Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Powrócą świadczenia dla niektórych opiekunów osób niepełnosprawnych?

Projekt przepisów trafił do konsultacji międzyresortowych i społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matloch/Reporter)

Do konsultacji międzyresortowych i społecznych trafił projekt przepisów przyznający zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych osobom, które utraciły to świadczenie od lipca 2013 r. - poinformował resort pracy i polityki społecznej.

Na zdjęciu szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

Zgodnie z projektem jeśli opiekun osoby niepełnosprawnej spełniał warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu z 31 grudnia 2012 r., może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia. _ Jego wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł. _ - zapewniło MPiPS.

Część opiekunów osób niepełnosprawnych straciła prawo do świadczeń w lipcu zeszłego roku, wskutek nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z grudnia 2012 r. Zgodnie z nią od lipca 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne miało przysługiwać tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości. Natomiast wcześniej świadczenie mogli pobierać także krewni osób niepełnosprawnych, gdy niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców.

Na początku grudnia zeszłego roku - po wniosku RPO - Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, które doprowadziły do odebrania świadczeń pielęgnacyjnych prawie 150 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych, są niekonstytucyjne.

Zgodnie z przekazanym do konsultacji projektem jeśli świadczenie było wypłacane do 30 czerwca 2013 r., organ, który wypłacał świadczenia, poinformuje osoby, którym to prawo wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku oraz o warunkach jego uzyskania. Ma na to 14 dni od wejścia w życie ustawy.

MPiPS poinformowało też, że na złożenie wniosku opiekunowie będą mieli cztery miesiące od wejścia w życie ustawy. Podczas ustalania prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, który będzie następnie aktualizowany co pół roku. Za osoby pobierające zasiłek będą dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Takie osoby będą również podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Zasiłek nie będzie przysługiwał jedynie za okresy, w których opiekunowie otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne lub gdy na osobę wymagającą opieki przyznano prawo do specjalnego zasiłku lub świadczenia innej osobie.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: niepełnosprawni w polsce, opieka nad niepełnosprawnymi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz