Notowania

dostawy gazu z rosji
09.01.2010 08:59

Porozumienie gazowe z Rosją nadal nie jest podpisane

Lech Kaczyński ostrzega przed uzależnieniem gazowym od Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lagereek/iStockphoto)

Prezydent Lech Kaczyński obawia się, że ceną za krótkoterminowe rozwiązanie problemu deficytu gazu mogą być długofalowe ustępstwa wobec Rosji - podała Kancelaria Prezydenta na swoich stronach internetowych.

Chodzi o porozumienie gazowe z Rosją, które zostało wynegocjowane grudniu 2009 r. Do chwili obecnej nie zostało ono podpisane. Lech Kaczyński wielokrotnie wypowiadał się krytycznie na jego temat.

We wtorek operator gazociągów przesyłowych Gaz-System złożył wniosek do ministra gospodarki o uruchomienie zapasów obowiązkowych gazu ziemnego. W magazynach PGNiG jest obecnie 1 mld 50 mln m sześc. gazu, z tego 413 mln m sześc. pozostaje w dyspozycji ministra gospodarki.

_ _W informacji prezydenckiej przypomniano, że prezydent w listopadzie zwrócił się do premiera Donalda Tuska o wyjaśnienia ws. nowego porozumienia gazowego z Rosją. - _ Udzielonej odpowiedzi na postawione pytania nie można uznać za satysfakcjonującą _ - napisano w oświadczeniu.

_ - Wciąż pozostaje bez przekonującej odpowiedzi, dlaczego kontrakt z Gazpromem miałby obowiązywać tak długo, aż do 2037 roku? Dlaczego nie zwrócono się z prośbą o wsparcie do Unii Europejskiej? Wszak w podpisanym przez Prezydenta Traktacie Lizbońskim znajdują się zapisy o unijnej solidarności w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego _ - czytamy w komunikacie.

* [ Gazowy spór z Rosją: PGNiG ma odzyskać 300 mln zł ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gazowy;spor;z;rosja;pgnig;ma;odzyskac;300;mln;zl,96,0,569696.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: dostawy gazu z rosji, prezydent, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz