Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracodawca będzie płacił za leczenie

0
Podziel się:

Narodowy Fundusz Zdrowia wyrusza na wojnę z niesolidnymi płatnikami składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca, który nie przekazał składek do ZUS, będzie płacił za leczenie pracownika.

Pracodawca będzie płacił za leczenie

Narodowy Fundusz Zdrowia wyrusza na wojnę z niesolidnymi płatnikami składek na ubezpieczenie zdrowotne. NFZ będzie egzekwował zapłatę od pracodawców, którzy nie odprowadzili składek za swoich pracowników, a jednocześnie pracownicy ci byli leczeni.

Takie egzekwowanie możliwe jest dzięki temu, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w dużym stopniu potrafi już wykryć, czy za danego ubezpieczonego faktycznie uiszczana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne. Składkę za pracujących, w większej części wyodrębnioną z podatku od osób fizycznych, a w mniejszej z poborów, opłaca pracodawca. Fundusz ma prawo obciążenia go kosztami leczenia ubezpieczonego, jeśli nie odprowadził składki. Ponadto niesolidnemu pracodawcy grozi grzywna. Za bezrobotnych składkę opłaca budżet państwa.

Miller powiedział, że Fundusz rozpocznie od jednego województwa, ale nie zdradził którego. "Gdybyśmy ujawnili to województwo, to od jutra dostawalibyśmy zaległe składki od płatników tylko z tego województwa, a tak dostaniemy z szesnastu" - powiedział.

firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)