Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji

0
Podziel się:

Trzy największe banki zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki.

Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji
(Bedo/Dreamstime)

Trzy największe banki portugalskie zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki, zapewniającej finansowanie do czasu zaplanowanych na 5 czerwca wyborów.

Szefowie Banco Espirito Santo, Millennium bcp oraz Banco BPI spotkali się w poniedziałek z prezesem banku centralnego, żeby przekazać mu swoje poglądy - podał _ Jornal de Negocios _. Bank centralny nie ustosunkował się na razie do informacji gazety.

Jednocześnie Carlos Santos Ferreira, szef Millennium bcp, największego portugalskiego banku prywatnego, oświadczył w wywiadzie telewizyjnym, że zaciągnięcie przez rząd krótkoterminowej pożyczki jest _ niezbędne _.

Taką pożyczkę sugerują także opozycyjni socjaldemokraci, jako remedium na rosnącą niepewność w kwestii portugalskich finansów, spowodowaną dymisją rządu po odrzuceniu przez parlament 23 marca pakietu przedsięwzięć oszczędnościowych.

Taka pożyczka, od Międzynarodowego Funduszu Walutowego lub Unii Europejskiej, mogłaby złagodzić obawy, związane z przypadającym na kwiecień i czerwiec dużym wykupem obligacji - pisze agencja Reutera. Krótkoterminowa pożyczka byłaby niezależna od skorzystania przez Portugalię z programu ratunkowego, co - zdaniem wielu ekonomistów - jest praktycznie nieuniknione.

Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła dzisiaj rating kredytowy Portugalii do Baa1 z A3. Analitycy agencji ocenili, że rząd Portugalii będzie prawdopodobnie zmuszony szukać pomocy finansowej UE.

Tymczasowy rząd Socratesa, pełniący obowiązki do wyborów 5 czerwca, twierdzi, że nie ma kompetencji do wystąpienia o program ratunkowy. Jutro Lizbona będzie chciała sprzedać 6- i 12-miesięczne obligacje skarbowe warte do 1 miliarda euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;nie;dzwignie;kryzysu;poprosi;o;miliardy,238,0,805358.html) Portugalia nie dźwignie kryzysu. Poprosi o miliardy? Nowy rząd w Lizbonie prawdopodobnie poprosi o finansową pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t136540.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szybsze;wybory;degradacja;sytuacji,252,0,804348.html) Szybsze wybory. "Degradacja sytuacji" Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva rozwiązał parlament i wyznaczył termin wyborów na 5. czerwca
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t131819.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/metro;przeciw;cieciom;paraliz;w;lizbonie,146,0,802450.html) Metro przeciw cięciom. Paraliż w Lizbonie Pracownicy podziemnej kolejki sprzeciwiają się cięciom płac, o których zdecydował socjalistyczny rząd.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)