Notowania

praca
19.10.2017 09:47

Więźniowie i roboty zamiast Ukraińców. Wykwalifikowani pracownicy uciekają z Polski

Zwłaszcza branża budowlana narzeka na bark pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
Zwłaszcza branża budowlana odczuwa na bark rąk do pracy.

W wrześniu problem ten ogłaszało blisko 45 proc. przedstawicieli tej branży. Ratunkiem mieli być pracownicy ze wschodu, ale wraz ze zniesieniem wiz masowo zaczęli wyjeżdżać z Polski na Zachód.

W Niemczech stawki dla pracowników budowlanych są nawet 3 razy wyższe, dlatego wielu Ukraińców pracujących dotychczas w Polsce zdecydowało się wyjechać dalej – pisze "Puls Biznesu".

Blisko 45 proc. przedstawicieli branży budowlanej deklaruje, że niedobór wykwalifikowanych pracowników utrudnia im działalność. Dla porównania siedem lat temu odsetek ten wynosił tylko 19,8 proc. - wynika z danych portalu SpotData na które powołuje się "PB".

Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni:

Na rynku wciąż obecni są Białorusini, ale ich liczba nie stanowi ratunku dla całej branży, która bez pracowników ze wschodu popada w paraliż. Dlatego pracodawcy muszą szukać innych rozwiązań.

-- Jednym ze stosowanych przez nas rozwiązań jest poprawa wydajności pracy poprzez automatyzację produkcji. W ramach strategii długoterminowej zdecydowaliśmy się także na partnerstwo ze szkołami budowlanymi, których uczniowie odbywają u nas praktyki. Patronatem objęliśmy placówki w Poznaniu i Gdańsku - mówi "Pulsowi Biznesu" Przemysław Borek, wiceprezes spółki Pekabex. Firma zatrudnia ponad 200 pracowników ze Wschodu, ale spodziewa się, że Ukraińcy będą wyjeżdżali na Zachód i ściągali tam kolejnych.

- Dajemy pracę także kilkudziesięciu więźniom w naszych zakładach w Poznaniu i Mszczonowie. Problemy kadrowe budownictwa w dużej mierze może rozwiązać prefabrykacja, co widać na przykładzie Skandynawii – dodaje Borek.

Tagi: praca, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

MichalZlikwidowac +500,zlikwidowac fundusz emerytalny, kazdy pojdzie na emeryture kiedy bedzie chcial tzn. z odlozonych pieniedzy, nie masz … Czytaj całość

19-10-2017

MDWięźniowie - kolejna bzdura. Do odśnieżania tak, bo jak źle zrobią to słońce na wiosnę poprawi a nie do powaznej roboty.

19-10-2017

wertProblem nie w braku rąk do pracy ,ale w godziwej płacy

Rozwiń komentarze (227)