Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cudzoziemcy szturmują Polskę. W ciągu roku liczba zezwoleń na pracę wzrosła o 100 procent

Cudzoziemcy szturmują Polskę. W ciągu roku liczba zezwoleń na pracę wzrosła o 100 procent

Na koniec 2017 r. zostało wydanych ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Fot. endostock - Fotolia.com
Na koniec 2017 r. zostało wydanych ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców.

Liczba wydanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich spoza UE wzrosła w ubiegłym roku o prawie 100 proc. - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Na koniec 2017 r. wg szacunkowych danych pracodawcom zostało wydanych przez wojewodów ok. 250 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców ze wszystkich państw trzecich (spoza UE). W 2017 r. powiatowe urzędy pracy zarejestrowały ok. 1,8 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom dla ok. 1,1 mln cudzoziemców z 6 państw, co uprawni ich do pracy przez 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy" - czytamy w komunikacie.

"To wzrost w porównaniu z rokiem 2016 na poziomie prawie 100 proc dla zezwoleń i prawie 40 proc. dla oświadczeń" - podkreślił resort.

Ok. 85 proc. zezwoleń na pracę i 95 proc. oświadczeń trafia do obywateli Ukrainy. Na kolejnych miejscach znajdują się m.in. obywatele Białorusi, Mołdawii, Indii, Nepalu, Turcji, Armenii, Chin i Wietnamu.

Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Szefowa resortu Elżbieta Rafalska zwróciła uwagę, że jeszcze kilka lat temu zdecydowana większość cudzoziemców przyjeżdżała do Polski do pracy w rolnictwie. Obecnie zaś udział rolnictwa systematycznie maleje.

- Aktualnie zatrudnienie cudzoziemców rozkłada się bardziej równomiernie na większą liczbę branż. To m.in. budownictwo, przetwórstwo przemysłowe, transport, handel, gastronomia czy gospodarstwa domowe - powiedziała Rafalska.

Minister podkreśliła, że równocześnie systematycznie rośnie liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych, szczególnie silnie od 2014 r. Na koniec 2008 r. było ok. 65 tys. cudzoziemców w ZUS, 2014 r. - 124 tys., 2016 r. - 293 tys., na koniec III kwartału 2017 r. było to już 423 tys.

Systematycznie rośnie też udział cudzoziemców wśród wszystkich ubezpieczonych Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. wyniósł on 2,75 proc. Obecnie ponad 70 proc. ubezpieczonych w ZUS to obywatele Ukrainy.

W środę podczas konferencji prasowej Rafalska zaznaczyła też, że od sierpnia ubiegłego roku nie są wydawane zezwolenia na pracę dla obywateli Korei Północnej. Uchylone zostały też 74 wcześniejsze zezwolenia.

- Kolejnym pozytywnym zjawiskiem jest wzrost udziału umów zlecenia i o pracę, czyli m.in. podlegających oskładkowaniu, a spadek udziału umów o dzieło - wskazał resort.

Ministerstwo przypomniało, że 1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone przepisy dostosowują krajowe prawo do unijnej tzw. dyrektywy sezonowej. Główne zmiany polegają na określeniu nowych zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania prac sezonowych i pracy krótkoterminowej (na podstawie oświadczeń) w Polsce.

- Mamy zapotrzebowanie na zatrudnianie pracowników zagranicznych, ale chcemy też mieć kontrolę nad tym procesem - podkreślił wiceminister Stanisław Szwed.

Obecnie pracodawca będzie musiał potwierdzić obecność pracowników zagranicznych. Ci zaś będą w mniejszym stopniu narażeni na wykorzystywanie, wskazano w materiale.

- Jednocześnie wprowadziliśmy szereg rozwiązań, które ułatwią kontynuację współpracy z cudzoziemcach dla tych, którzy powierzają im pracę legalnie - dodał Szwed.

"Wprowadzony zostaje nowy typ zezwolenia - zezwolenie na pracę sezonową. W odróżnieniu od innych zezwoleń będzie wydawane przez starostę (powiatowe urzędy pracy). Zezwolenie na pracę sezonową uprawnia każdego cudzoziemca do wykonywania pracy w Polsce w rolnictwie, ogrodnictwie i turystyce (szczegółowo podklasy są wskazane w rozporządzeniu) przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym" - czytamy w komunikacie.

Znaczącym ułatwieniem jest traktowanie jako legalnej pracy cudzoziemca wykonywanej w okresie oczekiwania na decyzję o przedłużeniu zezwolenia na pracę sezonową, co pozwala na nieprzerwane zatrudnienie u danego pracodawcy niezależnie od długości trwania procedury, a w przypadku nowych pracodawców - przez okres do 30 dni, podkreślił też resort.

W zakresie pracy sezonowej przewidziano preferencje dla obywateli 6 państw (Ukrainy, Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Rosji). Ułatwienia te polegają na zwolnieniu z tzw. testu rynku pracy, możliwości uzyskania wpisu wielosezonowego (do 3 lat) oraz możliwości powierzenia innej pracy niż sezonowa na okres do 30 dni.

Obywatele tych państw mogą także korzystać z możliwości podjęcia pracy w trybie uproszczonym na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (zmodyfikowana i uszczelniona "stara" procedura oświadczeniowa).

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Bolszewia
2018-02-08 09:48
W gospodarce jest małe tąpniecie zobaczymy jak się dalej potoczy.
pracownicze el-dorado
2018-02-07 19:16
tylko zachodzę w głowę dlaczego migracja z EU do PL nie jest równie ogromna
Jan s.
2018-01-05 14:44
Czy nie lepiej byłoby zatrudnić obcokrajowców W RZĄDZIE którzy nie mają z nikim powiązań i nie są uwikłani w różnego rodzaju Afery A tych z rządu wysłać na bezplatny urlop
Pokaż wszystkie komentarze (36)