Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zapomnij o etacie. Dorobisz się tylko na własnym

Zapomnij o etacie. Dorobisz się tylko na własnym

Jak zostać milionerem? Oto sprawdzony przepis Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Jak zostać milionerem? Oto sprawdzony przepis
Chcesz mieć majątek wart 1 mln zł? Nawet nie myśl o etacie. Badanie NBP nie pozostawia złudzeń. Majętność gospodarstw domowych, gdzie dominuje praca najemna, wynosi jedną trzecią tego, co w rodzinach uzyskujących główny dochód z samozatrudnieni.

Przeprowadzone i opublikowane na początku roku opracowanie Narodowego Banku Polskiego (NBP) "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" daje sporo wskazówek, które elementy sprzyjają bogaceniu się.

U osób z wykształceniem wyższym, zgromadzony majątek netto jest średnio ponad dwukrotnie większy (563 tys. zł) niż tam, gdzie dominuje wykształcenie podstawowe (248 tys. zł). Ci, którzy nie mają kredytu na nieruchomość, są także bogatsi od tych, którzy muszą spłacać zobowiązania hipoteczne.

Co czwarty polski parlamentarzysta to milioner:

 

 

Naturalne wydaje się, że osoby starsze (ale do 64 lat) mają wyższy majątek niż młodsze. Z tego również może wynikać, że pary posiadające dzieci są zamożniejsze od bezdzietnych. Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że podstawowym warunkiem majętności jest status na rynku pracy.

Średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce to 417 tys. zł, a mediana (połowa ma mniej, a połowa więcej) wynosi 263 tys. Wśród gospodarstw tworzonych przez zatrudnionych na etacie średnia wynosi tylko 369 tys. Tymczasem przeciętny wynik wśród rodzin, gdzie ankietowany jest samozatrudniony to 1,073 mln zł, czyli niemal trzy razy więcej niż u pracowników najemnych.

Przeciętna wartość majątku netto najlepiej sytuowanych rodzin, mowa o 10 proc., to niecałe 1,7 mln, a 1 proc. posiada majątek o wartości przynajmniej 2,8 mln. Biorąc pod uwagę rozkład danych dla etatowców i samozatrudnionych, z dużym prawdopodobieństwem to ci drudzy zdominowali grupę bogaczy.


nbp, pieniądze, praca, etat
Czytaj także
Polecane galerie
Dzidek
2018-04-17 04:50
Ktos przeklepal z innego zrodla kilka danych bez zrozumienia. Co np wchodzi w sklad majatku?
Niki
2018-03-20 19:56
Autorzy tych wyliczeń chyba pomylili zadłużenie hipoteczne z majątkiem.
cudo
2018-03-08 07:59
Matko Boska, skąd takie cuda Wam przychodzą do głowy? Ktoś tu nie zna polskich realiów czy co? W małych firmach bida, aż piszczy! A tu cuda...OGŁASZAJĄ!_
Pokaż wszystkie komentarze (31)