Notowania

Pralnia pieniedzy w estońskim oddziale Danske Bank. Prezes zrezygnował

Thomas Borgen zrezygnował ze stanowiska prezesa zarządu Danske Banku. To pokłosie zarzutów o pranie brudnych pieniędzy przez estoński oddział duńskiego banku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Borgen zrezygnował po tym, jak stało się jasne, że kierowany przez niego bank był w centrum wielkiego skandalu związanego z praniem brudnych pieniędzy.

Przyznał - jak podaje "Financial Times" - że "szereg poważnych braków" w systemie kontroli i zarządzania największym duńskim bankiem umożliwił wykorzystanie estońskiego oddziału do podejrzanych transakcji w latach 2007 – 2015.

Przez niewielki oddział w Estonii przepłynęły płatności w kwocie blisko 235 mln dolarów – to dziewięciokrotnie więcej niż wynosi PKB tego kraju. Trudno wyjaśnić, dlaczego zarząd nie zareagował, mając wiedzę o tak ogromnych przepływach.

- Jest oczywiste, że Danske Bank nie wywiązał się ze swoich obowiązków w przypadku ewentualnego prania pieniędzy w Estonii - powiedział Borgen. - Bardzo tego żałuję. Mimo że dochodzenie przeprowadzone przez zewnętrzną kancelarię prawną dowodzi, że wypełniłem wszystkie moje obowiązki w tym względzie, uważam, że najlepiej będzie dla wszystkich stron, jeśli zrezygnuję ze stanowiska.

Informacja o skali nieprawidłowości zaszokowała Danię, gdyż kraj ten uważany był za wolny od korupcji i słynął z dużej przejrzystości procedur.

Dochodzenie prowadzone w Estonii i w Danii wyjaśni, jak mogło dojść do nieprawidłowości i jak to się stało, że zarząd nie zareagował, widząc tak trudne do wyjaśnienia transakcje. W sierpniu także amerykańskie władze postanowiły przyjrzeć się sprawie.

Kurs akcji Danske na kopenhaskiej giełdzie spadł rano o 6 proc., a od początku roku o 32 proc.

Bankowcy torpedują raport w sprawie frankowiczów. Prezes NIK odpiera zarzuty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: danske bank, bankowośc, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2018

Piotrchyba 235 mld $

19-09-2018

żabkato jakiś żart? PKB Danii (lub Estonii, bo w sumie z tego zdania nie wynika którego z tych krajów) wynosi 25 mln $?

19-09-2018

jaBanki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Zobaczcie sobie ksiązke „Emery … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)