Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PPK nie w górnictwie. Minister energii tłumaczy swój pomysł

14
Podziel się:

Minister energii, Krzysztof Tchórzewski, chce wyłączenia spółek górniczych z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uważa, że ich ewentualne wprowadzenie poskutkowałoby obniżeniem wynagrodzeń netto w całym sektorze.

Zdaniem ministra Tchórzewskiego wprowadzenie PPK może mieć negatywne skutki dla sektora górnictwa
Zdaniem ministra Tchórzewskiego wprowadzenie PPK może mieć negatywne skutki dla sektora górnictwa (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Minister energii Krzysztof Tchórzewski chce wyłączenia spółek górniczych z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Uważa, że ich ewentualne wprowadzenie poskutkowałoby obniżeniem wynagrodzeń netto w całym sektorze.

"Dla spółek sektora górnictwa węgla kamiennego (...) skutek finansowy wynikający z kosztów składek podstawowych w części obciążającej pracodawcę w skali roku wyniesie ok. 107,7 mln zł" – napisał w opinii do projektu ustawy o PPK minister Tchórzewski.

Minister stawia tezę, że PPK wiążą się z dużymi obciążeniami finansowymi, zwłaszcza dla podmiotów, w których trwają procesy restrukturyzacyjne. „Ministerstwo Energii skonsultowało projekt PPK, m.in. z przedstawicielami strony społecznej. Z pozyskanych informacji wynika, że projektowane rozwiązania doprowadzą do faktycznego obniżenia wynagrodzenia otrzymywanego do ręki" – tłumaczy.

Minister uważa, że wprowadzenie programu doprowadzi do licznych roszczeń rekompensacyjnych ze strony górników. Zaznacza też, że termin wejścia ustawy w życie jest zbyt szybki.

Zobacz też: * *Pracownicze Plany Kapitałowe. Program może dotyczyć 10-11 mln Polaków

"Również proponowana data wejścia w życie ustawy, tj. 1 stycznia 2019 r., a tym samym objęcia pracowników PPK, jest terminem zbyt krótkim. Zaproponowany termin może powodować problemy z wdrożeniem, przeprowadzeniem szkoleń, przygotowaniem merytorycznym pracowników obsługujących, przeprowadzeniem kampanii informacyjnej dla uczestników oraz przygotowaniem systemów informatycznych do obsługi potraceń składek" - napisał.

Minister finansów Teresa Czerwińska powiedziała pod koniec maja, że z racji potrzeby dłuższego vacatio legis, PPK powinny zacząć funkcjonować od 1 lipca 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
WYRÓŻNIONE
JA
6 lat temu
Polacy najwyraźniej dzielą się na dwie grupy święte krowy i dojne krowy. I jak mam traktować swój kraj poważnie?
Tymek
6 lat temu
No pewnie. Górnicy i tak więcej biorą niż płacą na emeryturę, więc po co im jeszcze PPK.
Oro
6 lat temu
Te argumenty można z grubsza odnieść do wszystkich firm i pracowników, więc dajmy sobie spokój z PPK
NAJNOWSZE KOMENTARZE (14)
Nie dla złodz...
6 lat temu
Obniżenie wynagrodzen u tych bogaczy to co powiedziec ma kowalski z 1500 mies i PPk musi bulić i jeszcze za prowadzenie tego od tej kwoty prowizja. Przekret wyczuwam a kolesie maja zarobic na prowizji. Platforma juz sie cieszy bedzie komisja !!!
Gosc
6 lat temu
Wyrzucić zwiazki zawodowe z kopaln przestac je utrzymywać beda pieniądze jak utrzymujecie kupe baranów padibrzuchow to taki jedt efekt.
inżynier
6 lat temu
Takie same składki ( kwotowe a nie procentowe) i taka sama emerytura . Poprę każdą partię, która zdeklaruje wprowadzenie takiego rozwiązania .
rębacz
6 lat temu
górnicy jak chcą być świętytmi krowami to won do Indii
Henio
6 lat temu
Inni tracić mogą.
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.