Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie dwie trzecie Polaków popiera kapitał zagraniczny w Polsce

0
Podziel się:

Większość badanych (51 proc.) podziela przekonanie, że działalność spółek z udziałem zagranicznym jest korzystna dla Polski.

Prawie dwie trzecie Polaków (63 proc.) twierdzi, że zdecydowanie akceptuje (19 proc.) lub raczej akceptuje (44 proc.) obecność kapitału zagranicznego w Polsce. Przeciwnych jest 42 proc. badanych - wynika z badań PAIZ.

'Poziom akceptacji inwestycji zagranicznych w Polsce zależy od wieku respondentów i maleje wraz z jego wzrostem. Zależy także od wykształcenia' - powiedział w czwartek na konferencji prasowej Adam Pawłowicz, prezes Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych (PAIZ).

Zwolennikami obecności kapitału zagranicznego w Polsce są przede wszystkim osoby młodsze (71 proc. badanych w wieku od 18 do 24 lat), z wyższym wykształceniem (93 proc.), uzyskujące wyższe dochody na osobę w rodzinie, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji.

Większość badanych (51 proc.) podziela przekonanie, że działalność spółek z udziałem zagranicznym jest korzystna dla Polski.

Udział kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce szacowany jest przez najliczniejsze grupy badanych jako duży (32 proc.) bądź średni (37 proc.). Co dziesiąty respondent ocenia ten udział jako mały lub bardzo mały.

Za zwiększeniem udziału kapitału zagranicznego w polskiej gospodarce opowiadają się częściej osoby z wyższym wykształceniem, o wyższych dochodach na osobę w rodzinie, przedstawiciele kadry kierowniczej i inteligencji.

Większość badanych (55 proc.) podziela opinię, że bez udziału kapitału zagranicznego Polska nie rozwinęłaby się do obecnego poziomu. Wśród badanych dominuje opinia, że unowocześnienie polskiej gospodarki może nastąpić dzięki polskiej myśli technicznej, ale niezbędny jest do tego kapitał zagraniczny.

Najczęściej wskazywane korzyści, wynikające z działalności spółek z udziałem zagranicznym to: unowocześnienie technik produkcji, tworzenie nowych miejsc pracy, poprawa zaopatrzenia rynku oraz lepsza jakość towarów i usług.

Natomiast największymi zagrożeniami związanymi z napływem kapitału zagranicznego są według badanych: upadek konkurencyjności polskich firm (wskazuje na to 75 proc. badanych), wykupywanie ziemi (68 proc.) oraz 'wykup majątku narodowego' (65 proc.).

Według inwestorów zagranicznych najważniejszym czynnikiem decydującym o rozpoczęciu działalności gospodarczej w Polsce jest perspektywa wzrostu gospodarczego w naszym kraju. Opinia publiczna natomiast umieściła ten czynnik dopiero na 11 miejscu.

Za najważniejszy czynnik opinia publiczna uznała koszty siły roboczej, które według inwestorów zagranicznych są na drugim miejscu pod względem ważności. Na piątym miejscu, zdaniem obu grup, znalazły się możliwości redukcji kosztów produkcji.

Wśród ograniczeń i barier napotykanych przez inwestorów zagranicznych w Polsce najczęściej wymieniali oni: biurokrację (73 proc.), brak znajomości języków obcych (52 proc.) oraz niekorzystne regulacje prawne (48 proc.).

Badanie 'Inwestycje zagraniczne w Polsce' zostało przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej na zlecenie PAIZ, w dniach 12-16 stycznia 2001 roku, na losowej ogólnopolskiej próbie osób dorosłych do 65 roku życia.

kapitał
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)