Notowania

praca w szwajcarii
09.02.2014 15:35

Praca w Szwajcarii. 50,3 proc. za ograniczeniem masowej imigracji

Frekwencja należała do najwyższych w ostatnim dziesięcioleciu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W dzisiejszym referendum w sprawie ograniczenia masowej imigracji podwójna większość Szwajcarów opowiedziała się za przywróceniem limitów dotyczących zagranicznych pracowników. Według oficjalnych wyników chce tego 50,3 proc. wyborców i większość kantonów.

Aktualizacja: godzina 21:40

Wygrane nieznaczną większością przez zwolenników ograniczenia imigracji referendum było rozpisane na wniosek populistycznej, liberalno-prawicowej Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP).

Przeciwnych propozycji SPV było 49,7 proc. głosujących. Różnica między zwolennikami a przeciwnikami ograniczenia imigracji wyniosła nieco mniej niż 30 tys. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 56 proc. i należała do najwyższych w ciągu dziesięciolecia.

Przyjęcie wniosku SVP zaszkodzi relacjom Szwajcarii z Unią Europejską, ponieważ Berno będzie musiało w ciągu trzech lat renegocjować dwustronne porozumienie dotyczące swobodnego przepływu osób zawarte z Unią Europejską w 2002 roku lub je anulować. To z kolei może pociągnąć za sobą zmiany w innych umowach dwustronnych.

Przywrócenie limitów dotyczących zagranicznych pracowników wiąże się też z ograniczeniem uprawnień imigrantów do zasiłków i preferowaniem obywateli szwajcarskich przy zapełnianiu wakatów.

Szwajcarzy wcześniej trzykrotnie głosowali w sprawie wolnego przepływu ludzi: w maju 2000 roku i następnie w 2005 i 2009 roku w sprawie rozszerzenia umowy z UE o nowych członków Unii.

Szwajcarska minister sprawiedliwości Simonetta Sommaruga wynik niedzielnego referendum nazwała _ kluczową decyzją o daleko idących konsekwencjach _. Według niej _ obywatele szwajcarscy przyjęli inicjatywę _ przeciwko masowej imigracji _ i opowiedzieli się zmianą szwajcarskiej polityki imigracyjnej _. Minister dodała, że _ Rada Federalna (rząd) bezzwłocznie zajmie się pracami nad wdrożeniem decyzji ludu _.

_ Porozumienie o swobodnym przepływie osób zawarte z UE zostało podważone _ - powiedział prezydent Konfederacji Szwajcarskiej oraz szef departamentu spraw zagranicznych Didier Burkhalter. Wezwał wszystkie partie polityczne do rozmów na temat sposobów realizacji przegłosowanego w referendum postulatu.

W pierwszej reakcji na wyniki szef SVP Toni Brunner uznał, że to _ cios dla rządu _. _ Ludność Szwajcarii wie lepiej niż rząd czy administracja, jakie naprawdę są problemy z imigracją. Rząd musi jak najszybciej porozmawiać z UE i renegocjować porozumienie _ - podkreślił.

Politolog Claude Longchamp z wiodącego szwajcarskiego ośrodka badania opinii GfS uważa wynik referendum za _ kluczowy moment w najnowszej historii Szwajcarii _, ponieważ _ po raz pierwszy wyborcy postawili na pierwszym miejscu to, co ich obchodzi i martwi, nad sprawami gospodarki i wypowiedzieli się przeciwko swobodnemu przepływowi ludzi _.

[Komisja Europejska](https://wiadomosci.wp.pl/komisja-europejska-ke-6032696584520833c) ubolewa

Komisja Europejska wyraziła ubolewanie z powodu referendum w Szwajcarii, w którym większość opowiedziała się za ograniczeniem masowej imigracji do tego kraju. KE oznajmiła, że _ zbada skutki _ referendum _ dla całości relacji między UE a Szwajcarią _.

KE _ ubolewa nad tym, że inicjatywa na rzecz wprowadzenia limitów dla imigrantów została przyjęta w tym głosowaniu. Jest to sprzeczne z zasadą swobodnego przepływu osób między UE i Szwajcarią _ - oznajmiła KE w komunikacie.

_ UE zbada skutki tej inicjatywy dla całokształtu relacji unijno-szwajcarskich _ - zapowiedziano w oświadczeniu. Komisja weźmie pod uwagę stanowisko rządu Szwajcarii - Rady Federalnej.

Porozumienie o swobodnym przepływie osób UE i Szwajcaria podpisały w 2002 roku. Jak przypomina agencja AFP, jego następstwem był napływ obywateli UE do Szwajcarii.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: praca w szwajcarii, szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz