Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prąd w Polsce coraz droższy. Ale to samo dzieje się w całej Europie

62
Podziel się:

W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym samym odnotowaliśmy jeden z… najmniejszych wzrostów cen prądu w Europie - wylicza portal WysokieNapiecie.pl. Jak to możliwe?

W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale to nie u nas wzrosty są największe
W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Ale to nie u nas wzrosty są największe (pixabay.com)

W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Tym samym odnotowaliśmy jeden z... najmniejszych wzrostów cen prądu w Europie - wylicza portal WysokieNapiecie.pl. Jak to możliwe?

Kontrakty spot BASE (na dostawę prądu w tej samej ilości przez cały następny dzień) ostro podrożały w ciągu ostatnich 12 miesięcy w całej Europie. Za nimi w górę poszły także kontrakty tygodniowe, miesięczne i roczne. Najmniejszy wzrost odczuła Francja – o 32 proc. O ponad połowę prąd podrożał w Skandynawii, o 62 proc. na Litwie i o ponad 80 proc. w Niemczech i Czechach. Na tym tle Polska, ze wzrostem o 42 proc., prezentuje się całkiem nieźle - wynika z danych firmy doradczej Montel, przygotowanych dla portalu WysokieNapiecie.pl.

Największy szok przeżywają Austriacy. W październiku zaliczyli wzrost cen prądu rok do roku o – bagatela – 117 proc. Przyczyniło się do tego niedawne oddzielenie Austrii od rynków Niemiec i Luksemburga, o co od lat zabiegały kraje Grupy Wyszehradzkiej na czele z Polską. Rozdział zmniejszył tranzytowy przesył prądu z Niemiec do Austrii z wykorzystaniem polskich sieci, ale o niemal 9 euro/MWh rozstrzelił zeszłomiesięczne ceny u obu sąsiadów.

Austria i Słowacja, z cenami dobijającymi do 62 euro, okazały się droższymi rynkami od Polski, co zdarzało się do tej pory bardzo rzadko. Jeszcze drożej (niemal 65 euro) za energię elektryczną płacono we Francji, zwykle jednym z najtańszych rynków w Europie. Tradycyjnie najdrożej było w Wielkiej Brytanii (prawie 73 euro).

źródło: Wysokienapiecie.pl

Wysokie ceny prądu nad Sekwaną skłoniły nawet rząd Emmanuela Macrona do snucia planów o budowie kolejnych elektrowni atomowych. Projekt średniookresowej strategii energetycznej, do którego dotarli dziennikarze tygodnika Le Journal du Dimanche, zakłada, że koszty produkcji energii elektrycznej w reaktorach EPR drugiej generacji wyniosą 60-70 euro/MWh (do ok. 300 zł/MWh).

Zobacz także: Ceny prądu porażą firmy. Zapłacić mogą wszyscy

Gdyby utrzymały się tak wysokie ceny prądu na giełdzie, nowe "atomówki" teoretycznie mogłyby więc się opłacać. Tyle że założenia francuskiego rządu są dość optymistyczne. Dotyczą bloków, które nigdy jeszcze nie powstały, a budowa poprzedniej generacji jednostek we Francji i Finlandii jest znacznie opóźniona i kosztuje dużo więcej, niż zakładały pierwotne plany. Z kolei jesienne wzrosty cen prądu nad Sekwaną wywołane są dwoma, przemijającymi, czynnikami – wzrostem cen u sąsiadów i jesiennymi odstawieniami starych "atomówek" do przeglądów i wymiany paliwa. Wiosną powinno być tam już taniej.

Czy czeka nas recesja w gospodarce i związany z nią ponowny spadek cen paliw i energii elektrycznej? O tym w dokończeniu artykułu na WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(62)
lelek
5 lata temu
ale u nas podwyżki prądu są planowane dopiero od stycznia 2019r. Wtedy burżuje zarabiający więcej niż średnią krajową zapłacą za prąd 50-100% więcej . To samo dotyczy wszystkich firm ( nie tylko burżuazyjnych ale też polskich państwowych ). Wzrost cen w Polsce jest związany głównie z redukcją limitów emisji CO2 ( elektrownie będą w kolejnych latach musiały kupować coraz więcej emisji CO2 od innych krajów ). We Francji gdzie 70% energii powstaje w atomówkach oraz w Niemczech gdzie 50% prądu powstaje z OZE ten problem jest znacznie mniejszy . U nas OZE nie przekroczył 15% całości wytwarzanej energii . W ciągu 3-5 lat wzrost cen energii wykończy naszą gospodarkę . Już w tym roku energochłonna Grupa Azoty ma problemy finansowe ( 100 mln strat w III kwartale ).
maro
6 lat temu
A to czasem nie wina Tuska i PO?
Al
6 lat temu
99% komentarzy nie na temat. Artykuł mówi o cenach giełdowych a komentujące piszą o cenie końcowej dla odbiorcy indywidualnego. Smutne.
Wolny
6 lat temu
A ile nafta kosztuje bo mam jeszcze w piwnicy 4 lampy a TV nie muszę oglądać tam tylko powtórki i głupia polityka i nekrologi to nasza żeczywistosc
SKALA
6 lat temu
V KOLUMNO - JESZCZE PRZEDWCZORAJ PISALIŚCIE O UJEDNOLICONYCH NIŻSZYCH CENACH PRADY NA ZACHODZIE A DZISIAJ SIEDZICIE POD STOŁEM I SZCZEKACIE ? OBCA TUBO HYBRYDOWEJ ANTYPOLSKIEJ PROPAGANDY ZREPOLONIZUJEMY WAS NIEDŁUGO
...
Następna strona