Centrum Doradztwa i Aktywizacji Zawodowej dla Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie; działa w olsztyńskim kole Zielonych 2004

6. Panasiuk Radosław Romuald - absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; związany z Białą Podlaską; ekspert ds. badania opinii publicznej, specjalizujący się w analizach oczekiwań obywateli i problemów społecznych; humanista; zwolennik rozdziału kościoła od państwa i poszanowania neutralności światopoglądowej w życiu publicznym opowiada się za poszanowaniem praw kobiet i zapewnieniem im szerszego prawa do aborcji; członek Unii Lewicy III RP

7. Czarnecka Aleksandra Patrycja - technik informatyk; przewodnik turystyczny; jej pasją są podróże i nauka języków obcych

8. Fotygo Paweł Marek - pracuje jako analityk baz danych w branży motoryzacyjnej; interesuje się tematyką wschodnią, a zwłaszcza kwestiami związanymi z naszymi najbliższymi sąsiadami; współtwórca społecznej inicjatywy wspierającej niezależnych twórców i artystów z Białorusi - Białoruska Alternatywa w Krakowie

*9. Makowski Błażej *- student turystyki i rekreacji w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy; założyciel Zrzeszenia Studentów

10. Polanowska Anna - prawnik, pracuje na Uniwersytecie w Białymstoku; aktywna uczestniczka życia społecznego miasta i regionu; z pasją oddaje się działalności charytatywnej, pomaga osobom samotnym, starszym, ubogim, m.in. aktywnie uczestniczy w działalności Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie _ DROGA _; jest otwarta na problemy i potrzeby innych, tolerancyjna

Okręg nr 4 Warszawa

1. Rosati Dariusz Kajetan - poseł do Parlamentu Europejskiego; ekonomista; był ministrem spraw zagranicznych; autor kilkuset prac naukowych; specjalista w dziedzinie polityki makroekonomicznej, integracji europejskiej, finansów i handlu międzynarodowego; członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, European Economic Association; www.rosati.pl

2. Wielowieyski Andrzej - poseł do Parlamentu Europejskiego; prawnik; wieloletni senator i poseł na Sejm; żołnierz AK; publicysta katolicki; działacz ,,Solidarności"; współorganizator Okrągłego Stołu; przewodniczący Stowarzyszenia Gmin ,,Metropolia Warszawa"; odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderem Odrodzenia Polski i francuską Legią Honorową; www.andrzej.wielowieyski.eu

3. Grzybek Agnieszka - tłumaczka i feministka; przewodnicząca Zielonych 2004; członkini zespołu ,,Krytyki Politycznej"; do 2005 r. członkini Komitetu Monitorującego Inicjatywę Wspólnotową EQUAL; w latach 2004-2005 członkini Rady European Women's Lobby; ekspertka od problematyki równego statusu kobiet i mężczyzn, działaczka organizacji pozarządowych; od 1997 roku związana z polskim ruchem kobiecym

4. Krzekotowska Krystyna - doktor nauk prawnych; wiceprezes Niemiecko-Polskiego Stowarzyszenia Prawników oraz dyrektor Międzynarodowego Instytutu Prawa i Mieszkalnictwa; w latach 1994-98 była radną i wiceprzewodniczącą Rady Gminy Warszawa - Bielany; europejski ekspert w dziedzinie prawa mieszkaniowego i spółdzielczego; współtworzy programy informacyjne poświęcone prawom obywateli; www.krzekotowska.pl

5. Ożdżeński Wojciech - filozof-etyk; radny - wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Warszawa-Praga Południe; posiada doświadczenie zawodowe w zarządzaniu oraz w pracy dla międzynarodowych korporacji przemysłowych; absolwent podyplomowych studiów menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie; prywatnie żeglarz i narciarz, były zawodnik Yacht Klubu Polski Warszawa, czynny instruktor Polskiego Związku Narciarskiego; www.ozdzenski.pl

6. Guział Piotr - przedsiębiorca; samorządowiec, nieprzerwanie od ponad 10 lat radny Dzielnicy Warszawa-Ursynów; współtwórca lokalnej inicjatywy mieszkańców ,,Nasz Ursynów"; nieprzejednany przeciwnik zabudowy terenu przy Kopie Cwila; walczy o budowę Szpitala Południowego na Ursynowie; studiował na prestiżowym wydziale ekonomii Uniwersytetu w Kolonii

7. Drachal Robert - matematyk i dziennikarz; właściciel firmy edukacyjno-naukowej; zajmuje się zastosowaniami matematyki w fizyce, ekonomii, rynkach kapitałowych, biologii molekularnej i medycynie, w tym onkologii; autor książek matematycznych i tłumaczeń książek z matematyki, informatyki, fizyki, chemii i medycyny z angielskiego i hiszpańskiego; interesuje się muzyką, filmem i poezją; www.rdrachal.wordpress.com

8. Legierski Krystian - prawnik; członek Zielonych 2004; aktywny jako mecenas kultury i sztuki alternatywnej; działacz na rzecz środowiska LGBT, przedsiębiorca-współwłaściciel nieistniejącego już legendarnego warszawskiego klubu Le Madame; dziś prowadzi modne kluby M25 oraz Tomba-Tomba

9. Oprządek Mariusz - ekonomista ze specjalizacją finanse i bankowość; radny Dzielnicy Warszawa-Ochota; przewodniczący Komisji Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej oraz wiceprzewodniczący Komisji Oświaty, Wychowania i Sportu; prezes Zarządu Oddziału Dzielnicowego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Warszawa - Ochota oraz Rzecznik Praw Dziecka TPD Ochota; wyróżniony w konkursie ,,Dla Dobra Wspólnego" oraz uhonorowany odznaką ,,Przyjaciel Dziecka"

10. Kozłowski Sebastian - doktor nauk humanistycznych w zakresie nauki o polityce;
pracownik Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na stanowisku adiunkta w Zakładzie Socjologii i Psychologii Polityki; autor licznych publikacji z dziedziny politologii, socjologii polityki i samorządu terytorialnego; samorządowiec: od 11 lat radny Dzielnicy Warszawa-Targówek; członek Związku Nauczycielstwa Polskiego; przewodniczący SDPL w Warszawie; www.sebastiankozlowski.pl

Okręg nr 5 Mazowsze

*1. Czarnecki Marek *- od 2004 roku Poseł do Parlamentu Europejskiego; członek Komisji Prawnej oraz Sprawiedliwości i Praw Obywatelskich; pełnił funkcję Wojewody Bialskopodlaskiego; był Prezesem Zarządu RUCH S.A.; adwokat w kancelarii Czarnecki&Bagińska Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. K.; występuje jako adwokat przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka; mieszkaniec Łomianek w województwie mazowieckim

2. Nałęcz Tomasz - historyk; był posłem na Sejm; w latach 2001-2005 wicemarszałek Sejmu; przewodniczył komisji śledczej badającej tzw. ,,aferę Rywina"; wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku

3. Musiał Piotr - konsultant ekonomiczny, ekspert ds. analiz rynkowych i strategii przedsiębiorstw; pracował m.in. w Pierwszym NFI, gdzie zajmował się restrukturyzacją ponad trzydziestu przedsiębiorstw; w 1989 r. uczestnik kampanii wyborczej Komitetu Obywatelskiego ,,Solidarność"; w Parlamencie Europejskim chce działać na rzecz głębszej integracji społeczeństw i gospodarek krajów członkowskich, a także propagować idee humanizmu i świeckości; przewodniczący Unii Lewicy

4. Wijas Ryszard - dziennikarz, menedżer ds. funduszy europejskich; zajmuje się wdrażaniem projektów unijnych dla organizacji osób niepełnosprawnych; były prezes PFRON, były kierownik Centrum Informacji Europejskiej UKIE

5. Wójcik Janusz - technik; przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej; w latach 1995-1999 radny Rady Gminy Borowie (członek zarządu i przewodniczący komisji oświaty); obecnie pełnomocnik SDPL w okręgu siedlecko-ostrołęckim

6. Jagiełło Elżbieta - feministka; zwolenniczka dostępu do legalnej, bezpiecznej aborcji, edukacji seksualnej, bezpłatnej antykoncepcji, wprowadzenia in vitro oraz rozdziału państwa do kościoła katolickiego w Polsce

7. Siarkowicz Dariusz - strażnik miejski; członek Komisji Bezpieczeństwa Stowarzyszenia ,,Pro Europa"; miłośnik piłki nożnej; sędzia piłkarski PZPN, członek Wydziału Gier i Ewidencji Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej; koordynator służb porządkowych na imprezach sportowych

8. Suszyńska Krystyna - radomianka; absolwentka Wydziału Ekonomicznego Politechniki Świętokrzyskiej; pracowała w dwóch dużych przedsiębiorstwach budowlanych: PBM Budochem oraz Społecznym Przedsiębiorstwie Budowlanym; dzięki zdobytemu doświadczeniu prowadzi obecnie w tej branży własną firmę Budowlaniec; członkini Partii Demokratycznej; www.suszynska.pl

Okręg nr 6 łódzkie

1. Środa Magdalena - etyk; filozof; publicystka; feministka; zajmuje się historią idei etycznych, etyką stosowaną, filozofią współczesną, polityczną oraz problematyką kobiecą; członkini Rady Redakcji Przeglądu Filozoficzneg; członkini Rady Programowej Societas Communitas oraz Zarządzania Publicznego; członkini Komisji Nauk Filozoficznych PAN oraz Komisji Etyki Nauki PAN; w latach 2004-2005 pełniła funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn w rządzie Marka Belki

2. Smolarek Włodzimierz Wojciech - piłkarz; reprezentant Polski; trener; wychowanek Włókniarza Aleksandrów Łódzki; zawodnik Widzewa Łódź, Legii Warszawy, Eintrachtu Frankfurt, Feyenoordu Rotterdam i FC Utrecht; największe sukcesy odnosił jako zawodnik Widzewa Łódź; dwukrotny Mistrz Polski, zdobywca Pucharu Polski i Pucharu Niemiec; dwukrotny uczestnik Mistrzostw Świata, brązowy medalista z Hiszpanii w 1982 r.; od 20 lat mieszka i pracuje w Holandii, gdzie trenuje drużyny juniorskie Feyenoord Rotterdam

3. Zaborowski Daniel - absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej (część studiów w Université Auvergne-1, Clermont-Fd, Francja); prezes Zarządu Spółki DST Trading; wcześniej m.in.: dyrektor handlowy w Gort S.A., kupiec w GO SPORT Polska, negocjator w agencji nieruchomości Immobilier Standing (Francja); członek Partii Demokratycznej

4. Kirowa-Wiśniewska Julia - inż. elektronik o specjalności aparatura elektromedyczna; konstruktor; technolog; kierownik i dyrektor marketingu, ostatnio w FOS _ POLMO _ Łódź S.A.; opowiada się za rozszerzeniem wewnątrzunijnej współpracy gospodarczej i handlowej oraz zapewnieniem równouprawnienia podmiotów gospodarczych ze wszystkich państw członkowskich

5. Hubert Jakub - absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego; informatyk; specjalista systemów telekomunikacyjnych; prowadzi własne mikroprzedsiębiorstwo; zajmuje się budową i eksploatacją sieci komputerowych; członek Zarządu Krajowego SDPL; łódzki działacz samorządowy; w 2005 roku wybrany przez mieszkańców Zarzewa do składu Rady Osiedla

6. Diehl Piotr - kierownik Wydziału Oświetlenia Ulic w PGE Dystrybucja Łódź sp. z o.o.; absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Łódzkiej (specjalizacja Sieci i Systemów Elektroenergetycznych); ukończył studium podyplomowe w warszawskiej SGH w zakresie ekonomicznych problemów transformacji elektroenergetyki; działacz Łódzkiego Związku Piłki Nożnej, w którym pełni funkcję Przewodniczącego Wydziału Dyscypliny

7. Małecki Tomasz Jakub - łodzianin; absolwent politologii; student socjologii; obrońca praw człowieka (członek Amnesty International); jest zafascynowany duchowością Tybetu; interesuje się: polityką, religiami świata i społecznościami lokalnymi; członek Partii Demokratycznej

8. Manes Anna - łodzianka; pielęgniarka, przez całe swoje życie zawodowe związana ze Szpitalem im. Wł. Biegańskiego w Łodzi; obecnie pełni funkcję Sekretarza Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Łodzi; zna doskonale problematykę ochrony zdrowia; jest przekonana, iż wszelkie działania podjęte na szczeblu lokalnym stanowią klucz do rozwiązań systemowych; w dobie globalizacji jako podstawową wartość wskazuje człowieka i jego fundamentalne prawo do godnego życia

9. Netzel Magdalena - łodzianka, absolwentka wydziału Studiów Miedzynarodowych i Politologicznych na Uniwersytecie Łódzkim (2001); stypendystka University of Central Missouri (1999-2000) oraz Fundacji _ Die Zeit _ promujacej mlodych liderów (2003).
Jako wolontariuszka Polskiej Fundacji im. R. Schumana aktywnie zaangazowała się w kampanię na rzecz Referendum akcesyjnego (2003) oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego (2004). W latach 2003-2004 pracowała w Urzedzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów (Departament Wspólpracy z Zagranica i Komunikacji Spolecznej). Od 2004 r. dyrektorka biur poselskich Jana Kulakowskiego, Posła do Parlamentu Europejskiego w Brukseli oraz Strasburgu koordynujaca również wspólpracę z biurami w kraju m.in. w Poznaniu oraz Łodzi. Amatorka historii, zeglarstwa i podrózy. Zna jezyki: angielski i francuski; www.magdalenanetzel.pl

10. Desperak Izabela Barbara - socjolożka na Uniwersytecie Łódzkim; działa na rzecz równości praw kobiet i mężczyzn wraz z nieformalną grupą Łódź Gender (manify, reanimacja funduszu alimentacyjnego, fora antyhomofobiczne i warsztaty antydyskryminacyjne)

Okręg nr 7 wielkopolskie

*1. Pusz Sylwia *- prawniczka; w latach 1997-2005 posłanka na Sejm; od 2006 r. radna sejmiku województwa wielkopolskiego; była posłem obserwatorem do Parlamentu Europejskiego; realizuje projekty wspierające powrót kobiet z urlopów macierzyńskich i wychowawczych do pracy; www.sylwiapusz.pl

2. Kretkowska Katarzyna - anglistka; radna miasta Poznania od 1994 roku; działaczka społeczna; wykładowca akademicki, obecnie w Wyższej Szkole Języków Obcych w Poznaniu; wcześniej główna specjalistka w banku ds. funduszy europejskich, specjalistka ds. promocji międzynarodowej, koordynatorka szeregu międzynarodowych projektów; współorganizatorka społecznej szkoły podstawowej ,,Dębinka", Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, Centrum Informacji dla Kobiet

3. Sołtysiak Aleksandra Marta - urodzona w Kole, wykształcenie wyższe i podyplomowe: Administracja Europejska; zawód wykonywany: kadry zarządzające; od 5 lat działa aktywnie, realizując cele międzynarodowego ruchu Zielonych i włączając się w działania na rzecz praw mniejszości; do Parlamentu Europejskiego startuje z rekomendacji Zielonych 2004 pod hasłem: ,,Ekologia - modernizacja - działania antykryzysowe"; uważa, że tolerancja i ,,zielone inwestycje" są drogą do wyjścia Europy z kryzysu

4. Ajchler Przemysław - ekonomista; pracując w administracji państwowej zajmował się wspieraniem małej i średniej przedsiębiorczości poprzez fundusze unijne; brał udział w tworzeniu i realizacji Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR); założyciel Stowarzyszenia Euro-Centrum Wspierania Przedsiębiorczości

5. Mikołajewski Jerzy Andrzej - socjolog; ukończył studium samorządowe Parlamentu Europejskiego na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie; w latach 1998-2002 burmistrz miasta Słupca; obecnie radny powiatu słupeckiego; zaangażowany w wiele spraw społecznych

6. Jałoszyński Dominik Jan - absolwent ekonomiki turystyki; pracuje w branży turystycznej, zajmuje się organizacją wypoczynku i obsługą ruchu turystycznego; interesuje się możliwościami wykorzystania potencjału turystycznego oraz walorów przyrodniczych w rozwoju lokalnym i regionalnym z udziałem funduszy europejskich; zamierza pracować na rzecz promocji Polski za granicą w celu zwiększenia polskiego eksportu oraz ruchu turystycznego do Polski

7. Łukaszewska Marzena Katarzyna - menedżer administracji; od 14 lat zawodowo związana z branżą energetyczną; przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Grupy Kapitałowej Enea w Poznaniu; w Parlamencie Europejskim chce pracować na rzecz zrównoważonego rozwoju energetycznego regionów we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej; wolny czas spędza z rodziną, jeździ na rowerze; mieszkanka Wrześni

*8. Stępień Miłosława Dorota *- w przyszłym roku kończy doktorat z literaturoznawstwa afrykańskiego w Zakładzie Języków i Kultur Afryki Uniwersytetu Warszawskiego; od 2006 r. jedna z głównych organizatorek Festiwalu Filmów Afrykańskich w Polsce - AfryKamera; zajmuje się tłumaczeniami, pisaniem tekstów krytycznych i naukowych o literaturze afrykańskiej i prowadzi zajęcia z literatury afrykańskiej; interesuje się kwestiami ekologii, mniejszości narodowych i seksualnych i praw kobiet

9. Dembny Artur - kaliszanin; doktor nauk ekonomicznych; pracownik Koncernu Energetycznego Energa w spółce Energa-Obrót S.A.; licencjonowany makler giełd towarowych; sędzia Sądu Giełdowego w Warszawie; od 2007 r. radny Kalisza, pełni funkcję przewodniczącego Komisji Inwentaryzacyjnej

10. Herberholz Dominik - poznaniak; absolwent Uniwersytetu im. A. Mickiewicza oraz Akademii Ekonomicznej w Poznaniu; od 2006 r. zasiada w poznańskiej Radzie Miasta; przyczynił się do likwidacji licznych urzędniczych bubli, np. zakazu siadania na trawnikach; biegle włada językiem angielskim i niemieckim; w Europie chce pracować dla wszystkich mieszkańców Wielkopolski

Okręg nr 8 lubelskie

1. Borowski Marek Stefan - poseł na Sejm; w latach 2001-2004 marszałek Sejmu; były wicepremier i minister finansów; założyciel, pierwszy przewodniczący, a obecnie szef Rady Politycznej Socjaldemokracji Polskiej; www.borowski.pl

2. Rudaś-Grodzka Monika Świętosława - doktor nauk humanistycznych; historyk literatury; wykładowczyni Gender Studies w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk; publikowała na łamach ,,Res Publiki Nowej", ,,Kontetntów" oraz ,,Tekstów Długich"

3. Widomski Paweł Andrzej - lublinianin; polonista; właściciel firmy Widomscy.com, specjalizującej się w szeroko rozumianym doradztwie gospodarczym, prawnym i zarządczym dla biznesu i jednostek samorządu terytorialnego; do 2006 roku członek Rady Powiatu Lublin

4. Władyka Wasyl - absolwent Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie; prezes zarządu ,,Treeden Group" sp. z o.o. zajmujacej się świadczeniem usług logistycznych oraz doradztwem w zakresie inwestycji; dyrektor ds. handlowych z Europą Środkowowschodnią w ,,Nero" sp. z o.o; założyciel stowarzyszenia naukowego ,,Akademicka młodzież polonijna"

5. Bartnik Paweł Grzegorz - lublinianin; student politologii na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej; wspiera inicjatywy lokalne, od kilku lat pomaga w organizacji ogólnopolskich konwentów ,,Dragon" i ,,Falkon"; interesuje się historią, głównie historią ziem polskich, oraz psychologią i socjologią, szczególnie w zakresie wpływu społecznego

6. Setnik Ryszard Jacenty - doktor nauk humanistycznych, socjolog, wykładowca akademicki; założyciel Lubelskiego Klubu Przedsiębiorczości w Lublinie; radny Rady Miasta Lublina w latach 1998-2006 (przewodniczący Komisji Kultury i Ochrony Zabytków); poseł na Sejm RP I i II kadencji (1991-1997) - członek Komisji Edukacji, Komisji Samorządu Terytorialnego; odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia (2008)

7. Kantorski Donat Andrzej - chemik; absolwent Politechniki Świętokrzyskiej; pracuje jako rzeczoznawca majątkowy; zajmował się procesem inwestycyjno-remontowym oraz bieżącym zarządzaniem nieruchomościami; w kwietniu 2009 roku ukończył studia podyplomowe w zakresie charakterystyki energetycznej budynków

8. Lewandowski Paweł Zenon - pedagog; trener pływania; były zawodnik WKS Lublinianka Lublin; w 2006 roku był jednym z trenerów kadry narodowej juniorów do lat 16 na mistrzostwa w pięcioboju nowoczesnym w Pradze; obecnie student studiów doktoranckich na Akademi Wychowania Fizycznego w Warszawie; trener pływania w Akademii Pływania Kizierowskiego

9. Kłosowski Wojciech - specjalista w dziedzinie strategicznego planowania rozwoju lokalnego, rewitalizacji obszarów miejskich i lokalnych polityk społecznych; doradca licznych samorządów regionalnych i lokalnych w Polsce i Europie; autor kilkunastu publikacji dotyczących strategii rozwoju lokalnego oraz ponad stu opracowań eksperckich; prowadzi szkolenia dla władz samorządowych i ich partnerów społecznych; wykłada zarządzanie w Bielskiej Wyższej Szkole im. J. Tyszkiewicza

