Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
30.06.2007 17:39

Portugalia przejęła przewodnictwo w UE

Po półrocznym kierowaniu UE Niemcy przekazały Portugalii przewodnictwo we Wspólnocie 27 krajów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Po półrocznym kierowaniu Unią Europejską Niemcy przekazały Portugalii przewodnictwo we Wspólnocie 27 krajów. Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier wręczył w Berlinie szefowi dyplomacji portugalskiej Luisowi Amado pałeczkę sztafetową w unijnych barwach.

Uroczystość odbyła się pod Bramą Brandenburską, symbolizującą przezwyciężenie po zakończeniu zimnej wojny podziału Niemiec i Europy. Obaj ministrowie rozdawali zgromadzonej publiczności piłki.

Przed południem Steinmeier spotkał się z ministrami spraw zagranicznych pięciu krajów Azji Środkowej - Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu. Nawiązanie bliższej współpracy UE z krajami tego regionu było jednym z celów Niemiec.

W komunikacie wydanym przez niemieckie MSZ stwierdzono, że Unię łączy z krajami środkowoazjatyckimi wiele wspólnych interesów: od działań na rzecz pokoju w Afganistanie, poprzez walkę z handlem narkotykami i ekstremizmem aż do dostaw energii.

Steinmeier obiecał pięciu krajom pomoc w wysokości 750 milionów euro. Te środki mają być w najbliższych latach przeznaczone na projekty oświatowe, ochronę środowiska, kulturę i walkę z terroryzmem. Niemcy opracowały strategię partnerstwa wobec tego regionu, atrakcyjnego dla Wspólnoty ze względu na bogate zasoby źródeł energii.

Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ap/

Tagi: ue, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz