Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prąd podrożeje o 2 proc.

0
Podziel się:

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na energię elektryczną. Ceny pójdą w górę od maja.

Prąd podrożeje o 2 proc.
(EPA/PAP)

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy na energię elektryczną, które spowodują wzrost cen energii dla gospodarstw domowych o około 2% proc.

- _ Nowe taryfy będą mogły obowiązywać najwcześniej od 1 maja _ - powiedział wiceprezes URE Marek Woszczyk w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Podwyżka wyniesie od 1,68% na terenie Zamojskiej Kompanii Energetycznej do 2,08% dla odbiorców Enion Energii.

Miesięcznie gospodarstwa domowe zapłacą za prąd średnio o 2 zł więcej. Wiceprezes URE uważa, że jest to ostatnia podwyżka w tym roku. - _ Nie widzę podstaw do kolejnych podwyżek _ - powiedział Woszczyk.

Od lipca 2007 roku wszyscy klienci w Polsce, ponad 15 mln podmiotów, mogą wybierać swobodnie sprzedawcę energii elektrycznej.W połowie stycznia nowy prezes URE Mariusz Maciej Swora zatwierdził taryfy dla dwunastu przedsiębiorstw obrotu, a ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, łącznie z usługą dystrybucyjną, wzrosły średnio o 11,6%.

Wzrost w poszczególnych spółkach był zróżnicowany w zakresie od 9,2% w RZE do 15,1% w Lubzel. Urząd podał wtedy, że miesięczne wzrosty płatności na rachunkach łącznych za energię i usługę jej dostarczenia wzrosną od 1 zł dla odbiorców zużywających rocznie 500 kWh energii, do 23 zł dla odbiorców zużywających 5.000 kWh.

URE poinformował także wtedy, że ceny energii w obrocie wzrosły średnio o 23,1%, ze zróżnicowaniem od 19,5% w ZEW-T do 29,7% w Lubzel.

Pod koniec lutego prezes URE Mariusz Maciej Swora poinformował, że przewiduje iż od 1 stycznia 2009 roku dojdzie do uwolnienia cen energii elektrycznej, przez zwolnienie przedsiębiorstw obrotu z obowiązku przedkładania taryf.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)