Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Projekt reformy emerytalnej może być niezgodny z konstytucją. Rządowi prawnicy stworzyli listę uwag

14
Podziel się

Część przepisów zaktualizowanego projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych może być niezgodna z konstytucją. Takie są wnioski Rządowego Centrum Legislacji.

Według Mateusza Morawieckiego PPK mają być największym rządowym programem po 500+.
Według Mateusza Morawieckiego PPK mają być największym rządowym programem po 500+. (Grzegorz Bukala/REPORTER)
bDAEEAHV

RCL wymienia szereg budzących wątpliwości zapisów zmienionego projektu ustawy o PPK. Centrum uważa, że część z nich potencjalnie może prowadzić do naruszenia zasady równego traktowania.

Chodzi o przepisy regulujące działanie towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), będącego spółką zależną Polskiego Funduszu Rozwoju. Ma ono dostać status "wyznaczonej instytucji finansowej" niezależnie od spełnienia przez nie wymogów, które muszą spełniać inne TFI, żeby zostać wpisane do ewidencji PPK.

bDAEEAHX

Centrum zwróciło też uwagę na inne dziwne zapisy. Projekt zakłada, iż bieg przedawnienia roszczeń z tytułu składek odprowadzonych do PPK nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu, w okresie zatrudnienia u danego podmiotu zatrudniającego. Oznaczać to będzie, że w skrajnym przypadku termin przedawnienia nie będzie biegł nawet przez kilkadziesiąt lat.

RCL odniosło się także do niejasnych definicji dotyczących "pracownika", a także "uczestnika, który nie jest zatrudniony u pracodawcy".

RCL wskazała też, że trzeba doprecyzować relacje między regulacjami projektu a ustawami regulującymi funkcjonowanie instytucji finansowych.

Centrum uznało też, że projekt w całości napisany jest nieprecyzyjnie. "Wymaga dopracowania pod względem prawnym, redakcyjnym i legislacyjnym, co będzie mogło zostać dokonane na etapie komisji prawniczej" - podsumowało.

bDAEEAId

W ramach systemu PPK, w pierwszej kolejności zostały przewidziane zasilenia obligatoryjne w postaci obowiązkowych składek podstawowych pracodawcy oraz pracownika, które zostały określone jako procent wynagrodzenia pracownika, odpowiednio na poziomie 1,5 proc. dla pracodawcy i 2 proc. dla pracownika. Natomiast składki dodatkowe będą dobrowolne, również finansowane przez pracodawcę - w wysokości do 2,5 proc. wynagrodzenia oraz pracownika - w wysokości do 2 proc. wynagrodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDAEEAIy
emerytury
giełda
Źródło:
KOMENTARZE
(14)
Łajdacy
3 lata temu
Według mnie zgodne z konstytucją byłoby wtedy gdy byłyby respektowane warunki z dnia rozpoczęcia płacenia składek do ZUS. Jak można zmieniać podpisaną umowę i do tego zmiana jest dokonywana zawsze jednostronnie, bez mojej zgody. Wszelakie przywileje dla ulubieńców rządów powinny być dokonywane z podatków a nie ze składek ZUS, emeryt nie byłby żebrakiem. Dobry przykład byłby dla socjalu, że warto pracować, a tak to tylko kradzież i kradzież.
Lewicowiec z ...
3 lata temu
Na kolanku pisane projekty ?
Reforma refor...
3 lata temu
Co parę lat reforma emerytur i co się zmienia ? Nic ! To tak jak z chodowlą najuboższych . Ciągle pomaga się najuboższym o ciągle najuboższych przybywa .
bDAEEAIz
mysz18
3 lata temu
W imię TK odbierano prawa nabyte emerytalne. Pozostawiano ludzi bez środków do życia po 38 latach pracy i 5 lat na rencie,odbierając chorym renty na 4 i pół roku przed emeryturą- to było zgodne z Konstytucją i rządem PO wraz z PSL. Naliczanie emerytur po zmianach,tak aby najwięcej okraść ze składek haraczy ściąganych od roboli których najwięcej w kraju. Administracje rządowe rozrosły się do niebotycznych biurowych molochów . Przywileje jednak zostawiono wybranym,bo zwykli robole nie mają głosu,a to z nich czerpie się największe korzyści i to tacy umierają nie dożywszy świadczeń ,lub biorąc je bardzo krótko przed śmiercią. Tak więc okradanie jest zgodne z prawem i TK ,jak i przywileje zgodne z tymi samymi ustawami, A TO ,że robol przymiera głodem po 40 latach pracy,to jego wina ,że pracował i stracił zdrowie.
ws
3 lata temu
A emerytury mundurowe,górnicze,sędziowskie i prokuratorskie...są zgodne z Konstytucją i zasadami współżycia społecznego?