Notowania

Prawie 40 mln zł poszło w afrykański piach. Spółka zależna ZCh Police ogłasza upadłość

Szumnie ogłaszana inwestycja Polic w Afryce sprzed czterech lat okazała się wielką klapą. Miliony poszły w piach. W ubiegłym roku państwowa spółka robiła odpisy, teraz nie ma nadziei, że odzyska cokolwiek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grupa Azoty/materiały prasowe)
Cztery lata temu mówiło się o pięknych perspektywach, a wyszło jak zwykle.

African Investment Group, spółka zależna Zakładów Chemicznych Police, złożyła 29 marca wniosek o upadłość w sądzie gospodarczym w Dakarze. Sławomir Lipkowski, dyrektor generalny afrykańskiej firmy, która miała wydobywać fosforyty, oświadczył, iż znajduje się ona w stanie niewypłacalności i złożył wniosek o otwarcie postępowania upadłościowego.

W połowie marca Police ujawniły, że utworzyły już na koniec 2017 r. odpis na całą kwotę wartości niematerialnych z tytułu poszukiwania i oceny zasobów mineralnych dotyczących AFRIG. Chodzi o kwotę 5 854,9 mln XOF, co odpowiada 37,2 mln zł.

Zobacz też: Afera gospodarcza w Policach. CBA zatrzymało byłych szefów zakładów chemicznych

To więcej, niż spółka podawała jeszcze w sierpniu spółka, kiedy szacowano, że straty doszły do 28 mln zł. AFRIG złożyła wtedy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłych członków zarządu spółki, zasiadających jednocześnie w radzie zarządzającej AFRIG oraz byłego dyrektora generalnego AFRIG.

A mogło być jeszcze gorzej. Przypomnijmy, że pierwotna umowa opiewała na inwestycję 29 mln dol. Sprawą zajęło się w ub. roku CBA i doszło do zatrzymań.

Kapitał zakładowy upadłej spółki wynosi trzysta czterdzieści milionów franków CFA, co odpowiada kwocie 2,17 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestycje w afryce, chemia, pce, att, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-03-2018

XdW Chinach było by jedno rozwiązanie !!! U nas raz jedni raz drudzy wyprowadzają kasę , a potem wzajemnie "władza" się kryje … Czytaj całość

30-03-2018

tbSpółka straciła ale prezesi mają się dobrze , nie narzekają.

30-03-2018

dobra zmianatam gdzie PO tam przekręty ?

Rozwiń komentarze (119)