Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Pół miliona Ukraińców może wyjechać z Polski. PKB spadnie o 1,6 procenta

56
Podziel się:

Polska stoi przed realnym problemem związanym z ryzykiem znaczącego spowolnienia gospodarczego, który może wywołać odpływ pracowników z Ukrainy na Zachód Europy - alarmuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ukraińcy są potrzebni polskiej gospodarce.
Ukraińcy są potrzebni polskiej gospodarce. (Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Zdaniem ekspertów uniknięcie takiego scenariusza będzie możliwe dzięki stworzeniu spójnej polityki migracyjnej, ukierunkowanej w dużej części na mądre przyjmowanie imigrantów zarobkowych ze sprawdzonych kierunków.

- Z niepokojem obserwujemy sytuację związaną z problematyką niedostatecznej podaży pracy w Polsce, a co za tym idzie, z powiązanym z nią brakiem rąk do pracy, o którym coraz częściej głośno w mediach ogólnopolskich. Od 2016 roku postulujemy stworzenie spójnej polityki migracyjnej, zakładającej maksymalnie uproszczoną procedurę zatrudniania obywateli Ukrainy i innych nacji, których przedstawiciele już dzisiaj w Polsce pracują i przyczyniają się do tworzenia PKB - twierdzi Jakub Bińkowski, ekspert ZPP.

Zobacz także: Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni

Jego zdaniem dalszym krokiem - w kontekście gospodarczym - związanym z uzupełnianiem niedoborów na rynku pracy, powinno być stworzenie przejrzystej ścieżki uzyskania prawa stałego pobytu, a następnie obywatelstwa dla imigrantów zza wschodniej granicy Polski. Według szacunków Narodowej Rady Ludnościowej, do 2050 roku Polska powinna przyjąć 5 milionów imigrantów zarobkowych, aby utrzymać dotychczasowe tempo rozwoju gospodarczego.

Z analogiczną sytuacją mierzą się praktycznie wszystkie państwa Unii Europejskiej, w których również występują istotne niedobory ludności w wieku produkcyjnym.

- Jest to bardzo duże zagrożenie nie tylko dla aktualnego tempa rozwoju gospodarczego, które w sytuacji, w której coraz mniej osób pracuje, a coraz więcej pobiera świadczenia, musi zmaleć, ale również dla stabilności repartycyjnego systemu emerytalnego, a w konsekwencji sytuacji budżetów - komentuje Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Tempo wzrostu PKB w Polsce

Eksperci zauważają, że od 11 czerwca 2017 roku obywatele Ukrainy nie potrzebują wiz, by wjechać na terytorium UE, przy czym uprawnienie to zostało ograniczone do 90 dni w ciągu pół roku, a wyjazdy można odbywać w celach biznesowych, turystycznych i rodzinnych. Spowodowało to, że w pierwszym miesiącu funkcjonowania nowych przepisów granicę UE przekroczyło bez wiz ponad 95 tysięcy Ukraińców.

Jednocześnie dynamika imigracji zarobkowej do Polski z kierunku wschodniego znacznie spadła. Z danych MRPiPS wynika, że w pierwszym półroczu 2018 zarejestrowano o 13 proc. mniej oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi niż w roku ubiegłym, co stanowi odwrócenie trendu z ostatnich kilku lat.

- Niestety z niepokojem stwierdzamy, że to Niemcy dzisiaj przygotowują się do otwarcia swojego rynku dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Rząd niemiecki chce bowiem zwiększyć napływ wykwalifikowanej siły roboczej i dostosować go do potrzeb rynku pracy - mówi Katarzyna Niemyjska, z ZPP.

Niemyjska wylicza, że realizacja przez Niemców zaprezentowanego planu będzie miała negatywny wpływ na polską gospodarkę. Według szacunków w umiarkowanym wariancie, zakładającym odpływ z rynku pracy 500 tysięcy imigrantów z Ukrainy, potencjalny uszczerbek PKB wyniesie 1,6 proc., co stanowi 1/3 dynamiki wzrostu PKB Polski w 2017 roku. W kontekście zbliżającego się nieuchronnie spowolnienia gospodarczego strata ta byłaby jeszcze bardziej dotkliwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
dskdjldlkjadl
5 lata temu
buhahah co za brdury - poziom propagandy jak za czasów zsrr pkb jest bezwartościowe, liczy się wynagrodzenie netto, a te spadły po zalewie ukraińskich imigrantw
PATRIOTA
5 lata temu
TEN ARTYKUŁ JEST ANTYPOLSKI DZISIAJ MŁODY CZŁOWIEK WCHODZĄCY NA RYNEK PRACY POWINIEN ZARABIAĆ 3000 NETTO NA DZIEŃ DOBRY ARTYKUŁ NAPISANY JEST DLA KORPORACJI CHCĄCYCH UTRZYMAĆ GŁODOWE PŁACE W POLACE
PATRIOTA
5 lata temu
BYE BYE BYE TANIA SIŁO ROBOCZA ZANIŻAJĄCA NAM ZAROBKI
BEZPIECZNIEJ ...
5 lata temu
Tak to jest pomoc komosz w biedze to wybrzedza. Za duzo ukraincow zesmi wpuszczili do Polski. TO DLATEGO. I TEZ ZA DUZO POMOCY UDZELILISMY. TO NAROD FASZYWY I NIEWDZECZNY. NAJLEPIEJ TRZYMAC GO ZDALA OD POLSKI.
Robert
5 lata temu
Dziś czytałem artykuł na temat zarobków w Polsce i według prognoz za 50 łat będziemy zarabiać podobnie do Zachodnioeuropejskich państw. Obecnie za energię elektryczną płacimy najwięcej w UE, wiele produktów dogania lub dorównuje cenowo produktom Zachodnioeuropejskim. Nasze zarobki i emerytury są zbliżone do Rosyjskich, choć tam pracownicy służb mundurowych zarabiają lepiej od naszych. Sumując wszystko zarabiamy jak Rosjanie, płacimy za wszystko jak Niemcy ...wniosek jest jeden słuszny uciekać od tej niesprawiedliwości, którą zgotowali nam politycy i prywaciarstwo i tylko im się żyje wygodnie....tylko co będzie jak wyjedzie kilka milionów naszych zapracowanych rodaków i milion Ukraińców.....?
...
Następna strona