Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Praca w Szwajcarii. Wynagrodzenia są tam dwa razy wyższe od średniej globalnej

89
Podziel się:

Jedne z najwyższych pałac na świecie i doskonała kultura pracy, tego mogą oczekiwać cudzoziemcy zatrudnieni w Szwajcarii.

Praca w Szwajcarii. Wynagrodzenia są tam dwa razy wyższe od średniej globalnej
(Glion Institute of Higher Education / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Jedne z najwyższych pensji na świecie i doskonała kultura pracy - tego mogą oczekiwać cudzoziemcy, w tym również Polacy, zatrudnieni w Szwajcarii. Jak wynika z badań banku HSBC, ten niewielki kraj, to najbardziej perspektywiczne miejsce do budowania kariery.

Szwajcaria już drugi rok z rzędu znalazła się na szczycie rankingu krajów najlepszych dla pracowników. Z danych HSBC Holdings Plc. wynika, że średnia płaca jest tam dwukrotnie wyższa od średniej światowej.

Blisko 70 proc. ankietowanych zagranicznych pracowników stwierdziło, że w Szwajcarii równowaga między życiem zawodowym a prywatnym uległa znacznej poprawie, a ponad 60 proc. potwierdziło, że kultura pracy jest tam lepsza niż w rodzimym kraju.

Chociaż Szwajcaria zajmuje pierwsze miejsce wśród emigrantów zarobkowych pod względem finansowych aspektów, to jednocześnie znajduje się w ogonie krajów pod względem warunków życia społecznego i kultywowania relacji towarzyskich.

Od lat rosną również koszty życia w Szwajcarii. Jak zauważa szwajcarska gazeta "Neue Zurcher Zeitung", średnie ceny żywności w tym kraju są o 70 proc wyższe od tych w całej Europie, a koszty opieki zdrowotne ponad dwukrotnie.

Pod względem pakietów socjalnych prym wiodą kraje Bliskiego Wchodu – Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeśli wziąć pod uwagę ranking ogólny HSBC, który obejmuje kryteria stawkę znów otwiera Szwajcaria. Na drugiej i trzeciej pozycji krajów w najbardziej atrakcyjnych dla emigrantów zarobkowych znalazła się Szwecja i Niemcy.

Podczas gdy PKB krajów przyjmujących stale rośnie, Polska wraz z grupą państw Bałtyckich traci na odpływie wykwalifikowanych pracowników, którzy szukają lepszego życia za granicą. Im dłużej przebywają poza krajem, tym trudniej liczyć na ich powrót.

Jak pisaliśmy wcześniej, aż o 7 pkt proc. stracił PKB krajów Europy Centralnej i Wschodniej przez emigrację zarobkową ich mieszkańców (dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego).

Od przystąpienia do Wspólnoty nowych państw członkowskich w 2004 roku, emigracja na Zachód wzrosła średnio o 180 proc. Jak wynika z raportu CEED Institute, najwyższy procentowo wzrost odnotowały Łotwa (450 proc.) dalej Litwa (400 proc.) i Rumunia (340 proc.). W najmniejszym stopniu problem ten dotknął Słowenii (25 proc.) i Czech (40 proc.). W Polsce natomiast wskaźnik ten wyniósł 210 proc.

Każdego roku tracimy młodych, wykształconych pracowników, specjalistów wielu branż. Na rekordowe 2 mln 320 tys. Polaków GUS oszacował wielkość emigracji, tej czasowej i tej stałej. Jak wynika z raportu Work Service i CEED Institute, najgęściej wybieranymi kierunkami wyjazdu Polaków są: Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(89)
WYRÓŻNIONE
Gośka
8 lat temu
Skończyłam odpłatne studia na wydziale pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Polsce oraz zaocznie germanistykę – również odpłatną. Przez 6 lat dalej „wkuwałam” niemiecki i pracowałam jako instrumentariuszka w jednym ze szpitali we Warszawie. Ostatnia moja pensja w Polsce, netto, ze wszystkim nadgodzinami, dyżurami w niedzielę i święta w marcu 2013 to dokładnie 1623,48 PLN. Raz w roku, przez 6 lat, w trakcie mojego urlopu jeździłam do Niemiec, pracując jako opiekunka osób starszych, aby sobie dorobić do polskiej, głodowej pensji i szlifować dalej język niemiecki. Od 2. lat pracuję - po akredytacji moich uprawnien zawodowych w Szwajcarii - jako instrumentariuszka w jednym ze szpitali w Zürich. Liczba godzin mojej pracy to 35h/tydzień, a liczba nadgodzin, dyżurów porównywalna z tymi w Polsce. Ale moje obecne wynagrodzenie podstawowe, brutto, to 6.500,00 CHF/m-c + premia uznaniowa + zwrot za dojazdy do pracy + dodatkowe ubezpieczenie emerytalne + nadgodziny płatne 100% + dodatki za święta i niedziele również 100% + ew. dyżury – to wszystko dodatkowo ponad 35% do mojej pensji podstawowej. Koszty utrzymania - najem mieszkania, 3-pokoje, 92 qm z tarasem, garażem i ogródkiem ok. 18 km od miejsca pracy to koszt 1.750,00 CHF + prąd, woda, telefon, ogrzewanie, internet, ubezpieczenie samochodu to kolejne 450,00 CHF/miesiąc. I żyję sobie tu spokojnie mając sic! - 35 dni płatnego urlopu w roku i podatek dochodowy niższy, niż w Polsce, kwota wolna od podatki dla mojej skali dochodów w kantonie to 16.446,50 CHF!!!! A o VAT w Szwajcarii nawet nie wspomnę, bo to tylko 8%! A co miałabym w Polsce? Pozdrawiam koleżanki-pielęgniarki i kolegów-pielęgniarzy, którzy jeszcze są w Polsce, jak i życzę Wszystkim Rodakom, którzy chcą wyjechać z Polski siły samozaparcia i wytrwałości - bo to się opłaca!
WYJEŻDŻAM BO ...
8 lat temu
Jestem polakiem z dziada pradziada jak i moje dzieci , ale to tylko na papierze bo w rzeczywistości jest odwrotnie . Do nie dawna pracowałem za granicą pozostawiając żonę dwójką małych dzieci , takie życie razem a jednak osobno . Po uchwaleniu ustawy o pomocy socjalnej dla polskich rodzin postanowiłem wrócić do kraju i rodziny byśmy mogli żyć razem i tworzyć prawdziwą polską rodzinę , ale niestety przez anty-polskiego urzędasa jestem zmuszony wrócić do pracy za granicą ponieważ od wielu miesięcy przeprowadza weryfikację czy moim dzieciom należy się socjal czy też nie ? wszystko wskazuje na to że moim dzieciom i nam rodzicom nic się nie należy od państwa polskiego prócz pracy za 1850 zł. brutto . Dlatego napisałem na początku że jesteśmy polakami tylko na papierze według anty-polskich urzędasów .
jacek
8 lat temu
Rząd wygania Polaków za granicę, a w zamian ściąga Ukraińców.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (89)
Ilona
7 lat temu
Ja w Szwajcarii kompletnie sie nie odnalazlam. Mam tam wujka, dlatego postanowilam się tam przeniesc, ale to sprasznie specyficzny kraj. Nie odnalazlam się... Obecnie przeszlam do agencji Medipe w Niemczech i pracuję jako opiekunka. Praca i ludzie o wiele lepsi a zarobki w sumie takie same jak tam :)
Małgorzata
7 lat temu
Ja to się dziwię, że ludzie wyjeżdżają do pracy za granicę. Sama jeżdżę do Szwajcarii z agencją Ej Job i jestem bardzo zadowolona! Nie muszę martwić się o formalności, bo agencja pomaga mi je załatwić, a poza tym Szwajcaria to inny świat, tam jest cudownie, a jeszcze człowiek nie musi się martwić, że od 10 do 10 musi przeżyć.
Tomasz
7 lat temu
Szwajcaria- kraj dla bogatych, bardzo bogatych. Zarobki wyższe, ale koszty utrzymania horrendalne. Żadna wysoka kultura, usługi są drogie i tak naprawdę wszyscy chcą urwać ile się da. To nie jest niemiecka rzetelność ale mentalność fachowca z Polski. Pomimo ogromnej ilości obcokrajowców- bez których Szwajcaria nie ma szansy funcjonować - jesteśmy obywatelami drugie kategorii. Nie dość, że powszechne i widoczne jest negatywne podejście do obcych ( co potwierdza, że w w referendum w 2016 głosowali przeciwko emigrantom) programowo każdy kanton traktuje pracujących obcokrajowców gorzej - płacimy więcej za ubezpieczenia, inaczej rozliczamy się podatkowo, nie mamy ulg etc. Warunki mieszkaniowe gorsze niż polskie, nie do uwierzenia, ale to prawda. Jest spokojnie i bezpiecznie, brak agresji na ulicach jak w Polsce, świetna komunikacja. Kraj jak inny, i lepszy i gorszy.
qaz
8 lat temu
A jak ma nie być emigracji, skoro u nas nie ma ani dobrych ani kultury pracy? U nas "nikt nie jest niezastąpiony", pracodawcy płacą zwykle minimum, a ludzie którzy pracują po kilkanaście lat w takich firmach myślą że tak już musi być. Zapotrzebowanie na pracowników jest, ale co z tego jak oferują głodowe pensje? Jak się nauczą szanować pracownika i płacić mu/jej tyle ile jest warty/-a to może coś się zmieni, o podatkach nie wspominając. Ja w Polsce żyję i pracuję na średnim poziomie, bo kocham ten kraj i wbrew pozorom jest on jednym z lepszych do życia, zwłaszcza pod względem bezpieczeństwa i relatywnie niskich cen. Nie podoba mi się jednak to, że nic się nie zmienia właśnie jeśli chodzi o kulturę pracy. Nowy zawsze będzie tym nowym, przełożeni będą zawsze kraść pomysły, a nasi ambitni absolwenci, którzy nie znają języka i dlatego zostają w kraju, myślą że w każdym zawodzie to jest jakaś "Gra o Stołki".
Maja
8 lat temu
Mieszkam i pracuję w Szwajcarii 7lat. Oczywiście legalnie. Przyznaję, że to dobry kraj do życia i pracy. Przyjechałam tu do pracy zaraz po ukończeniu studiów inżynierskich, znałam język. Od razu rozpoczełam pracę w swojej specjalności. W tym roku z moim partnerem- Szwajcarem zamierzamy się pobrać. Wcale nie odczuwam tu żadnej obcości, czy złego traktowania przez mieszkańców. Fakt ceny są tu drogie, ale zarobki za to duże.
...
Następna strona