Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Pożary wysypisk śmieci skaziły ziemię. Ekobombą nikt się nie zajmuje

33
Podziel się

Koszty utylizacji odpadów z pogorzelisk po pożarach nielegalnych wysypisk śmieci są wysokie. Nikt nie chce wziąć tego na swoje barki.

Pożar wysypiska w Zgierzu.
Pożar wysypiska w Zgierzu. (Lukasz Szelag/REPORTER)
bDfnMuGd

Kilka miesięcy po serii pożarów wysypisk sytuacja wciąż nie została w pełni opanowana. Były hałdy śmieci, teraz straszą tam pogorzeliska, za które nich nie chce wziąć odpowiedzialności – informuje ”Dziennik Gazeta Prawna”.

Najbardziej jaskrawa jest sprawa Zgierza. Trwa tam szczególny impas. Pięć miesięcy temu płonęło tam nielegalne wysypisko odpadów sprowadzanych do Polski z Zachodu. Prokuratura do dziś nie ustaliła sprawcy, a co za tym idzie nie sposób ruszyć z procedurami, które uwolniłyby samorząd od finansowego i organizacyjnego ciężaru – pisze ”DGP”.

bDfnMuGf

Jak informuje dziennik, na tym tle rozgrywa się regulacyjna przepychanka między ministrem a starostwem. Zaangażowani w nią są również wojewódzki inspektor ochrony środowiska i wojewoda.

Jednak koszty utylizacji odpadów z pogorzelisk są wysokie i rozwiązania impasu wciąż nie widać – czytamy w ”DGP”.

bDfnMuGl

Tymczasem, jak informowaliśmy w money.pl, badanie próbek gleby pobranej na miejscu pożarów miejsc składowania śmieci w Zgierzu i Trzebini wykazały poważne skażenie arsenem, ołowiem i kadmem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDfnMuGG
wiadomości
KOMENTARZE
(33)
wąchajacy
2 lata temu
tych co wydali pozwolenia na przywóz zagranicznych odpadów do utylizacji od zaraz .to nie przeróbka tylko składowanie później podpalenie .tak nabijali kabzę ,przepadek mienia w całości i ten rozpisany na pociotków
ZK590
2 lata temu
ZA CO celnicy biorą wynagrodzenia jeżeli tiry i statki wjeżdżają do Polski ze śmieciami i żeby było jeszcze bardziej bezczelnie domagają się przywilejów za jakże CIĘŻKĄ pracę. Po drugie ZA CO burmistrzowie, wójtowie, starosty biorą wynagrodzenia jeżeli dookoła ich foteli wyrastają śmietniki ?
wax
2 lata temu
Ciekawe, kto z Polski zrobił śmietnik Europy I kto za to poniesie odpowiedzialność.
bDfnMuGH
pasożyty w sp...
2 lata temu
Sznur i sucha gałąź dla winnych.
Gorzkie lecz ...
2 lata temu
Za komuny do stycznia 1990 ukrywano dane o rozmaitych /nieprzyjemnych społecznie dla władzy/ wydarzeniach. Czyżby powrót tej praktyki obserwujemy?
Najnowsze komentarze (33)
ObywatelX
2 lata temu
DLACZEGO DO DIASKA SPROWADZAMY DO KRAJU ODPADY!? Koszty długofalowe są większe niż zysk! Zmienić prawo! Zakazać takiego biznesu!
sadd
2 lata temu
nich mi ktoś wytłumaczy jak mozna zezwolić na składowanie odpadow na byle placu???? Zmienić to prawo! za co te nieroby sejmowe biora pieniądze? święta wymyślają cudaki na 12.11 NIEROBY!
Rob
2 lata temu
No cóż obecna ekipa rządowa nie ma czasu na pilnowanie takich dupereli. Zresztą przy władzy są dopiero 3 lata, lista ustaw które uchwala się w nocy, a Prezydent podpisuje je rano nie obejmuje tego typu nieistotnych spraw. Oni zajmują się czymś innym ..... zresztą to, że nadal nic z tym nie zrobiono to na pewno wina .... Tuska :)
tolo
2 lata temu
celników już nie ma - zostali zlikwidowani...
mirek
2 lata temu
no proszę jaką mamy sprawną prokuraturę, dobrzy są w ochronie pomników
gość
2 lata temu
A który z WŁODARZY Polski dopuścił do takiej sytuacji ? nie ma odpowiedzialnych ? NIE MA !!!
Iga
2 lata temu
Wprowadzić natychmiastowy zakaz wwozu wszelkich śmieci spoza kraju - własnych mamy wystarczająco
Iga
2 lata temu
MASAKRA wszystkich złapanych pseudo-biznesmenów do kicia na dożywocie, za to co nam wszystkim zrobili
bDfnMuGz
Nitro
2 lata temu
A dla czego nikt nie osadza za te czyny(wwozu smieci z Rzeszy do Polski)bylego Premiera D.Tusku ktury byl za to odPOwiedzialny.Teraz pasowalo by PO zbierac Plowcow i przesiedlac ich w te skarzone tereny calymi rodzinami
lolololololol...
2 lata temu
Maseczka na twarzy Strażaka wdychającego toksyczny dym podczas akcji gaśniczej nabiera w kontekście treści tego artykułu szczególnie tragikomicznego znaczenia. Dlaczego Strażak nie ma na twarzy maski p gaz.??? Chyba taniej jest kupić kilka masek p gaz, niż borykać się z społecznymi oraz ekonomicznymi kosztami jakie pociągnie za sobą utrata zdolności do wykonywania pracy przez tego człowieka! Żołnierze w hełmach z lat 60 tych i Strażacy w maseczkach stosowanych przy pracach remontowo budowlanych...
nina
2 lata temu
Skandalem jest,że UE zrobiła sobie z Polski wysypisko szkodliwych,trujących śmieci. Kto jest za to odpowiedzialny? ...ten kto przywozi i ma firmę przyjmując odpady. Do więzienia dla tych zbirów,którzy za mamonę potrafią zrobić wszystko.
Ree
2 lata temu
Prawo musi być jednoznaczne ,sprowadzonymi odpadami zajmuje się i utylizuje sprowadzający ,bez względu na pożary i inne okoliczności . Poręcza to CAŁYM SWOIM I RODZINY MAJĄTKIEM. Winne są też instytucje państwowe pozwalające na taki proceder bez ponoszenia konsekwencji.
życzliwy
2 lata temu
najlepiej to grac w głupa jedni nie wiedza, drudzy udają niemożność wykrycia itd. zadam pytanie kto wydał zezwolenie na śmieci, po drugie włodarz nie wie co się dzieje na jego terenie to nie włodarz a grzejnik foteli urzędowych a takich obciążyć i wysłać do domu.
dziadek
2 lata temu
Może zacząć od firm importujących śmieci do polski , tak się totalny rząd chwali możliwościami analitycznymi a nie wie gdzie śliwka rośnie , i nie mówmy o " śmieci z zachodu " ludzie bezmyślni i pazerni na kasę , sprowadzą je nawet z japonii byleby zarobić krocie .