Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczka dla Węgier. Znów ruszają negocjacje

0
Podziel się:

Spór Brukseli z Budapesztem będzie musiał rozstrzygnąć unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Pożyczka dla Węgier. Znów ruszają negocjacje
(ec.europa.eu)

Jest zgoda Komisji Europejskiej na międzynarodową pożyczkę, ale są też pozwy do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Bruksela tylko częściowo jest usatysfakcjonowana decyzjami władz w Budapeszcie.

[Na zdjęciu Viktor Orban i Jose Manuel Barroso]

Komisja zażądała zmian w kilku ustawach, bo uznała, że są one niezgodne z unijnym prawem. Chodzi o ustawy o banku centralnym, o urzędzie ochrony danych osobowych, a także o reformę sądownictwa i wiek emerytalny dla sędziów.

Komisja Europejska zamknęła postępowanie karne przeciwko Węgrom tylko w jednej sprawie, dotyczącej banku centralnego. Uznała, że deklarowane zmiany w ustawie są zgodne z jej oczekiwaniami, bo gwarantują niezależność banku. Tym samym Bruksela zgodziła się na odblokowanie negocjacji w sprawie pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Węgier.

To dobra wiadomość dla władz w Budapeszcie, które w związku z trudną sytuacją gospodarczą, czekają na finansowe wsparcie. Mówi się, że pożyczka wyniesie 20 miliardów euro. Ale to nie kończy sporu Brukseli z Budapesztem - będzie go musiał rozstrzygnąć unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Komisja zdecydowała o pozwaniu Węgier w dwóch innych sprawach. Chodzi o ustawy o ochronie danych osobowych i o reformę sądownictwa. Komisja uważa, że zaproponowane zmiany przez węgierski rząd są niewystarczające i nadal ustawy są niezgodne z unijnym prawem.

Czytaj więcej w Money.pl
Węgry bez pomocy? Prawnicy Komisji Europejskiej analizują ustawę o węgierskim banku centralnym (MNB).
By dostać miliardy euro, szybko zmienią prawo Przeszkody uniemożliwiające wznowienie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy finansowej dla Węgier zostały praktycznie usunięte - tak uważa węgierski premier Viktor Orban.
Orban ustąpił. Bo chce dostać 20 mld euro? Węgierski rząd złożył w parlamencie projekt nowelizacji ustawy o banku centralnym.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)