Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Poznamy wykonawców dworców na EURO 2012

0
Podziel się:

Już wiadomo, że przebudowa wrocławskiego to 324 miliony złotych.

Poznamy wykonawców dworców na EURO 2012
(Photo Monkey/CC/Flickr)
bELurCpx

Do końca marca będą przyjmowane oferty na przebudowę warszawskiego dworca wschodniego, a w kwietniu ma być wybrany wykonawca remontu dworca centralnego - powiedział rzecznik PKP SA Michał Wrzosek. W ciągu miesiąca mają ruszyć prace na dworcu we Wrocławiu.

Jak wyjaśnił Wrzosek, z czterech miast gospodarzy EURO 2012 najbardziej zaawansowane są prace na dworcu we Wrocławiu. - _ We wtorek oficjalnie poinformujemy, kiedy dworzec zostanie zamknięty i kiedy ruszą prace _ - powiedział. Dodał, że roboty będą mogły się zacząć w kwietniu.

Kiedy będzie trwała przebudowa, pasażerowie będą korzystali z dworca tymczasowego. Ma on być gotowy w połowie marca. Na samo przygotowanie dworca tymczasowego kolejarze wydadzą 4 mln zł.

bELurCpz

Dworzec Główny zostanie poddany gruntowniej przebudowie - zostaną wzmocnione elementy konstrukcyjne budynku, wymienione będą instalacje kanalizacyjne i elektryczne. Zmieni się wygląd hali dworca, który zostanie także przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowę wykona konsorcjum Budimex S.A. - Ferrovial Agroman, z którym PKP SA podpisały w styczniu umowę. Wartość prac to 324 mln 137 tys. 529 zł. brutto.

Wykonawcy nie ma jeszcze na przebudowę iremont dwóch warszawskich dworców, które mają przyjmować w czasie mistrzostw najwięcej podróżnych - Centralnego i Wschodniego. Wrzosek wyjaśnił, że PKP SA będzie przyjmować oferty na przebudowę Wschodniego do końca marca. Wykonawca _ liftingu _ Centralnego ma być znany w kwietniu. O ile Wschodni po przebudowie za 40 mln zł ma zyskać zupełnie nowe oblicze, to Centralny będzie tylko wyczyszczony i umyty. Kolejarze chcą też uprzątnąć przejścia podziemne i dojścia na perony ze sklepów i punktów gastronomicznych. Wydadzą na to ok. 20 mln zł.

Inaczej sprawy się mają w Trójmieście. Wrzosek wyjaśnił, że Dworzec Główny w Gdańsku był remontowany kilka lat temu - przed EURO czekają go, jak to określił rzecznik, _ kosmetyczne poprawki _. Przebudowa czeka za to dworzec w Gdyni. Kolejarze przeznaczyli na nią 55 mln zł. - _ Prace powinny się zacząć w trzecim kwartale tego roku i będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. W całej przebudowie chodzi o to, żeby w starej bryle powstał zupełnie nowy, funkcjonalny dworzec _ - wyjaśnił rzecznik.

Najmniej zaawansowane prace są w Poznaniu. Trwają tam negocjacje z deweloperem. Dworzec w stolicy Wielkopolski ma być gruntownie przebudowany i połączony z galerią handlową, hotelem i biurami. Koszt inwestycji szacuje się na kilkaset milionów złotych. Rzecznik powiedział, że cześć dworcowa powinna być gotowa na mistrzostwa. - _ Jeżeli będziemy się trzymać harmonogramu i podpiszemy umowę w ciągu najbliższych miesięcy, to się wyrobimy na mistrzostwa _ - powiedział Wrzosek.

bELurCpF

Raport Money.pl

ZOBACZ TAKŻE:

bELurCqa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)