Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

30 łańcuchów powiązań, 300 firm, próba wyłudzenia 100 mln zł. Administracja Skarbowa chwali się wynikami

2
Podziel się:

Krajowa Administracja Skarbowa chwali się wynikami. W ciągu pierwszych kilku miesięcy wykryła aż 30 łańcuchów firm, w których było 300 przedsiębiorstw. W ten sposób przestępcy chcieli wyłudzić 100 mln zł. Kontrole muszą być dokładniejsze, dlatego skarbówka się rozrasta. Szuka analityków.

KAS szuka analityków. I szykuje się do zaglądania głębiej w finanse firm
KAS szuka analityków. I szykuje się do zaglądania głębiej w finanse firm (MACIEJ GOCLON)

Skarbówka szuka pracowników. W ciągu kilku miesięcy funkcjonariuszom KAS udało się rozbić kilka mafii wyłudzających VAT, dlatego fiskus chce pójść za ciosem. Dzięki nowym przepisom urzędnicy zajrzą głębiej w finanse firm.

Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu kontroli i analiz ekonomicznych w Ministerstwie Finansów zwraca uwagę na konieczność zwiększenia zatrudnienia analityków, zwłaszcza w centrali. - Cały czas prowadzimy nabór. Problem polega m.in. na tym, że na rynku niewiele jest osób o takim profilu. Chcielibyśmy zbudować w samej centrali zespół kilkudziesięciu analityków dedykowanych wyłącznie do wykrywania karuzel VAT-owskich - powiedział.

Jego zdaniem, aby osiągnąć pożądane efekty potrzebny jest duży i sprawny zespół analityków i informatyków, narzędzia analityczne i źródła danych. - Każdy z tych trzech czynników jest równie ważny, bez żadnego z nich nie dałoby się osiągnąć tych rezultatów - powiedział. Zwrócił też uwagę na wprowadzenie obowiązku przekazywania danych o VAT za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jak wskazał, umożliwia to identyfikację powiązań między podmiotami, ustalenie relacji między nimi.

Zobacz także: Skarbówka kontroluje nawet lokalne targi żywności. "Mniejsi też będą kontrolowani, wszyscy są równi"

Dyrektor ocenił, że wejście w życie nowych przepisów pozwoli uzupełnić bazę źródeł danych niezbędnych do efektywnej analizy. - Będziemy mogli zobaczyć zarówno przepływy finansowe, jak i dokumentację i wyciągać na tej podstawie właściwe wnioski - wyjaśnił.

Według Krawczyka rola analiz wielkich baz danych w skuteczności kontroli podatkowej będzie rosła. - Analityka będzie ważna. Dziś mamy ogromną liczbę informacji, a osoby, które mają obsłużyć różne procesy muszą otrzymać gotowy produkt analityczny, aby wykonać określoną czynność - podsumował.

Przygotowany w Ministerstwie Finansów projekt dot. uruchomienia Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej (STIR) zakłada m.in., że w szczególnych okolicznościach szef KAS będzie mógł zablokować konto firmy na okres nie dłuższy niż 72 godziny w razie podejrzenia, że może ona wykorzystać system bankowy lub SKOK do oszustwa podatkowego. Projekt jest jednym z proponowanych przez MF rozwiązań zmierzających do uszczelnienia systemu VAT.

Za pomocą systemu STIR instytucje finansowe będą przesyłać do izby rozliczeniowej oraz KAS informacje o rachunkach firm i transakcjach na nich. Izba rozliczeniowa opracuje tzw. wskaźniki ryzyka wykorzystywania danego konta do oszustw skarbowych. Natomiast szef KAS ma prowadzić analizę ryzyka wykorzystywania banków i SKOK-ów do wyłudzeń skarbowych, zwłaszcza w zakresie VAT przez zorganizowane grupy przestępcze, oraz przestępstw z tym związanych (np. wystawianie pustych faktur).

Krawczyk zwrócił też uwagę na wykorzystanie procesów analitycznych w walce o wpływy z podatku CIT. - Służą one budowaniu modeli do typowania podmiotów do kontroli w zakresie podatku CIT. Przy czym dla potrzeb tej analizy wykorzystujemy także zewnętrzne bazy danych - powiedział.

Wskazał, że wskutek analiz, do dalszego postępowania przekazano sprawy kilkudziesięciu dużych podmiotów, które stosują agresywną optymalizację podatkową. - Jeżeli mamy mówić o efektach pierwszych miesięcy funkcjonowania zespołu centralnego, to szacujemy je na kilkaset milionów złotych - poinformował. Chodzi o wartość podatku, która być może dodatkowo powinna zostać wpłacona przez te firmy do budżetu.

Krawczyk zaznaczył, że ostateczne efekty będą jednak znane dopiero w chwili zakończenia toczących się postępowań. - Postępowania w CIT trwają dłużej, potrzebna jest dalsza analiza funkcjonalna. Potwierdzenie efektów w postaci ostatecznego rozstrzygnięcia, wydania decyzji, czy złożenia przez firmę korekty deklaracji nastąpi zapewne w przyszłym roku - dodał.

autor: Marcin Musiał

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
atmo
7 lat temu
zlikwidować VAT i nie będzie problemu !!!!!!!!!!!. Mam przeczucie, że koszty związane z KAS będą na tyle wysokie, że co "odzyskają" to przejedzą.
Adam
7 lat temu
Jak będą nas tak cisnąć i szukać pieniędzy na sile , dziś tak to wyglada . Od sanepidu po Us wlepia mandaty za wszytko nie mówiąc o naciąganiu i wykaszaniu przez Us kar to przegrają wybory