Notowania

pkb
15.06.2010 08:40

Powódź i żałoba przyhamowały rozwój gospodarki

NBP weryfikuje prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pryzmat/Dreamstime)

Narodowy Bank Polski liczył w tym roku na wzrost zbliżony do 3,5 proc. Jednak w II kwartale, ze względu na powódź, żałobę narodową oraz słabszy I kwartał roku, dynamika wzrostu PKB może być niższa od wcześniej zakładanej i wynieść około 3 procent.

Mimo wszystko jednak - jak uważa Eugeniusz Gatnar, członek zarządu NBP - powódź nie powinna, w sposób znaczący, oddziaływać na wzrost cen żywności.

_ - Na razie podtrzymujemy nasze wcześniejsze prognozy. Roczny wzrost będzie zbliżony do 3 proc.On będzie wynikał głównie z relatywnie wysokiej dynamiki inwestycji publicznych. Jeśli chodzi o II kwartał, to wstępnie zakładaliśmy, że wzrost PKB będzie zbliżony do 3,5 proc. Problem polega na tym, że we wstępnych szacunkach nie uwzględniliśmy skutków żałoby narodowej i powodzi _ - powiedział w wywiadzie dla _ Dziennika Gazety Prawnej _ Gatnar.

Zdaniem Gatnara, jest duże prawdopodobieństwo, że dynamika wzrostu będzie niższa. Bank centralny _ ocenia ją na około 3 proc. także ze względu na nieco słabsze dane za I kwartał. _Choć przedstawiciel zarządu NBP podkreśla, że jest szansa na przyspieszenie inwestycji w kolejnych kwartałach ze względu na konieczność odbudowy infrastruktury.

-_ Za wcześnie by mówić o wpływie powodzi na inflację. Na razie sądzę, że katastrofa z maja i czerwca nie powinna mieć jakiegoś mocnego przełożenia na wzrost cen żywności. Na razie nasze prognozy pokazują, że inflacja w następnych miesiącach spadnie poniżej obecnego poziomu. W kolejnych latach ścieżka inflacji w przygotowanej przez nas projekcji pokazuje lekki wzrost. Jednak w 2011 roku inflacja średnioroczna najprawdopodobniej będzie się kształtowała w dopuszczalnym paśmie odchyleń od celu inflacyjnego _ - prognozuje.

Jeśli chodzi o ryzyka dla inflacji, to członek zarządu wymienia krótkookresowe ryzyko wzrostu cen żywności oraz umacniającego się dolara. - _ Nie spodziewam się jednak dużego wpływu tych czynników _ - zaznacza._ - Obserwujemy równocześnie wzrost zatrudnienia i obniżenie bezrobocia - co nas cieszy. Myślę, że ten trend będzie kontynuowany. Ale nie spodziewamy się nadmiernego wzrostu wynagrodzeń _ - uważa członek zarządu.

* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
Tagi: pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz