Notowania

prognozy pkb
19.09.2011 16:33

Pracodawcy mają prognozę. Co z naszym PKB?

PKB wzrośnie o 3,8-4 proc. w 2011 roku, a w przyszłym roku nasza gospodarka nieco zwolni i będzie się rozwijała w tempie 3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andreas Karelias/Dreamstime)

PKB wzrośnie o 3,8-4 proc. w 2011 roku, a w przyszłym roku nasza gospodarka nieco zwolni i będzie się rozwijała w tempie 3 proc. - prognozują ekonomiści przygotowujący Indeks biznesu PKPP Lewiatan.

_ - Pierwsza połowa 2011 roku była bardzo udana. Spowolnienie gospodarcze w ostatnich miesiącach roku nie będzie miało już większego wpływu na dobry wynik w 2011 roku. Oczekuję, że PKB wzrośnie o 3,8 _ proc. - powiedział główny ekonomista ING Banku Śląskiego Mateusz Szczurek, cytowany w komunikacie Lewiatana.

W jego ocenie, większego spowolnienia należy się natomiast spodziewać w przyszłym roku. Zmniejszą się inwestycje publiczne, bo powoli kończą się środki unijne.

_ - Niższe też będą wydatki w stosunku do PKB. Wzrost gospodarczy nie przekroczy więc 3,0 _ proc._ , co i tak będzie bardzo dobrym rezultatem na tle innych krajów z naszego regionu _ - ocenił Szczurek.

Podobnego zdania są pozostali eksperci PKPP prezentujący najnowszą edycję Indeksu._ - Spowolnienie u naszych głównych partnerów handlowych, głównie w Niemczech oraz zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych nie będą sprzyjały wzrostowi konsumpcji. Nie ma więc co liczyć na szybkie zwiększanie się popytu konsumpcyjnego. Dodatkowo negatywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego będzie miała konsolidacja finansów publicznych. Dlatego szacuję, że w 2012 roku PKB wzrośnie o 3 _ proc. - oszacowała główna ekonomistka Banku BPH,Maja Goettig.

_ - Obserwując ostatnie odczyty Indeksu biznesu Lewiatana można się spodziewać lekkiego osłabienia koniunktury w ostatnich miesiącach 2011 roku. Niemniej jednak PKB w tym roku wzrośnie o 4 proc. . Z naszych badań małych i średnich przedsiębiorstw wynika, że w przyszłym roku będzie malało tempo inwestycji firm. Jest natomiast szansa na utrzymanie przyzwoitej dynamiki konsumpcji, chociaż nie na poziomie pierwszej połowy 2011 roku. Na wzroście gospodarczym nie odbije się negatywnie popyt zewnętrzny. W 2012 roku będzie rosła szara strefa w gospodarce _ – ocenili eksperci Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Stanisław Kubielas.

Ostatnio minister finansów Jacek Rostowski podtrzymał 4-proc.- zapisane w w projekcie przyszłorocznego budżetu - prognozy wzrostu gospodarczego na ten i przyszły rok, ale nie wykluczył drobnej korekty szacunków na 2012 rok, w zależności od rozwoju sytuacji w globalnej gospodarce.

Czytaj więcej o prognozach PKB
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bank;swiatowy;optymistycznie;o;naszej;gospodarce,187,0,679099.html) Bank Światowy optymistycznie o naszej gospodarce PKP Polski w przyszłym roku urośnie przynajmniej o 3,5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t87383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;gospodarke;czeka;spowolnienie;w;2012;r;,16,0,916496.html) Znów złe prognozy. Kryzys w Polsce się pogłębia Polską gospodarkę czeka w 2012 roku spowolnienie. Kryzys się pogłębia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t141729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wzrost;gospodarczy;w;2012;roku;bedzie;nizszy,166,0,908966.html) Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie niższy Narodowy Bank Polski napisał tak w Założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok.
Tagi: prognozy pkb, pkb, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz