Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poważne zmiany w ubezpieczeniach rolników

0
Podziel się:

Łatwiejsza będzie także, tak zwana koasekuracja, czyli przypadki, w których kilku ubezpieczycieli wspólnie ubezpiecza duże gospodarstwo rolne

Poważne zmiany w ubezpieczeniach rolników
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)
bFenFPud

Producenci rolni będą mogli taniej ubezpieczyć swoją działalność. Wbrew dotychczasowym przepisom dopłata obejmie także tych, których składka jest wyższa niż 6 procent sumy ubezpieczenia upraw. Rząd chce, żeby więcej rolników zdecydowało się na ubezpieczenie.

Minister rolnictwa Marek Sawicki wyjaśnia, że zmiana pozwoli na lepszą ochronę wytwórców przy mniejszym zaangażowaniu państwa. Do tej pory w przypadku klęsk żywiołowych państwo dość hojnie wchodziło z rekompensatami także dla nieubezpieczonych.

Zdaniem ministra Sawickiego, to powodowało, że rezygnowali z ubezpieczeń, licząc na pomocną rękę państwa.

bFenFPuf

Na dofinansowanie składek ubezpieczeniowych budżet przeznaczy około 200 milionów złotych rocznie. Wszystko po to, żeby zachęcić rolników do ubezpieczenia. Szef resortu rolnictwa informuje, że w 2006 roku tylko 315 tysięcy hektarów było objętych ubezpieczeniem

W 2013 roku wskaźnik ten sięgnął 3 milionów 300 tysięcy hektarów. Według szacunków ministra na ten rok około 4 milionów 400 tysięcy hektarów upraw będzie ubezpieczonych.

Dopłaty będą stosowane do 65 procent składki. Pozostałą część w całości zapłaci rolnik. Po zawarciu umowy ubezpieczenia upraw rolnych w ciągu dwóch tygodni, a nie jak dotychczas 30 dni, ubezpieczyciel obejmie odpowiedzialność od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę.

Łatwiejsza będzie także, tak zwana koasekuracja, czyli przypadki, w których kilku ubezpieczycieli wspólnie ubezpiecza duże gospodarstwo rolne. Przyjęta ustawa wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

bFenFPul
Czytaj więcej w Money.pl
Sawicki: Nikt was nie będzie uczył, jak się ubija Do końca roku zostanie zmienione rozporządzenie dotyczące sprzedaży bezpośredniej, które będzie legalizowało kwestię uboju gospodarczego - zapowiedział.
Kaczyński żąda reakcji Tuska. Napisał list Lider PiS stwierdził, że z różnych regionów nadchodzą wiadomości o załamaniu się rynku rolnego.
Średnie gospodarstwa otrzymają pomoc? Minister przedstawiając dwa warianty zróżnicowania płatności tłumaczył, że chodzi o zwiększenie dopłat dla aktywnych rolników, czyli takich, którzy faktycznie zajmują się produkcją rolną.
Zniesienie ceł nie zaszkodzi naszym rolnikom Szefowie dyplomacji państw UE zatwierdzili w Luksemburgu decyzję o wprowadzeniu jednostronnych preferencji handlowych dla Ukrainy.
bFenFPuG
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)