Notowania

praca
25.02.2018 09:44

Zapomnij o etacie. Dorobisz się tylko na własnym

Chcesz mieć majątek wart więcej niż milion złotych? Nawet nie myśl o etacie. Badanie NBP nie zostawia złudzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta)
Jak zostać milionerem? Oto sprawdzony przepis

Chcesz mieć majątek wart 1 mln zł? Nawet nie myśl o etacie. Badanie NBP nie pozostawia złudzeń. Majętność gospodarstw domowych, gdzie dominuje praca najemna, wynosi jedną trzecią tego, co w rodzinach uzyskujących główny dochód z samozatrudnieni.

Przeprowadzone i opublikowane na początku roku opracowanie Narodowego Banku Polskiego (NBP) "Zasobność gospodarstw domowych w Polsce" daje sporo wskazówek, które elementy sprzyjają bogaceniu się.

U osób z wykształceniem wyższym, zgromadzony majątek netto jest średnio ponad dwukrotnie większy (563 tys. zł) niż tam, gdzie dominuje wykształcenie podstawowe (248 tys. zł). Ci, którzy nie mają kredytu na nieruchomość, są także bogatsi od tych, którzy muszą spłacać zobowiązania hipoteczne.

Co czwarty polski parlamentarzysta to milioner:

Naturalne wydaje się, że osoby starsze (ale do 64 lat) mają wyższy majątek niż młodsze. Z tego również może wynikać, że pary posiadające dzieci są zamożniejsze od bezdzietnych. Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że podstawowym warunkiem majętności jest status na rynku pracy.

Średni majątek netto gospodarstwa domowego w Polsce to 417 tys. zł, a mediana (połowa ma mniej, a połowa więcej) wynosi 263 tys. Wśród gospodarstw tworzonych przez zatrudnionych na etacie średnia wynosi tylko 369 tys. Tymczasem przeciętny wynik wśród rodzin, gdzie ankietowany jest samozatrudniony to 1,073 mln zł, czyli niemal trzy razy więcej niż u pracowników najemnych.

Przeciętna wartość majątku netto najlepiej sytuowanych rodzin, mowa o 10 proc., to niecałe 1,7 mln, a 1 proc. posiada majątek o wartości przynajmniej 2,8 mln. Biorąc pod uwagę rozkład danych dla etatowców i samozatrudnionych, z dużym prawdopodobieństwem to ci drudzy zdominowali grupę bogaczy.

Tagi: praca, nbp, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
cinkciarz.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-02-2018

robertSYSTEM PASOŻYTNICZY OPIERA SIĘ NA TYM ŻE ALBO WYZYSKUJESZ ALBO JESTEŚ WYZYSKIWANY I TO NAZYWA SIĘ SZUMNIE DEMOKRACJĄ PO ZA TYM GLORYFIKUJE UW TEN ŻE … Czytaj całość

25-02-2018

xzCiekiawe czy ten co robil te wyliczanki wzioł pod uwage, że na swoim poświeca się właśnie około 3 x więcej czasu niz na etacie (jak nie wiecej bo … Czytaj całość

25-02-2018

HenioArtukuł jest kłamliwy, brat zrezygnował z pracy na etacie i założył własną firmę. Pracował na swoim od 1993 roku. Zakładał, że na swoim będzie miał … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)