Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Ekspert o propozycji szefa MSWiA: "Brudziński cofa reformy i przywraca przywileje policji". Jest odpowiedź ministra

213
Podziel się:

Jeśli uważa pan, że policjanci korzystają z nadmiernych przywilejów emerytalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasilił pan szeregi policji – tak można sparafrazować słowa ministra Joachima Brudzińskiego do ekonomisty FOR, który poddał pod wątpliwość jego propozycje podwyżek w policji.

Niskie wynagrodzenia w policji to problem, z którym nie radzą sobie kolejne rządy
Niskie wynagrodzenia w policji to problem, z którym nie radzą sobie kolejne rządy

Jeśli uważa pan, że policjanci korzystają z nadmiernych przywilejów emerytalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by zasilił pan szeregi policji - tak można sparafrazować słowa ministra Joachima Brudzińskiego do ekonomisty FOR, który poddał w wątpliwości jego propozycje podwyżek w policji.

- Zamiast podnieść policjantom płace, minister Joachim Brudziński zapowiada rozszerzenie ich przywilejów emerytalnych kosztem przyszłych pokoleń podatników. W dodatku rozstrzał pomiędzy emeryturami policjantów i zwykłych obywateli już dzisiaj jest kosmiczny - napisał na Twitterze Rafał Trzeciakowski, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju.

To odpowiedź na deklaracje Ministra Spraw Wewnętrznych, który obiecał policjantom podwyżki. Zadeklarował, że od stycznia każdy funkcjonariusz dostanie podwyżkę w wysokości 309 zł.

Szef MSWiA zapowiada też zmiany w systemach rozliczania nadgodzin. Do tej pory płatne nadgodziny należały się tylko strażakom, płatne w 60 proc. Zgodnie z propozycją przedstawioną związkowcom, od 1 lipca pieniądze za nadgodziny mieliby dostawać wszyscy mundurowi podlegli pod resort, i to płatne w 100 proc.

Proponowane zmiany dotyczą także rozliczania zwolnień lekarskich i systemu emerytalnego służb mundurowych.

Według obowiązujących przepisów, funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i ukończeniu 55 lat. Z tego ostatniego wymogu minister chce zrezygnować.

"Sam się pan zatrudnij w policji"

Joachim Brudziński zareagował w typowy dla siebie, czyli emocjonalny, sposób. Zasugerował, że jeśli ekspert FOR jest zdania, że policjanci korzystają z nadmiernych przywilejów emerytalnych, nic nie stoi na przeszkodzie, by sam zasilił szeregi policji.

- Szanowny Panie, w projekcie porozumienia przedstawionym związkom zawodowych służb mundurowych, na pierwszym miejscu jest propozycja podniesienia wynagrodzeń. Co do rzekomych nadmiernych przywilejów emerytalnych, to przecież każdy, również Pan, może starać się wstąpić do policji.

Zobacz także: Protest policji. Mniej mandatów, więcej pouczeń

Zawyżone emerytury sędziów i policjantów to część wynagrodzenia

- Minister Brudziński cofa reformy i przywraca przywileje policji – alarmuje Ekspert FOR.

Wzywa, by "skończyć z uprzywilejowaniem wybranych grup zawodowych kosztem ogółu podatników i włączyć je do powszechnego systemu emerytalnego w ZUS".

- Dzisiaj służby mundurowe, wojskowi, rolnicy, sędziowie i prokuratorzy pozostają poza powszechnym systemem emerytalnym ZUS. Ich świadczenia emerytalne oderwane są od sum wpłacanych składek i oczekiwanej długości życia na emeryturze. Zbyt niskie składki i zbyt wczesne przejścia na emeryturę skutkują kosztami, które ponoszone są przez wszystkich Polaków w podatkach – wyjaśnia w analizie.

Emerytury nie powinny służyć jako rekompensata za niższe wynagrodzenia w trakcie pracy. W przypadku policjantów, żołnierzy czy sędziów, zawyżone emerytury należy rozpatrywać jako część wynagrodzeń – otrzymują niższe pensje dzisiaj w zamian za wyższe emerytury w przyszłości – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(213)
Hubert
4 lata temu
Panie ministrze Brudziński,osobiście uważam,że niesłusznie zgodził się Pan na takie przywileje. Policjant i inni mundurowi i tak rok w rok otrzymują tzw 13-ta pensje,jakieś chore dodatki za mieszkanie,a nawet dostają mieszkania w przypadku wojskowych-takie bogate państwo, reszta obywateli ma sobie na nie zarobić! !!!! Taki policjant,czy inny mundurowy nie dość że w młodym wieku przejdzie na emeryturę to jeszcze zatrudnia się u innych przedsiębiorców tym samym zabierając pracę innym. Z tą patologia trzeba skończyć, albo praca,albo emerytura!!!
Wojtek
4 lata temu
Niech zastanowia sie roczniki mundurowych 2010 2011 2012 co robić bo jest plan żeby ich załatwić. W 2025 maja sie zmienic wszelkie zasady emerytalne i wtedy dowiedzą się że mimo ze brakuje im niewiele to musza zostac dluzej i pracowac do 25 lat w mundurze. Takie to uklady z rządami i ich wiarygodnoscia. Lepiej niech mlodzi uciekaja ze służb poki mogą bo później beda żałować ze zmarnowali życie.
Wojtek
4 lata temu
Ja proponuje rocznikom 1999 2000 2001 2002 złożyć zbiorowe pozwy w przedmiocie art 15a poniewaz zmieniono umowy pracy bez uzgodnienia informowania czy zapytania mundurowych w przedmiocie zmian i okreslenia sie czy zgadzaja sie na te zasady i zostaja czy odchodza do pracy w cywilu. Tak to zlamali warunki umowy wiec należą się wysokie odszkodowania.
Daniel
4 lata temu
A ja mam 40 latek, kilka misyjek, prawie 6 tys emerytury i jelenie na mnie robią hehe. Ten kraj musi się zawalić jak patrzę na swój przykład.
k ubek
4 lata temu
Najlepiej to tylko mordę drzec. Jak tam taki miód to dlaczego niema chętnych. Wszelkiego rodzaju krzykacze mogliby spróbowac swoich sił.
...
Następna strona