Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Praca w Szwajcarii. Będzie o nią trudniej

0
Podziel się:

Jako dyskryminującą i bezprawną określił Parlament Europejski decyzję Szwajcarii o przywróceniu tymczasowo kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym Polski. W rezolucji PE wezwał władze szwajcarskie do zmiany tej decyzji.

Praca w Szwajcarii. Będzie o nią trudniej
(ianlord/CC/Flickr)

Jako _ dyskryminującą i bezprawną _ określił Parlament Europejski decyzję Szwajcarii o przywróceniu tymczasowo kwot dla pracowników z ośmiu nowych państw członkowskich UE, w tym Polski. W rezolucji PE wezwał władze szwajcarskie do zmiany tej decyzji.

PE - jak głosi rezolucja - _ głęboko ubolewa nad faktem, że władze szwajcarskie postanowiły przywrócić ograniczenia ilościowe dla zezwoleń na pobyt długoterminowy _, przyznawanych obywatelom Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowenii, Słowacji i Węgier. Rząd ograniczył liczbę pewnych kategorii zezwoleń na pobyt do 2 tys. rocznie.

Europarlament _ nalega na władze szwajcarskie, żeby ponownie rozpatrzyły swoją decyzję _. Zaznacza, że umowy, jakie Szwajcaria podpisała z UE, nie dają jej podstaw prawnych do wprowadzania rozróżnień między obywatelami _ starej _ i _ nowej _ Unii.

Eurodeputowani w wystąpieniach przed głosowaniem nad rezolucją zarzucali Szwajcarii, że postępuje wbrew porozumieniom z UE i przywraca kwoty, choć nie uzasadnia tego ani sytuacja gospodarcza, ani liczba imigrantów w Szwajcarii. Głosy te brzmiały ze wszystkich niemal frakcji politycznych, ze strony przedstawicieli _ starych _ jak i nowych" państw UE.

Unijny komisarz ds. środowiska Janez Potocznik powtórzył przed europosłami wcześniejszą obietnicę Komisji Europejskiej, że formalnie poruszy ona ten temat ze Szwajcarią w czerwcu. Wówczas odbędzie się spotkanie komitetu mieszanego UE-Szwajcaria, utworzonego w związku z łączącą UE i Szwajcarię umową o swobodnym przepływie osób.

_ - Sprawa ta pokazuje, że to porozumienie jest niewystarczające i nieadekwatne _ - przyznał Potocznik. Zapowiedział, że i o tym KE będzie mówić ze Szwajcarią, badając możliwość otwarcia negocjacji w celu podpisania nowego porozumienia. Komisarz dodał, że UE prócz komitetu mieszanego nie ma innych instrumentów prawnych, by skłaniać Szwajcarię do uchylenia jej decyzji. Komitet mieszany w przeszłości zaś okazał się nieskuteczny - przyznał.

Rezolucja PE prócz przywrócenia kwot krytykuje wcześniejsze kroki Szwajcarii, zdaniem PE niekorzystne dla unijnych obywateli i firm. Krytykuje np. zakaz świadczenia usług na lotniskach w Szwajcarii przez taksówki niemieckie i austriackie.

Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton już wcześniej uznała, że Szwajcaria naruszyła obowiązujące porozumienie z UE ws. swobodnego przepływu osób i wyboru miejsca pracy i miejsca zamieszkania. Według tego porozumienia i przepisów z 2004 roku Szwajcaria mogła stosować restrykcje na rynku pracy wobec nowych państw członkowskich, ale tylko do końca kwietnia 2011 roku. Wyjątek stanowią Rumunia i Bułgaria, bo one weszły do UE później i teraz wobec tych państw obowiązuje jeszcze osobne rozwiązania przejściowe.

Jednocześnie, Szwajcaria ma możliwość skorzystania do 31 maja 2014 roku ze specjalnej klauzuli ochronnej, w razie, gdy wzrost liczby zezwoleń na pobyt wzrośnie o co najmniej 10 proc. ponad średnią z poprzednich trzech lat. Właśnie z tego skorzystał rząd szwajcarski, wprowadzając ograniczenia. Jednak UE argumentuje, że takie rozwiązanie może dotyczyć tylko wszystkich państw UE, bez rozróżniania ich na nowe i stare.

Czytaj więcej w Money.pl
Policzyli, ile zapłacą za zerwanie z atomem Koszty decyzji o niebudowaniu nowych siłowni jądrowych to 30 mld franków szwajcarskich.
Wyższy wiek emerytalny. Co będzie z pracą? Zobacz, jak zmiany mogą wpłynąć na zatrudnienie w polskich firmach oraz ich konkurencyjność.
Oszukują Polaków w Niemczech. Uważaj na... Od blisko roku Polacy mogą bez przeszkód pracować w Niemczech. Jednak wielu tych, którzy się na to decydują, pada ofiarą nieuczciwych pracodawców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)