Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pracownicy hipermarketów protestują. Mają petycję dla Sikorskiego

0
Podziel się:

Protestujący złożyli petycję u marszałka Radosława Sikorskiego.

Pracownicy hipermarketów protestują. Mają petycję dla Sikorskiego
(Flickr/World Economic Forum)

Związkowcy sekcji handlu NSZZ Solidarność i pracownicy sklepów wielkopowierzchniowych złożyli petycję u marszałka Radosława Sikorskiego. Domagają się w niej między innymi wyższych płac, zwracają uwagę na ciężkie warunki pracy.

_ Domagamy się, żeby w Polsce zmieniono prawo, żeby dostrzeżono kobiety, które stanowią 72 procent pracowników sektora handlu, które bardzo ciężko pracują, niejednokrotnie za najniższą krajową pensję. W wielu wypadkach są to umowy na czas określony i niepełny wymiar pracy _ - powiedział Alfred Bujara, przewodniczący sekretariatu banków, handlu i ubezpieczeń NSZZ _ Solidarność _ podczas konferencji prasowej w Sejmie.

_ - Trudno jest za to wyżyć. To są urągające warunki, mamy warunki dużo gorsze niż na zachodzie. To nam zafundowały przede wszystkim sieci handlowe, które swoich pracowników w krajach macierzystych traktują inaczej _ - dodał.

W petycji związkowcy przedstawili swoje postulaty m.in. żądanie ustanowienia komisji ds. dialogu branżowego. _ - Na szczeblu krajowym związki nie mają partnera do rozmowy, zrzeszenia pracodawców handlu. To jest karygodne _ - zaznaczył Bujara.

W petycji zwracają m.in. uwagę na ciężkie warunki pracy, szczególnie dla kobiet. _ Warunki pracy w hipermarketach i supermarketach się znacznie pogarszają. W ciągu 7 lat zatrudnienie spadło od 40 do 60 procent. Dzisiaj jeden pracownik wykonuje dwa razy więcej czynności niż dawniej _ - podkreślił Bujara.

Inne postulaty związkowców to: wzmożona, kompleksowa kontrola hipermarketów przez Państwową Inspekcję Pracy, a także, aby sieci handlowe w Polsce zostały opodatkowane.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)