Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Więźniowie i roboty zamiast Ukraińców. Wykwalifikowani pracownicy uciekają z Polski

227
Podziel się:

Zwłaszcza branża budowlana narzeka na bark pracowników.

Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy.
Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy. (Wojciech Strozyk/REPORTER)

W wrześniu problem ten ogłaszało blisko 45 proc. przedstawicieli tej branży. Ratunkiem mieli być pracownicy ze wschodu, ale wraz ze zniesieniem wiz masowo zaczęli wyjeżdżać z Polski na Zachód.

W Niemczech stawki dla pracowników budowlanych są nawet 3 razy wyższe, dlatego wielu Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce zdecydowało się wyjechać dalej – pisze "Puls Biznesu".

Blisko 45 proc. przedstawicieli branży budowlanej deklaruje, że niedobór wykwalifikowanych pracowników utrudnia im działalność. Dla porównania siedem lat temu odsetek ten wynosił tylko 19,8 proc. - wynika z danych portalu SpotData na które powołuje się "PB".

Zobacz także: Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni:

Na rynku wciąż obecni są Białorusini, ale ich liczba nie stanowi ratunku dla całej branży, która bez pracowników ze wschodu popada w paraliż. Dlatego pracodawcy muszą szukać innych rozwiązań.

-- Jednym ze stosowanych przez nas rozwiązań jest poprawa wydajności pracy poprzez automatyzację produkcji. W ramach strategii długoterminowej zdecydowaliśmy się także na partnerstwo ze szkołami budowlanymi, których uczniowie odbywają u nas praktyki. Patronatem objęliśmy placówki w Poznaniu i Gdańsku - mówi "Pulsowi Biznesu" Przemysław Borek, wiceprezes spółki Pekabex. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników ze Wschodu, ale spodziewa się, że Ukraińcy będą wyjeżdżali na Zachód i ściągali tam kolejnych.

- Dajemy pracę także kilkudziesięciu więźniom w naszych zakładach w Poznaniu i Mszczonowie. Problemy kadrowe budownictwa w dużej mierze może rozwiązać prefabrykacja, co widać na przykładzie Skandynawii – dodaje Borek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(227)
ewelina
6 lat temu
już dawno powinno zatrudniać się więźniów , zdrowe byki nic nie robią tylko oglądają w celach filmy,leżą, wszystko za pieniądze podatników , szczególnie powinni przycisnąć do pracy tych co nie płacą alimentów.
aaass
6 lat temu
płaćcie dalej 2000 zł bez umowy , oszukujcie to będziecie mieli jeszcze więcej chętnych
Twister
7 lat temu
Nie wiem do czego porównać tych ,,pracodawców'' ,ale to za przyczyną ich niepohamowanej pazerności kwalifikowani Polacy wyjechali na zachód.Zapłaćcie ludziom godnie za wykonywaną pracę a nikt nie będzie jej szukał po świecie.Co za dużo to i świnie nie zeżrą.
Mimi
7 lat temu
stawki musza isc do gory zarowno za remonty czy roboty od podstaw. place pracownikow rowniez. Pensja pracownika budowlanego powinna zaczynac sie od 3.5 tys zl netto. niewykwalifikowanego. Ktos powie dlaczego az tyle, po prostu, bo nie ma chetnych by pracowac w tej branzy bo jest ciezko, zimno cieplo brudno itp :)
zz
7 lat temu
i bardzo dobrze, deweloperzy mysleli że jak ukraincow ściągną to zabudują polskie lasy blokowiskami
...
Następna strona