Trwa ładowanie...
bECuQHhh
Notowania

Zagranica – Wszystkie wiadomości

Tanie wakacje we wrześniu? Zapomnij. Będzie drożej
26
10.08.2021 14:44

PODRÓŻE
 / 
Tanie wakacje we wrześniu? Zapomnij. Będzie drożej

Wakacje we wrześniu zwykle były okazją do tańszego wypoczynku poza wysokim sezonem, jednak w tym roku nic z tego - będą znacznie droższe w porównaniu z poprzednimi latami. W których regionach wzrosty są najwyższe, a w których całkiem akceptowalne? Sprawdź.

Biura podróży straciły w 2020 roku. Wakacje 2021 będą droższe
63
28.06.2021 16:05

WAKACJE
 / 
Biura podróży straciły w 2020 roku. Wakacje 2021 będą droższe

Kolejny trudny rok dla branży turystycznej, nie ma co liczyć na promocje, rabaty czy oferty last minute. Wakacje 2021 będą droższe. - W 2020 roku cała branża zanotowała ujemne wartości, to największy kryzys w historii, jeśli chodzi o turystykę. I to światową, nie tylko polską. Wszystkie biura odnotowały straty, ale przez dobrą kondycję z lat poprzednich, upadłość im nie grozi. Jednak musimy wrócić do normalnego funkcjonowania - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Podwyżki cen wynikają z tego, że przez ostatnie pół roku powinniśmy sprzedawać oferty na lato 2021, a nie sprzedawaliśmy ofert na ten sezon, bo właściwie nikt niczego nie rezerwował. W biurach podróży ruch zaczął się po weekendzie majowym, trwa dwa miesiące, a to za mało, by organizatorzy turystyki mogli zaplanować bardzo duże operacje lotnicze. Te operacje zostały zredukowane w okresie marca i kwietnia, dlatego teraz mamy bardzo mało miejsc na rynku - dodał.

Panika po decyzji rządu. Turyści zmieniają kraje na wakacje
357
28.06.2021 14:35

WAKACJE
 / 
Panika po decyzji rządu. Turyści zmieniają kraje na wakacje

Obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających z krajów spoza Unii Europejskiej - ta decyzja rządu wywołała falę problemów. Biura podróży protestują, a turyści zmieniają kraje, do których chcą lecieć na wakacje. - Przede wszystkim fala telefonów, fala próśb o zmianę kierunków na takie, które nie są objęte kwarantanną. Duże zamieszanie i niepewność. W tej sytuacji klienci też nie wiedzą, co będzie za chwilę, czy w również w tak ekspresowym tempie nie zostaną wprowadzone inne zmiany - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Klient zawsze ma prawo zrezygnować, oczywiście im bliżej do wylotu, tym koszty rezygnacji są wyższe. Jednak większość touroperatorów w tym roku stosuje bardzo elastyczne warunki rezerwacji i ich zmian. Są oferty, gdzie do 21 dni przed wylotem można bezpłatnie zmienić opcję na dowolną inną - dodał. Był też pytany o oferty last minute, odparł, że w tym roku będzie o to ciężko. - Programy lotnicze są mocno zredukowane, więc tych miejsc jest bardzo mało, więc ceny last minute mogą odbiegać od tego, co kojarzymy jako last minute - wyjaśnił.

Chaos w biurach podróży. Wszystko przez jedną decyzję rządu
109
28.06.2021 14:25

WAKACJE
 / 
Chaos w biurach podróży. Wszystko przez jedną decyzję rządu

Rząd wprowadził obowiązkową kwarantannę dla osób powracających z krajów spoza Unii Europejskiej, to wywołało chaos w biurach podróży. - W pierwotnej wersji rozporządzenie brzmiało tak, że nakazywało pójście na kwarantannę także osobom wracającym z Chorwacji, Bułgarii i Rumunii, później to doprecyzowano. Dla nas niezrozumiałe jest też to, że wszystkie kraje wrzuca się do jednego worka, tak, jakby stwarzały jednakowe zagrożenie - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Wjeżdżając na przykład do Turcji, Egiptu czy Gruzji musimy się badać, wykonać albo test PCR, albo antygenowy. Osoby niezaszczepione wracając do Polski też muszą zostać przebadane. Trudno powiedzieć, że tak zorganizowana turystyka stwarza jakiekolwiek zagrożenie. Apelujemy o wyłączenie z obowiązku kwarantanny te kraje, do których podróżowanie jest bezpieczne - dodał.

"Paragony grozy". Za granicą taniej? Ekspert wyjaśnia
5
28.06.2021 12:50

TURYSTYKA
 / 
"Paragony grozy". Za granicą taniej? Ekspert wyjaśnia

Grecja tańsza od Mielna? Przez media przewijają się "paragony grozy", turyści skarżą się na drożyznę w turystycznych kurortach. Czy rzeczywiście za granicą można wypocząć taniej? - Bardzo często zagraniczne oferty są tańsze, szczególnie przed sezonem i po sezonie, ale także w trakcie sezonu. Pamiętajmy, że w przeciętnej ofercie biura podróży zawiera się przelot samolotem oraz przejazdy z lotniska do hotelu i z powrotem. Zliczając te wszystkie koszty, bardzo często okazuje się, że wyjazd zagraniczny jest tańszy niż krajowy. Przy porównywalnym standardzie, albo nawet na korzyść standardu za granicą - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

bECuQHhj
Kwarantanna po powrocie z wakacji. Branża protestuje i apeluje do rządu
121
28.06.2021 12:25

WAKACJE
 / 
Kwarantanna po powrocie z wakacji. Branża protestuje i apeluje do rządu

Co najmniej 7-dniowa kwarantanna dla osób wracających z krajów spoza Unii Europejskiej. Biura podróży oburzone, domagają się zmiany przepisów. - Protestujemy przede wszystkim przeciwko nagłemu wprowadzaniu zmian, bo to problem, który dotyka przedstawicieli branży turystycznej, ale też komplikuje życie klientom. Zmiany zostały ogłoszone 23 czerwca o 15:00, a weszły w życie o północy, każdy, kto przebywał za granicą, został postawiony w bardzo trudnej sytuacji. Tak szybki tryb wprowadzenia tych przepisów jest niezrozumiały - powiedział w programie "Money. To się liczy" Marcin Wujec, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. - Robi się to kosztem branży turystycznej, tej, która jest najbardziej dotknięta przez pandemię koronawirusa. Ledwie utrzymaliśmy swoje działalności, to się udało, olbrzymim wysiłkiem nie doszło do żadnych upadłości. Jednak takie zmiany trzeba wprowadzać po uzgodnieniach z branżą, nie nagle i bez rozmów. Oczekujemy od władz, by takie rzeczy były planowane. Akurat ten konkretny przypadek można przewidzieć i zaplanować wcześniej. Proszę się też wczuć w tych wszystkich, którzy wracają z wakacji i nie wykonują testu antygenowego i wracają do pracy, tylko do tej pracy nie wrócą, przez właśnie tak nagły tryb wprowadzania zmian - dodał.

Drogie wakacje przez... nieuwagę. Pamiętaj o tym, jeśli jedziesz za granicę
178
26.06.2021 5:53

OPŁATY
 / 
Drogie wakacje przez... nieuwagę. Pamiętaj o tym, jeśli jedziesz za granicę

Granice otwarte coraz szerzej, Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na zagraniczne wczasy. Trzeba jednak uważać, bo nawet na terenie Unii Europejskiej można wpaść w pułapkę zasięgu i słono zapłacić za telefon.

Wakacje 2021 idą na rekord. Zmęczeni pandemią szukamy wypoczynku
9
17.06.2021 10:03

TURYSTYKA
 / 
Wakacje 2021 idą na rekord. Zmęczeni pandemią szukamy wypoczynku

To może być rekordowy sezon wakacyjny, mimo trwających obostrzeń. Już teraz rezerwacje wyjazdów są porównywalne z 2019 rokiem, który był absolutnie rekordowy dla turystyki. Choć zagranica cieszy się coraz większym wzięciem, popyt na urlop w kraju już jest wyższy niż 2 lata temu.

Milionowe zyski polskich spółek płyną za granicę. Zobacz gdzie i do kogo
252
16.06.2021 17:27

DYWIDENDA
 / 
Milionowe zyski polskich spółek płyną za granicę. Zobacz gdzie i do kogo

Tylko z kilkunastu znanych giełdowych spółek w tym roku ponad miliard złotych zysków wypracowanych w 2020 roku zostanie wytransferowane za granicę. Pokaźne dywidendy liczone w dziesiątkach lub setkach milionów popłyną do podmiotów m.in. z Niemiec, Włoch, Holandii czy Luksemburga.

bECuQHhp
Oszukiwał Polaków w Holandii. Stracili tysiące euro
51
07.04.2021 17:33

ZAGRANICA
 / 
Oszukiwał Polaków w Holandii. Stracili tysiące euro

Pośrednik wynajmujący Polakom mieszkania w Holandii wyłudził od nich tysiące euro, naliczał nienależny mu czynsz. Sprawą już zajmuje się policja, pośrednik zaprzecza: "sami chcieli".

Wakacje 2020. "Jest taniej niż rok temu". Ile trzeba wydać?
57
13.08.2020 13:20

WYJAZD
 / 
Wakacje 2020. "Jest taniej niż rok temu". Ile trzeba wydać?

Pandemia zmieniła kierunki wakacyjnych wyjazdów, ale też ich ceny. Ile trzeba wydać na zagraniczny wyjazd? - Jest taniej niż rok temu. W lipcu Polacy płacili średnio o 1200 zł mniej niż w 2019 roku. Złożyło się na to kilka czynników, zobaczymy jak to będzie wyglądało w sierpniu, bo wróciły wakacyjne hity, czyli Turcja, Tunezja, Egipt, które są stosunkowo tanie w tym roku - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala z Wakacje.pl. - Ceny, jeśli chodzi o sam standard hotelu, są bardzo podobne, różnica 1200 zł wynika też z tego, że częściej wybieraliśmy dojazd własny. Chętniej wybieramy też hotele 3-gwiazdkowe, a nie 4-gwiazdkowe, cały czas zostając przy all-inclusive. Różnice wynikają też z tego, że sezon jest krótki - dodała.

Rekord zakażeń koronawirusem. Rząd nie wyklucza przywrócenia kwarantanny dla powracających z zagranicy
25
30.07.2020 11:07

COVID-19
 / 
Rekord zakażeń koronawirusem. Rząd nie wyklucza przywrócenia kwarantanny dla powracających z zagranicy

Zaraza nie odpuszcza. Tak złego wyniku jeszcze nie było: mamy ponad 600 nowych zakażeń. Rzecznik resortu zdrowia przyznaje, że niewykluczone jest ponowne wprowadzenie kwarantanny dla osób wracających do kraju. W tym samym tonie wypowiada się rzecznik rządu.

Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków
19.06.2020 15:19

WAKACJE
 / 
Wakacje 2020. Kolejne kraje otwierają się na Polaków

Jakie zagraniczne kierunki czekają na polskich turystów w tym roku? - Dobra wiadomość jest taka, że codziennie otwierają się nowe kierunki. Słowacja ogłosiła otwarcie granic, swobodnie możemy wjechać na Węgry. Na pewno czeka na nas Bułgaria, samoloty już tam latają, możemy pojechać też do Chorwacji - powiedziała w programie specjalnym WP "Newsroom" Klaudyna Fudala, wakacje.pl. - Od lat turyści chętnie odwiedzają Grecję, otworzy się 1 lipca. Na początku lipca prawdopodobnie będziemy też mogli polecieć do Egiptu czy do Turcji - dodała.

bECuQHhq
Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą
1
09.10.2019 15:21

GŁOSOWANIE
 / 
Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą

Już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się wybory parlamentarne. Sprawdź, jak możesz zagłosować przebywając poza miejscem zamieszkania lub za granicą.

Gdańsk oferuje mieszkania wracającym z zagranicy
46
15.06.2019 14:20

GDAŃSK
 / 
Gdańsk oferuje mieszkania wracającym z zagranicy

Rodziny, które przez co najmniej trzy lata mieszkały za granicą, ale pragną wrócić do Polski, mogą ubiegać się o mieszkanie na Dolnym Mieście w Gdańsku. Program został przyjęty przez Radę Miasta Gdańska w lutym 2019 r.

Niemcy zwiększają zamówienia w polskich fabrykach. Przenoszą produkcję do nas
182
03.12.2018 11:42

EKSPORT
 / 
Niemcy zwiększają zamówienia w polskich fabrykach. Przenoszą produkcję do nas

A może poszukać niższych kosztów i produkować taniej w Polsce? Takie refleksje nachodzą prawdopodobnie niemieckie firmy, im bardziej kurczy im się popyt z Chin. Dane o zamówieniach zagranicznych wskazują, że produkcja na rynki zagraniczne u nas będzie rosnąć, mimo że największy odbiorca ma problemy.

Używane auto z zagranicy. Na co uważać, co sprawdzić
16.10.2018 11:04

NIEMCY
 / 
Używane auto z zagranicy. Na co uważać, co sprawdzić

– Auto sprowadzone z Niemiec to według wielu gwarancja tego, że jest w porządku. Tamtejsze drogi są w lepszym stanie, samochód jest więc mniej zużyty – opowiada w programie „Money. To się liczy” Jakub Tujaka z WP Moto. Niestety, jak dodaje, możemy wielokrotnie więcej stracić niż zyskać. – W Niemczech oglądamy samochód w komisie, nie zawsze mamy możliwość pojechania nim do mechanika i odpowiedniego sprawdzenia – dodaje ekspert. Jak nie dać się naciąć? Zobacz wideo.

PAIiIZ prowadzi 143 projekty o wartości 5,8 mld euro
13.08.2012 21:37

PAIIIZ
 / 
PAIiIZ prowadzi 143 projekty o wartości 5,8 mld euro

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych prowadzi obecnie 143 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 5,8 mld euro.