Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą

1
Podziel się:

Już w najbliższą niedzielę (13 października) odbędą się wybory parlamentarne. Sprawdź, jak możesz zagłosować przebywając poza miejscem zamieszkania lub za granicą.

Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą
Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą (PAP, Leszek Szymański)
bEJqacoR

Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą. Objaśnienie

Prezydent Andrzej Duda w sierpniu wydał rozporządzenie, na mocy którego, wybory parlamentarne bieżącego roku zostaną przeprowadzone w niedzielę 13 października. Tego dnia wyborcy w całym kraju udadzą się do urn, żeby wybrać 100 senatorów i 460 posłów na 4-letnią kadencję

Obejrzyj: Wybory parlamentarne 2019. Henryk Kowalczyk: nie myślę o przyszłości

bEJqacoT

Dopisanie się do spisu wyborców w konsulacie - chcąc głosować poza granicami kraju - jest wyjątkowo proste. Wystarczy zgłosić konsulowi chęć udziału w wyborach. Można to zrobić telefonicznie, mailowo, ustnie, pisemnie lub telegraficznie. Termin dopisania się do listy wyborców to 10 października.

Zgłoszenie musi zawierać poniższe dane:

  • imiona i nazwisko
  • imię ojca,
  • datę urodzenia,
  • numer PESEL,
  • adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą,
  • adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju, tj. adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców (ten punkt dotyczy osób czasowo przebywających poza krajem)
  • numer oraz miejsce i datę wydania ważnego polskiego paszportu (jeżeli przebywasz w kraju, gdzie posługujesz się polskim dowodem osobistym w tym miejscu możesz podać numer i datę wydania tego dokumentu).

Dla Polaków, przebywających za granicą, powstał również system e-wybory, za pomocą którego mogą dopisać się do spisu wyborców. Istotnym jest, że dopisanie się do spisu wyborców uniemożliwi oddanie głosu w kraju.

bEJqacoZ

Wybory parlamentarne 2019. Zasady głosowania poza miejscem zamieszkania oraz za granicą. Przypomnienie

Uprawnionym do głosowania w wyborach parlamentarnych 2019 jest każdy obywatel Polski. Wyborca musi być osobą pełnoletnią, czyli najpóźniej w dniu głosowania mieć ukończone 18 lat.

Wyborcy, by oddać ważny głos, na specjalnej karcie do głosowania muszą postawić znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata na każdej z kart. Obecnie "X" oznacza co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki

bEJqacpa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJqacpu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Polak
2 lata temu
Dzisiaj tj.10.10.2019 została zmieniona godzina głosowań elektronicznych do godz 17.00 Jestem wściekła i oburzona .Jestem w Szkocji i pracę kończymy o 17.00 i nie można tak sobie zmienić godzin.Glosowanie miało być dostępne do godz 24.00 .Jestem obywatelem Polski i chce mieć czynny udział w tym co się dzieje w moim kraju.Chce wiedzieć do jakiej Polski wrócę .Nie zgadzam się z takim chamstwem.Bedziemy interweniować i na całą Europę pójdzie ,że bez podania powodu zmieniono godzinę .