Notowania

rosja
22.09.2014 18:10

Prawa człowieka w Rosji. FSB blokuje wystąpienia na forum ONZ

Federalna Służba Bezpieczeństwa nie pozwoliła wielu działaczom i obrońcom praw ludności tubylczej w Rosji wyjechać do Nowego Jorku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Federalna Służba Bezpieczeństwa nie pozwoliła wielu działaczom i obrońcom praw ludności tubylczej w Rosji wyjechać do Nowego Jorku na konferencję ONZ, na której mieli oni przedstawić problemy swoich społeczności.

FSB odebrała paszporty dwóm członkom Centrum pomocy ludności tubylczej w północnej Rosji, którzy wybierali się na Światową Konferencję w sprawie Ludów Tubylczych (WCIP), odbywającą się w poniedziałek i wtorek w Nowym Jorku.

_ Agenci FSB zabrali mi paszport na lotnisku Szeremietiewo _ w Moskwie - napisał na swoim koncie na Facebooku dyrektor Centrum Rodion Suliandziga. Miał on współprowadzić w Nowym Jorku panel przy okrągłym stole na temat _ konfliktu interesów między rdzenną ludnością Arktyki a przemysłem naftowym _ - poinformował rosyjski dziennik _ Wiedomosti _.

Dzień wcześniej działaczce jednej z organizacji pozarządowych, _ zabroniono wyjazdu w ten sam sposób _ - napisał Suliandziga, nazywając to _ zastraszaniem i represjami politycznymi _.

Inna uczestniczka oenzetowskiej konferencji, przewodnicząca parlamentu Saamów (Lapończyków) - ludności tubylczej zamieszkującej Półwysep Kolski na północy Rosji - Walentina Sowkina spóźniła się na swój samolot po tym, jak została zaatakowana przez nieznajomego napastnika, który próbował wyrwać jej torebkę. Działaczce w końcu udało się polecieć do Nowego Jorku. Tymczasem jej koledze, obrońcy praw Tatarów krymskich Nadirowi Bekirowi, zamaskowani sprawcy wyrwali paszport i mężczyzna nie mógł udać się do USA - podają _ Wiedomosti _.

_ Taki sam scenariusz na Krymie, w Murmańsku i w Moskwie dowodzi, że za tymi ostatnimi incydentami stoi jeden sprawca, którego celem jest uniemożliwienie udziału w oenzetowskiej konferencji przedstawicielom rosyjskiej ludności tubylczej _ - ocenił Paweł Czykow z pozarządowej organizacji praw człowieka Agora. Stowarzyszenie to udziela nieodpłatnie pomocy prawnej przedstawicielom społeczeństwa obywatelskiego Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz