Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Jak pożyczać, to od rodziny. Podpowiadamy, jak uniknąć podatku

28
Podziel się:

Badania pokazują, że Polacy są skłonni pożyczyć rodzinie lub znajomym do 500 zł. Do tej kwoty fiskus się nie przyczepi. Co innego, gdy przekroczymy limity.

Według przepisów prawa każda pożyczka podlega podatkowi wynoszącemu 2 proc. całej sumy.
Według przepisów prawa każda pożyczka podlega podatkowi wynoszącemu 2 proc. całej sumy. (Fotolia)

Wtedy podatek może wynieść nawet 20 proc.

Czterech na pięciu Polaków twierdzi, że byliby skłonni pożyczyć pieniądze rodzinie lub bliskiemu znajomemu. Kwota takiej pożyczki byłaby jednak raczej niewielka - 40 proc. badanych zdecydowałoby się na to, jeśli jednorazowo nie przekroczyłaby 500 zł, a tylko 3 proc. byłoby skłonnych pożyczyć bliskim więcej niż 10 000 zł - wynika z badania opinii zrealizowanego na zlecenie Wonga Polska.

Najchętniej pożyczki rodzinie lub znajomym udzielą osoby między 18 a 24 rokiem życia (prawie 70 proc.). W drugiej kolejności skłonni do udzielenia pożyczki są ankietowani w wieku 44-55 lat (63,4 proc.). Na drugim biegunie znalazły się osoby 35-44-letnie. W tej grupie wiekowej twierdzącej odpowiedzi udzielił tylko co czwarty badany.

Nieco więcej zaufania do swoich znajomych wykazują kobiety (54,9 proc.). W przypadku mężczyzn wskaźnik ten sięga 46,7 proc.

Znaczące różnice zauważyć można również analizując dane badania w zależności od miejsca zamieszkania ankietowanych. Niechęć do pożyczania rośnie wraz z wielkością miejscowości, w której mieszkają respondenci. Niespełna 23 proc. ankietowanych z największych miast jest skłonna udzielić pożyczki, natomiast we wsiach twierdzącej odpowiedzi udzieliło aż 44,7 proc.

Zobacz także: Urząd skarbowy skontroluje, czy firmę stać na pożyczkę

W kontekście pożyczania pieniędzy od rodziny warto pamiętać, że i ta czynność może wiązać się z koniecznością zapłaty podatku.

Według przepisów prawa każda pożyczka podlega podatkowi wynoszącemu 2 proc. całej sumy. Wyjątek stanowią pożyczki rodzinne (udzielane przez: rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, małżonków, zstępnych, wstępnych, macochę, ojczyma, pasierba) nie przekraczające jednorazowo kwoty 9637 zł. Taką sumę można jednak pożyczyć tylko raz na pięć lat.

Podatnik ma też możliwość pożyczenia pieniędzy od najbliższej rodziny na nieograniczoną kwotę bez płacenia podatku, jednak wymaga to poinformowania odpowiedniego urzędu, co skutkuje zwolnieniem z obowiązującego podatku. Co istotne, zwolnienie w tym przypadku nie dotyczy teściów, zięciów i synowych.

- Zgodnie z przepisami, pożyczka rodzinna przekraczająca kwotę 9637 zł wymaga złożenia deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Na poinformowanie urzędu o zaciągnięciu takiej pożyczki mamy 14 dni - przypomina Zuzanna Kopaczyńska-Grabiec, ekspertka Wonga Polska.

- Jeśli jednak pożyczkobiorca nie dopełni koniecznych formalności, będzie musiał zapłacić podatek od pożyczki, który wyniesie już nie 2 proc., ale aż 20 proc. zaciąganej kwoty - przestrzega.

W przypadku pożyczania pieniędzy od znajomych również istnieje możliwość uniknięcia płacenia podatku, ale tylko wtedy, gdy pożyczka zaciągana u jednej osoby nie przekroczy 5 tys. zł. Równocześnie, aby uniknąć opodatkowania, nie możemy pożyczyć więcej niż 25 tys. zł w ciągu 3 lat kalendarzowych. Trzeba także pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, również w tym przypadku należy powiadomić urząd skarbowy, składając odpowiednią deklarację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Pharell62
3 lata temu
Oferta pożyczki gotówkowej w wysokości od 10 000 do 7 000 000 EUR dla potrzebujących(pharellnora62@gmail.com)
Christian
6 lat temu
A co z pożyczkami pozabankowymi? Np. samochodowymi albo pod zastaw? Sam miałem możliwość wzięcia takich pieniędzy od Financial home na bardzo jasnych zasadach. Ostatecznie udało mi się załatwić interesy bez pożyczania, ale to całkiem kusząca opcja. Poczytajcie o takich rozwiązaniach, bo warto...
Zabłocki_Stan...
6 lat temu
Witam, mam dwoje dzieci żona dostaje 500+ a ja pożyczam od zony co miesiąc 300 zł na piwo i papierosy na 30% rocznie, czy po miesiącu mam kupione za 300 zł, 31 piw po 4,99 bo kiepskiego nie pijam i kilka paczek fajek... następnego miesiąca znowu biorę od zony 300 zł kupuję 31 piw po 4,99 bo kiepskiego nie pijam i kilka paczek fajek i tak przez 12 miesięcy... uzbierałem już 372 butelki super piwa ciemnego i ponad 100 paczek papierosów... nikt ode mnie nie chce tego odkupić bo wszystko przeterminowane, papierosy sprowadzają sąsiedzi z Białorusi, a ja nie chcąc popaść w nałóg sam zainwestowałem w nie ten nałóg... nie wiem co mam zrobić bo wszystko mam zamrożone w towarze i prawie 5000 zł do spłaty żonie.
ekonomamator
6 lat temu
Ekspertka Wonga Polska? W Polsce rzekomo jest zakazana lichwa, więc jakim sposobem na naszym rynku są takie firmy jak Wonga, Provident itd.. Ile wynosi RRSO takich firm jak Provident czy Wonga i inne parabanki? 2499 % rocznie! W Polsce wysokość maksymalnych odsetek od pożyczek określona jest w art. 359 § 21 Kodeksu cywilnego, do dwukrotności wysokości odsetek ustawowych. Zmiany zostały wprowadzone w styczniu 2016 r. Ponadto art. 13 ustawy o kredycie konsumenckim, nakłada na pożyczających obowiązek podania rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i całkowitej kwoty do zapłaty przez konsumenta zaciągającego kredyt, jeszcze przed zawarciem umowy.
witek
6 lat temu
A ile banki placa podatku od pozyczek?
...
Następna strona