Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Coraz mniej Polaków chce pracować. Choć pracy na rynku jest więcej

300
Podziel się

W czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy.

Coraz mniej Polaków chce pracować. Choć pracy na rynku jest więcej
(Piotr Kamionka/REPORTER)
bCYuWzXF

Chętnych do pojęcia pracy jest coraz mniej - wynika z ostatniego badania Barometru Ofert Pracy (BOP). W czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy.

Barometr Ofert Pracy - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 1,6 pkt m/m i wyniósł 264,8 pkt w czerwcu 2018 r. - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Spowolnienie rozwoju rynku wolnych miejsc pracy wraz z coraz wolniej obniżającą się stopą bezrobocia może wskazywać na to, że możliwości dalszej kreacji miejsc pracy w Polsce się wyczerpują. Pojawiają się pierwsze sygnały spadku zamówień w przedsiębiorstwach, co nie będzie sprzyjało zwiększaniu zapotrzebowania na nowych pracowników. Występują również wyraźne ograniczenia po stronie podaży pracy w postaci niewielkich zasobów osób skłonnych do podjęcia pracy" - czytamy w raporcie.

bCYuWzXH

Przybywa wolnych miejsc pracy

Z badania wynika, że w czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy, natomiast spadek zaobserwowano wyłącznie w woj. opolskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim i podlaskim.

"Pod względem tendencji rozwojowych na rynku wolnych miejsc pracy w dłuższej perspektywie, w okresie ostatnich czterech lat największy wzrost odnotowaliśmy w woj. mazowieckim, a następnie w woj. dolnośląskim oraz śląskim. W najmniejszym stopniu rynek rozwinął się w woj. lubelskim" - czytamy dalej.

Pracy więcej dla fizycznych

W czerwcu najwięcej wolnych miejsc pracy przybyło dla pracowników fizycznych - co piąta nowa oferta pracy tego typu dotyczyła zatrudnienia sezonowego, podano także.

bCYuWzXN

Formalności barierą w zatrudnianiu Ukraińców:

"Następne pod względem dynamiki ofert pracy były kategorie zawodów zaliczających się do nauk społecznych, kolejno - usługowych, a na końcu - ścisłych i inżynieryjnych. Spoglądając z dłuższej perspektywy na rynek internetowych ofert pracy, największy jego rozwój wystąpił dla zawodów usługowych, następnie dla przedstawicieli nauk ścisłych i inżynieryjnych, a na końcu - społecznych" - podsumował BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bCYuWzYi
rynek pracy
praca
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(300)
lucjan
2 lata temu
Kłamliwy artykuł mający na celu usprawiedliwienie najazdu Ukraińców.
Godzina 0
2 lata temu
A kiedy pracodawcy zrozumieją że za 1600 to.nie praca a wyzysk
cwq
2 lata temu
Prezes Sądu mówi, że za 10 000 brutto to można dobrze żyć, tylko na prowincji, a pracodawcy zdziwieni, że nie ma chętnych do pracy za 2100 brutto...
bCYuWzYj
pracodawca
2 lata temu
Polacy nie chcą pracować? Policzmy: 2 dzieci, przedszkole 2 x 650 zł miesięcznie to 1300 zł. Dojazdy do pracy jakieś 200 zł - 300 zł. Inne koszty związane z pracą? Jakieś buty czy kapcie dla dzieci do przedszkola itd itp. - powiedzmy że 100 zł. RAZEM 1700 zł przynajmniej Jeżeli pracując 8 godzin dostaje się 1700 zł, a siedząc w domu oszczędza się 1700 zł, to kto będzie pracował? Dodajmy zasiłek dla bezrobotnych jakieś 700 zł to łącznie daje 2400 zł "na rękę". O 500 + i innych korzyściach "niepracowania" nie będę pisał. KONKLUZJA? Jeżeli pensja jest poniżej 2500 zł na rękę, to po prostu nie opłaca się pracować. Proste? Proste. Ja jako pracodawca niestety muszę płacić minimum 3000 - 3500 zł, bo nikt nie chce przyjść do pracy. Dla mnie to bardzo duże obciążenie. Ale matematyka nie kłamie, więc rozumiem tych, którzy za 1800 zł miesięcznie nie chcą pracować po 12 godzin dziennie. REASUMUJĄC. Praca może i jest, ale za jakie pieniądze?
Tu i teraz
2 lata temu
niech pracodawcy płacą uczciwie to pracownicy się znajdą
Najnowsze komentarze (300)
Ela
2 lata temu
Pracodawcy chcą wiecznych stażystów a wymagania jak dla pracownika, Urzędy pracy to tolerują i nie wymagają nawet zatrudniania po stażu.
fizol
2 lata temu
Dla starszych jest praca do 100 godz stawki od 10 zl do 12,50 zależy od warunków.
HEŃ
2 lata temu
Niech państwo daje pieniądze za nic ,niech rośnie patologia.Na zachodzie będziecie będziecie robić wszystko co wam tam każą za byle jakie pieniądze.Wstydu i honoru nie macie.Pomyślcie o przyszłości nieroby.Gdzie będą wasze emerytury.
asalia
2 lata temu
ciągle czytam jak to brakuje pracowników, a jakoś jak staram sie o pracę to słyszę "my byśmy woleli kogoś młodszego"; jestem inżynierem, mam 52 lata
Aaa
2 lata temu
Za 2000 to do roboty nie nie pójdę 12 godzin kopania rowów hehehe
Z PiS
2 lata temu
Za 3000zł nie chcą pracować
ja
2 lata temu
Niektórzy nie nadają się do pracy lub prowadzenia własnej firmy. Mają oczekiwania, a brakuje im umiejętności, za które ktoś chciałby dużo płacić. Ludzie nie uczą się. Trzeba też rozumieć, że nauka nie kończy się na szkole. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka drobnych zmian może zrobić wielką różnicę.
tata
2 lata temu
A ja tam ciągnie dwa etaty. Jeden bardzo dobrze płatny i o dziwo mniej pracy a drugi z nudów bo jestem pracuś i nie czekam na rząd. Także do pracy rodacy a nie gapienie się w tv to może dom postawicie a nie tylko marudzenie:)
bCYuWzYb
XYZ
2 lata temu
Większość wyjechała do pracy sezonowej i ma gdzieś wasze umowy i zarobki obie śmieciowe...!!!
Ss
2 lata temu
Polakom praca jest nie potrzebna. Polakom potrzebne są pieniądze...
Inflacja szal...
2 lata temu
Wzmożonej inflacji nie widać aż tak bardzo w codziennych, drobnych zakupach, ale jak już człowiek chce nabyć coś dowolnie grubszego pieniężnie np. LEPSZY środek lokomocji o rozmaitym zastosowaniu, solidny agregat prądotwórczy, zmienić mieszkanie bądź nawet li tylko jego wyposażenie na wygodniejsze itepe itede, oj to potrafi sieknąć po zawartości portfela przy obecnym, a mocno wyśrubowanym poziomie cen...
robotnica
2 lata temu
jak mam pracowaci we wlasnym kraju za 1500netto przeklenta ukraina ma lepiej politycy odpowiedzialni za taki stan zeczy przed sond
Ferdynand Kie...
2 lata temu
W Polsce nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem.
Nibiru
2 lata temu
Wszyscy narzekają na pracodawców, ale w czym problem ?? Po co pracować za 2000zł ?? Zakładajcie firmy i zarabiajcie po 10000zł. Pogadamy za 2 lata. Ja i pracuje na etacie i prowadzę działalność i także uważam że mamy dziki kraj bo żeby godnie żyć musisz pracować 12h dziennie czy to będzie u kogoś czy sam pracujesz na siebie. To nie jest normalne.
...
Następna strona