Notowania

rynek pracy
10-07-2018 (11:57)

Coraz mniej Polaków chce pracować. Choć pracy na rynku jest więcej

W czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Chętnych do pojęcia pracy jest coraz mniej - wynika z ostatniego badania Barometru Ofert Pracy (BOP). W czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy.

Barometr Ofert Pracy - wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy - wzrósł o 1,6 pkt m/m i wyniósł 264,8 pkt w czerwcu 2018 r. - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

"Spowolnienie rozwoju rynku wolnych miejsc pracy wraz z coraz wolniej obniżającą się stopą bezrobocia może wskazywać na to, że możliwości dalszej kreacji miejsc pracy w Polsce się wyczerpują. Pojawiają się pierwsze sygnały spadku zamówień w przedsiębiorstwach, co nie będzie sprzyjało zwiększaniu zapotrzebowania na nowych pracowników. Występują również wyraźne ograniczenia po stronie podaży pracy w postaci niewielkich zasobów osób skłonnych do podjęcia pracy" - czytamy w raporcie.

Przybywa wolnych miejsc pracy

Z badania wynika, że w czerwcu w większości województw odnotowano przyrost wolnych miejsc pracy, natomiast spadek zaobserwowano wyłącznie w woj. opolskim, świętokrzyskim, łódzkim, lubuskim i podlaskim.

"Pod względem tendencji rozwojowych na rynku wolnych miejsc pracy w dłuższej perspektywie, w okresie ostatnich czterech lat największy wzrost odnotowaliśmy w woj. mazowieckim, a następnie w woj. dolnośląskim oraz śląskim. W najmniejszym stopniu rynek rozwinął się w woj. lubelskim" - czytamy dalej.

Pracy więcej dla fizycznych

W czerwcu najwięcej wolnych miejsc pracy przybyło dla pracowników fizycznych - co piąta nowa oferta pracy tego typu dotyczyła zatrudnienia sezonowego, podano także.

*Formalności barierą w zatrudnianiu Ukraińców: *

"Następne pod względem dynamiki ofert pracy były kategorie zawodów zaliczających się do nauk społecznych, kolejno - usługowych, a na końcu - ścisłych i inżynieryjnych. Spoglądając z dłuższej perspektywy na rynek internetowych ofert pracy, największy jego rozwój wystąpił dla zawodów usługowych, następnie dla przedstawicieli nauk ścisłych i inżynieryjnych, a na końcu - społecznych" - podsumował BIEC.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, praca, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2018

lucjanKłamliwy artykuł mający na celu usprawiedliwienie najazdu Ukraińców.

10-07-2018

Godzina 0A kiedy pracodawcy zrozumieją że za 1600 to.nie praca a wyzysk

10-07-2018

cwqPrezes Sądu mówi, że za 10 000 brutto to można dobrze żyć, tylko na prowincji, a pracodawcy zdziwieni, że nie ma chętnych do pracy za 2100 brutto...

Rozwiń komentarze (300)