Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Powstaje koalicja na rzecz demografii w Opolu

0
Podziel się:

Opolszczyzna wyludnia się w szybkim tempie.

Powstaje koalicja na rzecz demografii w Opolu
(brittak/iStockphoto)

Zarząd woj. opolskiego chce współpracować z organizacjami pozarządowymi przy realizacji programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma zapobiec wyludnianiu się Opolszczyzny. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyło się spotkanie w tej sprawie.

W spotkaniu ws. tworzenia _ Obywatelskich koalicji na rzecz Programu Specjalnej Strefy Demograficznej (SSD) _ oprócz przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego wzięli udział reprezentanci organizacji pozarządowych, a także Robert Gwiazdowski i Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, którzy współpracują przy tworzeniu programu SSD.

Program Specjalnej Strefy Demograficznej zawiera cztery pakiety - _ Praca to bezpieczna rodzina _, _ Edukacja a rynek pracy _, _ Opieka żłobkowo-przedszkolna _ i _ Złota jesień _. Dzięki ich realizacji stopień wyludnienia regionu ma się zmniejszyć. Ograniczona ma zostać także liczba migracji z Opolszczyzny.

Jak podkreśliła wicemarszałek województwa opolskiego Barbara Kamińska, realizacja polityki społecznej przez samorządy nie jest możliwa bez współpracy z organizacjami pozarządowymi. _ - Nie ma możliwości osiągania efektów bez współdziałania z liderami społecznymi _ - powiedziała. _ Mamy nadzieję, że ta inicjatywa pozwoli nam pozyskać nowych mentorów i aktywnie wprowadzać różne inicjatywy w środowiskach, które reprezentują _ - dodała.

Według Gwiazdowskiego ludzie wyjeżdżają z Opolszczyzny w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia. _ - Jestem przekonany, że chcieliby żyć tutaj, byleby były tu lepsze warunki _ - powiedział. Podał przykład flisaków, którzy wyjeżdżają do pracy do Niemiec, dlatego że po polskiej stronie Odra jest częściowo nieżeglowna.

Opolszczyzna wyludnia się w szybkim tempie. Między 2002 a 2011 rokiem (dane według spisów powszechnych) spadek ludności osiągnął tu 4,6 proc. i jest on największy w kraju.

Jak mówiła zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego w Opolu Katarzyna Lotko-Czech, w regionie nastąpiła zmiana struktury wiekowej, która jest bardzo niekorzystna dla województwa.

_ - Aktualnie kobieta rodzi pierwsze dziecko, średnio kiedy ma 27 lat. W 2007 r. kobiet w tym wieku było u nas w regionie 16 tys. W 2035 r. ma ich być jedynie 8 tys. _ - mówiła. _ Samego procesu nie da się zatrzymać, ale można próbować ograniczać jego skutki _ - dodała.

Czytaj więcej o demografii w Polsce w Money.pl
Kaczyński o "państwie Tuska": Okrutne... Jarosław Kaczyński jest zbulwersowany zatrzymaniem w Opolu samotnej matki
Gowin o odbieraniu dzieci rodzicom _ Odebranie dziecka rodzicom powinno być ostatecznością, gdy sąd rodzinny wcześniej stosował inne środki lub gdy wymaga tego dobro dziecka. _
W szkołach będą uczyć po polsku i po niemiecku Badania ankietowe przeprowadzono w 7 powiatach i 39 gminach Opolszczyzny.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)