Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Portugalskie miasta spłaciły 0,5 mld euro długu

0
Podziel się:

Spłacili tę sumę przez 14 miesięcy. Do oddania pozostało jeszcze 4,9 mld euro.

Portugalskie miasta spłaciły 0,5 mld euro długu
(freddie boy/CC/Flickr)

W ciągu ostatnich 14 miesięcy portugalskie miasta spłaciły wobec banków dług o wartości 0,5 mld euro. Do oddania pozostało jeszcze 4,9 mld euro.

Jak poinformował minister spraw parlamentarnych Miguel Relvas, od lipca 2011 r. do sierpnia 2012 r. zadłużenie portugalskich miast w bankach zmniejszyło się z 5,4 mld euro do poziomu 4,9 mld euro.

_ - Władze portugalskich miast wykazały się niezwykłą skutecznością w obniżaniu długu wobec sektora bankowego. Umiejętnej redukcji zobowiązań wobec instytucji finansowych nie towarzyszył jednak spadek jakości usług samorządów miejskich w stosunku do lokalnych społeczności _ - powiedział Miguel Relvas.

Według biuletynu statystycznego Narodowego Banku Portugalii, szacowane w połowie ub.r. na 5,4 mld euro zadłużenie gmin miejskich wobec banków, było rekordowym wynikiem w historii tego kraju.

Miguel Relvas przypomniał, że wysiłek oszczędnościowy władz portugalskich miast przyczynił się w znacznym stopniu do uporządkowania państwowego budżetu oraz poniesiony został kosztem załogi samorządowych instytucji.

_ Jednym z czynników, który pozwolił wygospodarować więcej środków na spłatę długu była prawie 2-procentowa redukcja personelu we wszystkich urzędach miejskich _, poinformował Relvas.

Spłata zobowiązań samorządów wobec banków była jednym z warunków umowy kredytowej, jaką Portugalia zawarła w maju br. z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską. Na jej podstawie uruchomiono linię kredytową w wysokości 78 mld euro, w której 12 mld euro zostało przeznaczone na naprawę portugalskiego sektora bankowego.

W Portugalii jest 308 miast, z czego w 115 liczy mniej niż 10 tys. mieszkańców.

Czytaj więcej w Money.pl
87 procent obywateli krytykuje demokrację Aż 95 proc. ankietowanych spodziewa się pogorszenia swojej sytuacji życiowej, a 77 proc. wątpi, czy w najbliższym czasie nastąpi poprawa kondycji krajowej gospodarki.
Kolejny kryzys w strefie euro przez cięcia Portugalska koalicja rządowa drży w posadach. Wszystko przez kolejne antykryzysowe cięcia, zapowiedziane przez premiera Pedra Passosa Coelho.
Będą podwyżki składek ubezpieczeniowych _ Zmiany są niezbędne i podyktowane pilną potrzebą zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)