10. Sierakowska Izabella Antonina - nauczyciel, od 1989 roku (z przerwą 2005-2007) poseł na Sejm RP; w obecnej, VI kadencji Sejmu, członek Sejmowych Komisji: Obrony Narodowej oraz Ochrony Środowiska; była członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego, która opracowała Konstytucję RP przyjętą w ogólnonarodowym referendum w 1997 roku; w latach 2006-2007 radna Sejmiku Województwa Lubelskiego; od 2004 roku w Socjaldemokracji Polskiej, współzałożycielka SDPL

Okręg nr 9 podkarpackie

1. Martens Krzysztof - mistrz olimpijski i świata w brydżu sportowym, trener i sędzia, wykładowca, dziennikarz, a także polityk; obecnie bezpartyjny; poliglota; wspierał i promował rozsądne dla Polski i Podkarpacia rozwiązania; zna problemy wspólnoty europejskiej i jest gotów skutecznie je rozwiązywać; potrafi znaleźć wspólny język z politycznymi oponentami i dążyć do rozwiązywania spraw ponad podziałami politycznymi; człowiek renesansu; mieszka w Rzeszowie

2. Myłek Danuta Łucja - doktor nauk medycznych, specjalistka w zakresie alergologii i dermatologii; jest jedynym polskim członkiem American College of Astma, Allergy and Clinical Immunology oraz wielu innych organizacji skupiających ekspertów w zakresie alergologii i dermatologii; w 2005 roku została Kobietą Roku Podkarpacia w dziedzinie _ Medycyny i Nauki _; była Konsultantem ds. Alergologii Województwa Podkarpackiego; jest dyrektorem przychodni alergologicznej w Stalowej Woli; zna trzy języki obce; mieszka w Jastkowicach k/ Stalowej Woli

*3. Piecuch Witold Stanisław *- socjolog i dziennikarz; specjalista ds. stosunków międzynarodowych, absolwent KUL; pracował m.in. w Gazecie Wyborczej i Życiu Podkarpackim; sekretarz generalny Partii Demokratycznej - demokraci.pl; przewodniczący Regionu Podkarpackiego Partii Demokratycznej; w latach 2002-2006 radny Powiatu Przeworskiego, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury; zainteresowania: problematyka społeczna i międzynarodowa, muzyka; mieszka w Przeworsku

4. Hałaj Joanna - dr psychologii; dziennikarka; członek Zarządu i Sekretarz Stowarzyszenia Dziennikarzy RP/ o Rzeszów; w latach 2004-2008 sekretarz Rady Programowej Polskiego Radia Rzeszów; inicjatorka i organizatorka Dnia Mediów Rzeszów 2007; pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Rzeszowskim na Wydziale Medycznym; współpracuje z Katedrą Psychologii University Wilfried Laurier w Kanadzie; mieszka w Rzeszowie; www.joannahalaj.pl

5. Górnicki Wojciech - nauczyciel dyplomowany; radny Rady Miasta w Strzyżowie; menedżer sportu i oświaty, działacz sportowy, wyróżniony srebrną oznaką ,,Zasłużony dla siatkówki w Polsce"; organizator imprez sportowych i charytatywnych; pełnomocnik powiatowy SDPL; mieszka w Strzyżowie

6. Piskor Zbigniew - pilot, instruktor lotnictwa; jest członkiem Stronnictwa Demokratycznego; lotniczą pasję rozpoczął w Aeroklubie Mieleckim; zdobywca złotej odznaki spadochronowej, srebrnej szybowcowej; brał udział w akcjach ONZ-u w Etiopii, Azji i Algierii; obecnie pracuje jako instruktor w Ośrodku Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej; wolne chwile poświęca na działalność w Związku Polskich Spadochroniarzy; mieszka w Mielcu

7. Wilk Marzena Małgorzata - działaczka organizacji na rzecz kobiet; członkini Obywatelskiego Forum Kobiet oraz Wojewódzkiej Rady Rodziców; prezeska Stowarzyszenia na rzecz Kobiet _ Victoria _ w Rzeszowie; członkini Zielonych 2004; koordynatorka akcji prozdrowotnych i społecznych, m.in.: profilaktyki raka szyjki macicy oraz praw kobiet (docenianie pracy domowej kobiet); mieszka w Rzeszowie

8. Szelc Grażyna Julia - Arturlingwistka; ukończyła Wydział Języków Obcych Uniwersytetu Jagiellońskiego; obecnie uczy języka angielskiego; jest specjalistką w zakresie języka tureckiego, zna również francuski i węgierski oraz słabo arabski; członkini Partii Demokratycznej; jej hobby to podróże i polityka; kolekcjonuje filmy amerykańskie z lat 40. i 50.; mieszka w Krośnie

9. Południak Arkadiusz - politolog i przedsiębiorca; członek Partii Demokratycznej-demokraci.pl; koordynator regionalnych i lokalnych kampanii informacyjnych i promocyjnych związanych z tematyką Unii Europejskich, m.in.: ,,Bruksela - szansą dla każdego", ,,Ambasadorzy Konstytucji Europejskiej", ,,Projekt Euro"; zaangażowany w działalność pozarządową (Stowarzyszenie Młode Centrum, Stowarzyszenie Projekt: Polska); mieszka w Przemyślu

10. Kozek Bartłomiej Józef - student wiedzy o kulturze na Uniwersytecie Warszawskim; publicysta internetowy; sekretarz generalny Zielonych 2004; był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-politycznego _ Zielono i w poprzek _, jego artykuły pojawiały się m.in. w ,,Przekroju" i ,,Trybunie"; laureat Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym; jako uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu był stypendystą Prezesa Rady Ministrów; działacz społeczny; mieszka w Przemyślu i Warszawie

Okręg 10 małopolskie i świętokrzyskie

1. Onyszkiewicz Janusz - poseł do Parlamentu Europejskiego i jego były wiceprzewodniczący; matematyk; dwukrotny minister obrony narodowej; w latach 1989-2001 był posłem na Sejm; były przewodniczący Partii Demokratycznej - demokraci.pl; alpinista i speleolog; prezes Polskiego Związku Alpinizmu; www.januszonyszkiewicz.pl

*2. Kik Kazimierz *- politolog; dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach; publicysta i komentator polskiego życia politycznego; specjalista od problematyki integracji europejskiej

3. Boroń Kazimierz - chemik; radny powiatu chrzanowskiego; były starosta powiatu chrzanowskiego; były dyrektor Zakładów Chemicznych Alwernia; przewodniczący zarządu powiatowego ,,Pokolenia"; członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Chrzanowskiej; wyróżniony Złotą Odznaką PZPN

4. Czudej Arkadiusz - towaroznawca, mieszka i pracuje w Skawinie; konsultant do spraw handlu międzynarodowego w dziedzinie złomu i metali nieżelaznych; posiada bogate doświadczenie w dziedzinie recyclingu, pozyskiwania surowców wtórnych oraz ochrony środowiska; związany z Partią Demokratyczną

5. Skowron Karolina - członkini Rady Krajowej Zieloni 2004, aktywna działaczka ruchu feministycznego i LGBT. Orędowniczka świeckiego państwa oraz aktywna działaczka na rzecz praw zwierząt i ochrony środowiska. Socjolożka, pracownica międzynarodowej firmy. Wegetarianka

6. Półchłopek Aleksander - mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Politechniki Krakowskiej; ukończył Polsko-Francuską Szkołę Zarządzania i Uniwersytet Lille; ekspert ds. ekonomicznych i administracyjnych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; biegle włada językiem francuskim; interesuje się sportem (zawodnik drużyny oldbojów KTH), podróżami, muzyką, życiem politycznym i zagadnieniami społeczno-gospodarczymi

7. Wasik Rafał - ekonomista; zawodowo zajmuje się marketingiem i PR (dyrektor handlowy w szwajcarskiej firmie Dr Betz - GmbH); członek Stowarzyszenia Współpracy Polska - Wschód; prezydent Fundacji ,,Międzynarodowy Instytut Dyplomacji"; konsul honorowy; członek Międzynarodowej Akademii Kozactwa; sponsor wymian kulturalnych pomiędzy młodzieżą polską i ukraińską; lingwista; zna biegle języki: rosyjski, ukraiński, niemiecki i angielski

8. Żelazny Robert - absolwent Amerykańskiej Szkoły Biznesu; prowadzi własną działalność gospodarczą; zajmuje się doradztwem biznesowym

9. Hausner Danuta - nauczyciel przedmiotów ekonomicznych w szkole ponadgimnazjalnej; poświęca wiele czasu kolejnym pokoleniom młodych ludzi; zainteresowania zawodowe to wykorzystywanie technologii informatycznych w nauczaniu formalnym jak i nieformalnym, takich jak Internet i platformy edukacyjne; prowadzi zajęcia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Opolskiego

10. Szmel Marcin - ekonomista, zawodowo zajmuje się handlem zagranicznym; członek SDPL; członek Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód; wiceprezydent Fundacji ,,Międzynarodowy Instytut Dyplomacji"; autor prelekcji i wykładów dla młodzieży szkolnej z zakresu marketingu; człowiek renesansu - miłośnik natury, autor ponad 200 artykułów poświęconych ichtiofaunie i herpetologii, a także zafascynowany wiekami dawnymi uczestnik ruchu rekonstrukcji historycznej; okazjonalnie poeta (laureat _ Szuflady _)

Okręg nr 11 śląskie

1. Grabowska Genowefa - posłanka do Parlamentu Europejskiego; prawniczka; senator RP V kadencji, kwestor i członek Prezydium Parlamentu Europejskiego, były dziekan Wydziału Prawa i Administracji, obecnie kierownik Katedry Prawa Międzynarodowego i Europejskiego Uniwersytetu Śląskiego; w rankingach zawsze w pierwszej dziesiątce najlepszych polskich europosłów; www.grabowska.org.pl

2. Pasternak Agnieszka Edyta - prawnik; absolwentka Uniwersytetu Śląskiego; prowadzi własną działalność gospodarczą; nauczyciel akademicki w Katedrze Turystyki, Rekreacji i Zarządzania w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach; poseł na Sejm RP III i IV kadencji; przewodnicząca Rady Miasta w Dąbrowie Górniczej, członek Socjaldemokracji Polskiej

3. Paca Monika Maria - radczyni prawna; zarządza przedsiębiorstwem zajmującym się rewitalizacją obiektów poprzemysłowych (Browar Faktory-Centrum w Szopienicach); prowadzi galerię sztuki ,,Szyb Wilson" w Katowicach; współtworzy prywatną fundację ,,EKO-ART SILESIA"; zależy jej na wyrównywaniu startu dzieci i młodzieży z rodzin wykluczonych, promowaniu szczególnie uzdolnionych artystów; od 20 lat katowiczanka; członkini Zarządu Krajowego Zieloni 2004; zdeklarowana ekolożka; wegetarianka; uprawia jogę

4. Chmiel Wojciech - mieszkaniec Mysłowic; historyk; nauczyciel; pracuje w mysłowickim liceum; pełni społecznie funkcje wiceprezesa ds. sportowych w Klubie Uczelnianym AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; instruktor kulturystyki; prowadzi zajęcia ze studentami na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W barwach tej uczelni zdobył dwukrotnie akademickie wicemistrzostwo Śląska w judo

5. Kulesza Zenon Bogusław - absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie; przedsiębiorca; brał udział w pracach komisji sejmowych: Komisji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Komisji Gospodarki, Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości, do których był zapraszany jako specjalista
i praktyk oraz jako członek Prezydium Krajowej Izby Gospodarczej otrzymując liczne wyróżnienia i odznaczenia w latach 1994 - 2005 r.; odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi; wiceprezes Związku Handlu i Usług ,,Lewiatan"

6. Banot Aleksandra Ewa - doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (wcześniej ukończyła filologię polską); mgr psychologii; absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach; feministka łącząca akademicką katedrę z działaniem na ulicy, zamiłowanie do literatury - z pomaganiem innym ludziom; bierze udział w pracach Obywatelskiego Forum Kobiet; w wolnym czasie najchętniej podróżuje

  1. Bors Jacek Grzegorz - wyższe, nauczyciel w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych; w wolnych chwilach podróżuje

8. Maciejewski Michał Andrzej - politolog, pracuje jako przedstawiciel handlowy; sekretarz zarządu SDPL w Bytomiu; interesuje się polityką i psychologią wywierania wpływu

9. Kołodziejczyk Adrian Paweł - mieszka w Sosnowcu; studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach; brał udział w tworzeniu Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Reżyserskich ,,Interpretacje" Benefisu Kazimierza Kutza; współtwórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej ,,Nikisz-For" w Katowicach; działa w Górnośląskim Towarzystwie Przyrodniczym

10. Krowiak Andrzej - doktor nauk ekonomicznych; inżynier; absolwent Wydziału Automatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach; doktorat na Akademii Ekonomicznej w Katowicach; stopień doktora nauk ekonomicznych uzyskany w Donieckim Uniwersytecie Narodowym na Ukrainie; pracownik naukowy w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach; członek Zarządu Regionu Partii Demokratycznej województwa śląskiego; interesuje się procesami transformacji po 1989 roku w byłych krajach socjalistycznych; mieszka w Tychach

Okręg nr 12 dolnośląskie i opolskie

1. Pinior Józef - poseł do Parlamentu Europejskiego; prawnik; wykładowca akademicki; działacz opozycji demokratycznej w PRL; w latach 80. był uznany przez Amnesty International za więźnia sumienia; w 1987 r. współtworzył odrodzoną Polską Partię Socjalistyczną; www.jozefpinior.pl

2. Siedlecki Roman Aleksander - matematyk; nauczyciel; dyrektor pierwszego w Polsce Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu; były dyrektor Sudeckiej Szkoły Biznesu w Wałbrzychu; dzięki stażom naukowym poznał funkcjonowanie francuskiego i niemieckiego systemu oświatowego; odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotym Krzyżem Zasługi; swoje doświadczenie zawodowe chciałby wykorzystać do doskonalenia europejskich systemów oświatowych

3. Słodczyk Krystyna - doktor nauk przyrodniczych; biolog; ekolog; adiunkt w Politechnice Opolskiej oraz Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu; pracuje na rzecz podniesienia jakości środowiska i na rzecz kobiet; pomaga kobietom zdobyć kwalifikacje w Centrum Edukacji Ligi Kobiet Polskich; wiceprzewodnicząca Zarządu Wojewódzkiego Ligi Kobiet Polskich w Opolu; stypendystka Rockeffeller Brothers' Found i United Nations International Research and Training Institute for the Advancement of Woman

4. Serdyńska-Targosz Janina Wanda - wrocławianka; doktorantka Szkoły Głównej Handlowej; od początku kariery związana z branżą nowoczesnych technologii; współwłaścicielka firmy Jantar - dostawcy zaawansowanych systemów informatycznych; od pięciu lat aktywnie działa w Dolnośląskiej Loży Business Center Club oraz jest prezesem Rady Informatyki w Europejskim Stowarzyszeniu Właścicielek Firm

5. Kornijecki Adam Robert - doktor nauk wojskowych; opracował plany modernizacji systemu telekomunikacyjnego na obszarze czterech województw; interesuje się historia Polski i Europy, ekologią, turystyką biznesową, szkoleniami integracyjnymi; opowiada się za ścisłą współpracą z lokalnymi władzami i organizacjami na rzecz inicjowania powstawania rodzimych firm na Dolnym Śląsku

6. Mosoń Małgorzata - absolwentka Akademii Rolniczej we Wrocławiu (inżynieria środowiska); pracuje na stanowisku starszego specjalisty ds. zamówień publicznych Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej; członkini Rady Społecznej przy Szpitalu Położniczym w Opolu; w wolnym czasie gra w szachy, brydża, uprawia turystykę pieszą, rowerową, żegluje lub jeździ konno

7. Miśkowicz Zygmunt - politolog; od 20 lat prowadzi własną działalność gospodarczą; prezes Kamiennogórskiego Klubu Sportowego ,,OLIMPIA"; radny I kadencji Powiatu Kamiennogórskiego; członek Społecznego Komitetu Budowy Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kamiennej Górze

8. Jasiński Andrzej - projektant; absolwent Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Wrocławskiej; prowadzi własną działalność gospodarczą (projektowanie, nadzory, rzeczoznawstwo budowlane); w wolnych chwilach biega i jeździ na rowerze

9. Gronowska Małgorzata Anna - ekonomistka; absolwentka Wyższej Szkoły Bankowej oraz Wyższej Szkoły Marketingu i Zarządzania _ Edukacja _; aktualnie słuchaczka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu; koordynator biura Parlamentu Europejskiego posła Józefa Piniora, wielokrotnie wyróżniona za działalność społeczną udziałem w międzynarodowych konferencjach i sesjach

10. Gawlik Radosław - absolwent Wyższej Szkoły Transportu i Łączności w Żylinie (Słowacja); były sekretarz stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa; przewodniczący Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć; jest wegetarianinem

Okręg nr 13 zachodniopomorskie i lubuskie

1. Popiela Radosław Paweł - politolog; absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego; współpracował przy wielu projektach finansowanych przez Unię Europejską i realizowanych w Polsce oraz na Ukrainie i Białorusi; prowadzi własną firmę i aktywnie działa na pograniczu polsko-niemieckim, angażując się w sprawy Polaków i Niemców na terenie Landów Meklemburgii Pomorza-Przedniego i Brandenburgii; wiceprzewodniczący Partii Demokratycznej; www.modarp.pl

*2. Smoleń Robert *- dyplomata; negocjator na forach europejskich; zajmuje się strategicznymi sprawami Unii Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych; prezes Polskiego Stowarzyszenia Prointegracyjnego ,,Europa"; pracował w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego jako podsekretarz stanu; członek zespołu negocjującego warunki przystąpienia Polski do NATO; kibic żużla; współzałożyciel i prezes Klubu Miniżużlowego w Zielonej Górze

3. Koś Ewa Izabela - absolwentka Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej; tłumaczka języka angielskiego, ekolożka, feministka; założycielka Fundacji ,,Z Naszej Strony" zajmującej się popularyzacją zasad społeczeństwa obywatelskiego; prowadzi działalność gospodarczą w zakresie organizacji turystyki; jej marzenie to zielone miasta nowej generacji, bezpieczne, przyjazne, gdzie nie ma grup wykluczonych, a mieszkańcy i mieszkanki żyją godnie, współuczestnicząc w podejmowanych decyzjach

4. Kremer-Seredyńska Aneta - ekonomistka w zakresie organizacji i zarządzania; ukończyła studia podyplomowe z pedagogiki ogólnej, prawa administracyjnego i samorządowego; sekretarz gminy Warnice; włada językiem niemieckim; jej pasją jest taniec i muzyka; gra w golfa

*5. Lindecki Andrzej Krzysztof *- prawnik, wykładowca akademicki; członek zarządu ,,Stowarzyszenia Samorządowców Polskich"; prezydent Polskiej Federacji Popularyzacji Turystyki; członek Rady Pomorskiego Towarzystwa Niemcoznawców

*6. Grudzińska Joanna *- najmłodsza kandydatka na liście CentroLewicy; odbyła praktykę zawodową w Brukseli, w belgijskim domu maklerskim KBC Securities; zna biegle języki: angielski i niemiecki; ukończyła międzynarodowe studia z zakresu zarządzania i marketingu w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie; odbyła także stypendium naukowe w Solvay Business School w Brukseli

7. Jankowska Karolina - socjolożka; absolwentka europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim; studentka studiów doktoranckich w Zakładzie Badań nad Polityką Ekologiczną w Instytucie im. Otto Suhra na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie; współpracowniczka naukowa Fundacji Rozwoju Nauk Materiałowych

8. Fularz Adam Jan - pochodzi z Zielonej Góry; ekonomista, zajmuje się ekonomiką transportu i mikroekonomią; na biegle 4 języki obce, przez 10 lat mieszkał w 3 krajach; interesuje się mikroekonomią (głównie przeciwdziałaniem monopolom okradającym konsumentów), ale także sferą makro; uprawia capoeirę, mountainboard, snowboard, downhill

*9. Janiczek Piotr Łukasz *- specjalista ds. marketingu; działacz w organizacjach pozarządowych, m.in. Stowarzyszeniu Młode Centrum; członek Partii Demokratycznej; interesuje się muzyką

10. Adamczyk Irena Lidia - technik handlowy; swoją pracę zawodową związała z księgowością; przewodnik turystyczny PTTK; interesuje się dobrą książką, muzyką klasyczną; w wolnych chwilach jeździ na rowerze

| Hasła wspólne dla centrolewicowej koalicji |
| --- |
| Opowiadamy się za społeczną gospodarką rynkową, w której aktywna rola państwa sprzyja sprawiedliwemu podziałowi dóbr, skutecznej walce z bezrobociem i poprawie jakości życia całego społeczeństwa. Wszelkie formy własności powinny być równoprawne. W rolnictwie popieramy gospodarstwa rodzinne, a także spółdzielnie rolnicze i wszelkie formy zespołowego gospodarowania. Polityka gospodarcza powinna wspierać eksport, modernizację i rozbudowę infrastruktury oraz inwestycjach pobudzających rozwój sektora nowych technologii i gospodarki opartej na wiedzy. Opowiadamy się za progresywnym systemem podatkowym dla podatników nie prowadzących działalności gospodarczej. Nie sprzeciwiają się procesowi prywatyzacji, ale uważają, że przekształcenia własnościowe powinny być podporządkowane nie tylko wymogom efektywności ekonomicznej, lecz także celom społecznym. Opowiadają się za taką formą prywatyzacji, która zapewnia prywatyzowanemu przedsiębiorstwu odpowiedni pakiet inwestycyjny, sprzyja utrzymaniu lub zwiększeniu liczby
miejsc pracy. Respektujemy zasady zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Istotna rolę powinna odgrywać ochrona środowiska i jego zasobów dla przyszłych pokoleń. |

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie