Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych w pracy

17
Podziel się:

Sędziowie wydali wspólny wyrok w sprawie dwóch kobiet - Belgijki i Francuzki - które zostały zwolnione po tym, jak odmówiły zdjęcia hidżabów w pracy.

Pracodawca może zakazać noszenia symboli religijnych w pracy
(Paweł Kozioł/Reporter)

Pracodawca może zakazać pracownikom noszenia widocznych symboli religijnych - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sędziowie wydali wspólny wyrok w sprawie dwóch kobiet - Belgijki i Francuzki - które zostały zwolnione po tym, jak odmówiły zdjęcia hidżabów w pracy.

"Wewnętrzna zasada zakazująca noszenia symboli politycznych, filozoficznych i religijnych nie oznacza bezpośredniej dyskryminacji" - napisał Trybunał w uzasadnieniu wyroku.
Decyzja Trybunału związana jest ze skargami dwóch kobiet - z Belgii i z Francji, które uważały, że są dyskryminowane w miejscu pracy, ze względu na to, że noszą chusty.

Trybunał Sprawiedliwości w uzasadnieniu decyzji stwierdził, że nie może być mowy o żadnej formie prześladowania jeśli wewnętrzne przepisy przedsiębiorstwa zabraniają noszenia symboli religijnych, a także takich, które świadczą o przynależności politycznej lub o orientacji dotyczącej poglądów.

W takim przypadku, podkreślono w decyzji, nie mamy do czynienia z bezpośrednim aktem dyskryminacji. Niemniej autorzy dokumentu zaznaczają, że w przypadku braku takich wewnętrznych przepisów określających zasady ubierania się zatrudnionych w miejscu pracy, wiele zależy od dobrej woli przełożonego.

Komentatorzy podkreślają, że decyzja Trybunału zapadła w przededniu wyborów w Holandii, gdzie sprawa muzułmańskiej imigracji jest jednym z kluczowych punktów. We Francji oficjalnie nie wolno pojawiać się w miejscach publicznych z zasłoniętymi twarzami, ale poza sporadycznymi sytuacjami nagłaśnianymi przez media przepis ten nie jest rygorystycznie przestrzegany.

wiadomości
gospodarka
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(17)
Mariusz
7 lat temu
Ciemno wszędzie,głucho wszędzie,co to będzie,co to będzie.
Głos
7 lat temu
Nic nie może bo jest to wbrew konstytucji, wolności religijnej a wszystkie tego typu wyroki są bezprawne, nikt nie ma prawa dyskryminować drugiego człowieka z powodu wyznań religijnych, rasy czy koloru skóry ! To potwarz wymiaru sprawiedliwości !
Kalifax
7 lat temu
PRECEDENS to likwidacji ze sfery życia publicznego religii. Chcesz się modlić idź się modlić w własnym domu.
Wojciech
7 lat temu
Wszystkie religie to zło panujące na świecie .Celem ich założycieli to jest jak najwięcej kasy dla kapłanów na ich dostatnie życie.Cała reszta , te bzdury o o bogu , te modlitwy , cuda rzekome , te poczęstunki w czasie ichnich zebrań , czy modlitw to tylko marketing by ogłupieni ich wyznawcy dawali jeszcze więcej kasy kapłanom.
Marko
7 lat temu
Która z religii przedstawia rzeczywistość, prawdę, nie krzywdzi ludzi i ma rację?