Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Więźniowie i roboty zamiast Ukraińców. Wykwalifikowani pracownicy uciekają z Polski

Więźniowie i roboty zamiast Ukraińców. Wykwalifikowani pracownicy uciekają z Polski

Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy.
Zwłaszcza branża budowlana narzeka na bark pracowników. W wrześniu problem ten ogłaszało blisko 45 proc. przedstawicieli tej branży. Ratunkiem mieli być pracownicy ze wschodu, ale wraz ze zniesieniem wiz masowo zaczęli wyjeżdżać z Polski na Zachód.

W Niemczech stawki dla pracowników budowlanych są nawet 3 razy wyższe, dlatego wielu Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce zdecydowało się wyjechać dalej – pisze "Puls Biznesu".

Blisko 45 proc. przedstawicieli branży budowlanej deklaruje, że niedobór wykwalifikowanych pracowników utrudnia im działalność. Dla porównania siedem lat temu odsetek ten wynosił tylko 19,8 proc. - wynika z danych portalu SpotData na które powołuje się "PB".

Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni:

 

 

Na rynku wciąż obecni są Białorusini, ale ich liczba nie stanowi ratunku dla całej branży, która bez pracowników ze wschodu popada w paraliż. Dlatego pracodawcy muszą szukać innych rozwiązań.

-- Jednym ze stosowanych przez nas rozwiązań jest poprawa wydajności pracy poprzez automatyzację produkcji. W ramach strategii długoterminowej zdecydowaliśmy się także na partnerstwo ze szkołami budowlanymi, których uczniowie odbywają u nas praktyki. Patronatem objęliśmy placówki w Poznaniu i Gdańsku - mówi "Pulsowi Biznesu" Przemysław Borek, wiceprezes spółki Pekabex. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników ze Wschodu, ale spodziewa się, że Ukraińcy będą wyjeżdżali na Zachód i ściągali tam kolejnych.

- Dajemy pracę także kilkudziesięciu więźniom w naszych zakładach w Poznaniu i Mszczonowie. Problemy kadrowe budownictwa w dużej mierze może rozwiązać prefabrykacja, co widać na przykładzie Skandynawii – dodaje Borek.

praca, pracownik, białorusini, ile zarabiają ukraińcy
Czytaj także
Polecane galerie
ewelina
2017-11-08 02:19
już dawno powinno zatrudniać się więźniów , zdrowe byki nic nie robią tylko oglądają w celach filmy,leżą, wszystko za pieniądze podatników , szczególnie powinni przycisnąć do pracy tych co nie płacą alimentów.
aaass
2017-10-26 10:29
płaćcie dalej 2000 zł bez umowy , oszukujcie to będziecie mieli jeszcze więcej chętnych
Twister
2017-10-21 16:09
Nie wiem do czego porównać tych ,,pracodawców'' ,ale to za przyczyną ich niepohamowanej pazerności kwalifikowani Polacy wyjechali na zachód.Zapłaćcie ludziom godnie za wykonywaną pracę a nikt nie będzie jej szukał po świecie.Co za dużo to i świnie nie zeżrą.
Pokaż wszystkie komentarze (227)