Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powódź na Bałkanach. Rośnie ryzyko epidemii

0
Podziel się:

Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt - krów, świń, owiec, psów i innych - pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem.

Powódź na Bałkanach. Rośnie ryzyko epidemii
(PAP/EPA)

Na walczących z powodziami Bałkanach w dalszym ciągu obowiązywał wczoraj stan alertu w związku z wezbranymi rzekami. Po powodziach, w wyniku których ucierpiało ponad 1,6 milion ludzi, a około 50 zginęło, rośnie ryzyko epidemii.

Zagrożenie dla zdrowia stanowią tysiące padłych zwierząt - krów, świń, owiec, psów i innych - pozostawionych przez właścicieli, którzy w panice uciekali przed żywiołem. O zagrożeniu mówił wczoraj na posiedzeniu rządu serbski premier Aleksandar Vuczić. Wraz z wzrostem temperatur problem będzie się nasilał.

Wczoraj serbska telewizja relacjonowała operacje wojskowych ekspertów, którzy odkażali zalane tereny, aby zapobiec wybuchowi epidemii. Mieszkańcom Serbii oraz Bośni i Hercegowiny polecono, by nie wracali do domu przed zakończeniem dezynfekcji i by nie jedli niczego z zalanych ogrodów czy sadów.

Główny epidemiolog Bośni Żeljko Ler zaapelował, by pić jedynie wodę przegotowaną lub butelkowaną. _ Nie ma do tej pory masowych zachorowań, ale w przypadku niektórych chorób proces inkubacji wynosi od czternastu do dwudziestu jeden dni _ - ostrzegł.

W liczącej ok. 3,8 mln mieszkańców Bośni i Hercegowinie na skutek powodzi ucierpiała jedna czwarta ludności; problemem jest m.in. brak wody pitnej. Ponad 100 tys. ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia domów, co stanowi największy exodus od wojen na Bałkanach w latach 90.

Dramat na Bałkanach, woda niszczy wszystko

  • fot: Maja Zlatevska/CROPIX/SIPA
  • fot: PAP/EPA/DRAGAN KARADAREVIC
  • fot: PAP/EPA/FEHIM DEMIR [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/dramat-na-balkanach-woda-niszczy-wszystko-g719277.html)

Ponad 30 tys. ludzi ewakuowano z zalanych regionów w Serbii, a 15 tys. - w Chorwacji. W tej chwili największe zagrożenie stanowi fala powodziowa na Sawie. _ Oczekujemy kulminacji w środę, a potem w piątek. Gdy to przeminie, będziemy mogli powiedzieć, że obroniliśmy Belgrad _ - oświadczył burmistrz serbskiej stolicy Sinisza Mali.

Problemem są też wypłukiwane przez wodę miny - pozostałości po wojnach w byłej Jugosławii. Władze ostrzegają, że wiele spośród ponad 100 tys. oznaczonych min w Bośni zmieniło położenie przez ulewy, powodzie i osunięcia ziemi; przypadków osunięć w ostatnich dniach odnotowano ponad 2 tys. Zagrożenie przemieszczeniem się min poza oznaczone strefy jest szczególnie duże na północy kraju.

W Bośni i Hercegowinie wtorek był dniem żałoby. W Serbii trzydniowa żałoba rozpocznie się w dziś.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)