Notowania

e.on
03.02.2007 10:43

Powstanie energetyczny gigant?

Największy niemiecki koncern energetyczny E.On ogłosił zwiększoną ofertę zakupu hiszpańskiego producenta energii elektrycznej Endesa SA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/DPA)

Największy niemiecki koncern energetyczny E.On ogłosił w piątek nową, zwiększoną ofertę zakupu firmy Endesa SA, największego hiszpańskiego producenta energii elektrycznej.

E.ON gotów jest teraz zapłacić 38,75 euro za każdą akcję Endesy, co oznacza że za jej całość chce zapłacić 41 mld euro - poinformowała przed północą hiszpańska komisja nadzoru giełdowego.

W przypadku dojścia do skutku przejęcia, powstałby w wyniku połączenia obu form gigant energetyczny zatrudniający ponad 100 tys. osób i obsługujący ponad 50 mln klientów w Europie i Ameryce Łacińskiej. Byłaby to jedna z największych akwizycji w historii branży energetycznej w Europie i na świecie.

Mający centralę w Duesseldorfie niemiecki koncern zwiększył o ponad 11 procent swą ofertę w porównaniu z dotychczasową, która opiewała na 34,50 dol. za akcję i 36,5 mld euro za całość hiszpańskiej spółki. W porównaniu ze wstępną sprzed roku jest już ona wyższa o 14 mld dol.

Nowa oferta stanowi dalszy ciąg trwającej od ponad roku sagi biznesowej wokół przejęcia hiszpańskiego przedsiębiorstwa Obecnie Niemcy zostali jako jedyni na plac boju, po wycofaniu w czwartek oferty przez ich głównego dotychczasowego rywala, hiszpańską spółkę Gas Natural SA.

Walka o przejęcie Endesy wyszła jak dotąd na zdrowie tej hiszpańskiej spółce, której akcje przez ostatni rok zwiększyły wartość prawie dwukrotnie. W piątek ich cena na giełdzie madryckiej wynosiła ok. 39 euro i była minimalnie wyższa od nowej niemieckiej oferty.

Analitycy i inwestorzy spodziewali się, że E.On przedłoży nową, zwiększoną ofertę w celu zniechęcenia wszelkich potencjalnych konkurentów oraz udobruchania i przeciągnięcia na swą stronę głównego dotychczasowego udziałowca Endesy, spółki Acciona SA, posiadającej ok. 22 procent akcji.

Ten mający siedzibę w Madrycie konglomerat budowlany i energetyczny do tej pory odrzucał ofertę Niemców, a jego zarząd głosił, że gotów jest zastanowić się nad rozstaniem z udziałami dopiero gdy cena osiągnie poziom 58 - 59 euro za akcję..

Prezes Endesy Manuel Pizarro powiedział w piątek dziennikarzom w Madrycie, że zarząd firmy spotka się we wtorek, w celu przedyskutowania nowej oferty E.On i sformułowania ewentualnych zaleceń dla akcjonariuszy.

Niemiecki koncern zapowiedział, że jeżeli zarząd Endesy wypłaci dotychczasowym udziałowcom jakąkolwiek dywidendę przed ewentualną fuzją, to niemiecka oferta 38,75 euro za akcję zostanie zmniejszona o wartość tej dywidendy.

Tagi: e.on, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz